ταινία "κοινωνική σαπίλα" 1932

Ό,τι δεν ταιριάζει στα υπόλοιπα ας μπαίνει εδώ
Μήνυμα
Συγγραφέας
Maria Tsagkari
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Ιαν 2021 03:03 pm

Re: ταινία "κοινωνική σαπίλα" 1932

#22 Δημοσίευση από Maria Tsagkari »

Καλησπέρα σε όλους,
χαίρομαι ιδιαίτερα που έγινα μέλος αυτού του φόρουμ και στην πραγματικότητα έγινα προκειμένου να σας απαντήσω σε αυτή την ερώτηση που εμφανίστηκε κατά την διάρκεια της έρευνάς μου. Στην ταινία "Κοινωνική Σαπίλα" του Τατασόπουλου ο μουσικός που εμφανίζεται στις φωτογραφίες που έχετε αναρτήσει είναι ο προπάππους μου, Νίκος Συρίγος, ο Σαντορινιός που παίζει βιολί για 10''. Έχω ελάχιστες πληροφορίες στην διάθεσή μου και θα σας ήμουν ευγνώμων εάν γνωρίζετε οτιδήποτε γι' αυτόν. Η μόνη φωτογραφία που έχω ανήκει στο αρχείο του Ηλία Πετρόπουλου και υπάρχει και στο βιβλίο του Ρεμπέτικα τραγούδια, πρόκειται για μια φωτογραφία του 1928 όπου εμφανίζονται οι : Ν.Συρίγος,Μ.Σκουλούδης,Γ.Πετρίδης,Κ.Νούρος,Σ.Περπινιάδης. Το μόνο που γνωρίζω ήταν πως έπαιζε βιολί κοντά στον Περπινιάδη και καθώς πέθανε νέος το 1933 δεν έχω κανένα άλλο στοιχείο. Εάν κάποιος από εσάς έχει οποιοδήποτε στοιχείο ή φωτογραφικό υλικό θα του ήμουν ευγνώμων!

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 28 Δεκ 2020 09:24 pm

Re: ταινία "κοινωνική σαπίλα" 1932

#23 Δημοσίευση από Kiki mat »

Εύχομαι να βρεις πληροφορίες και" υλικό " για τον παππού σου . Εδώ όλα κυλούν με μεγάλη χρονοκαθυστέρα . Εμένα δεν με χαιρέτησαν ακόμα .

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 28 Δεκ 2020 09:24 pm

Re: ταινία "κοινωνική σαπίλα" 1932

#24 Δημοσίευση από Kiki mat »

Εγω απλά είμαι το ξωτικό σε αυτό τον παραμυθένιο κόσμο .. Αόρατο για πολλούς
. Εάν με είδες έχεις σίγουρα ελπίδα και αγάπη στην καρδιά😃

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

Re: ταινία "κοινωνική σαπίλα" 1932

#25 Δημοσίευση από max »

γεια σου Μαρία,

θα προσπαθήσουμε να βρούμε στοιχεία.

Γεια σου Κική, καλή χρονιά!

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Re: ταινία "κοινωνική σαπίλα" 1932

#26 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Καλησπέρα.

Έχουμε πολλά στοιχεία για την ίδια την ταινία αλλά δεν γνωρίζουμε κάτι παραπάνω για τον προπάππου σου.

Όμως μάθαμε από σένα ποιος είναι ο βιολιστής που παίζει στην ταινία!

Στη σελίδα μας υπάρχει ένα τραγούδι όπου παίζει ο Συρίγος.

Είναι ο "Γαλατά μανές" ¨Λησμόνησε ολοτελώς¨

display.php?d=0&recid=852

Στην ετικέτα του δίσκου δεν υπάρχει άλλο όνομα από του τραγουδιστή Κώστα Νούρου.

AGGLIAS-20606.JPG
AGGLIAS-20606.JPG (2.52 MiB) Προβλήθηκε 16240 φορές

Αν παίζει σε αυτή την ηχογράφηση, τότε παίζει και στην απέναντι πλευρά του δίσκου


display.php?d=0&recid=3429

AGGLIAS-20605.JPG
AGGLIAS-20605.JPG (2.33 MiB) Προβλήθηκε 16240 φορές

Maria Tsagkari
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 04 Ιαν 2021 03:03 pm

Re: ταινία "κοινωνική σαπίλα" 1932

#27 Δημοσίευση από Maria Tsagkari »

Καλησπέρα σας και πάλι,
Δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω γι' αυτή τη μεγάλη αποκάλυψη. Έχω μείνει άναυδη από χαρά. Μόλις τώρα είδα την απάντησή σας και σας ζητώ συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα. Ήρθε ακριβώς τη στιγμή που θεωρούσα πως δεν μπορώ να βρω τίποτα επιπλέον. Έφτασα κοντά στο να βρω το βιολί του από κάποιον αδελφικό του φίλο αλλά δυστυχώς εκλάπη πριν από χρόνια. Επίσης πήρα το υλικό από την Ταινιοθήκη και το έχω στην διάθεσή μου. Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως είμαστε σίγουροι πως παίζει στον παρόν δίσκο αφού δεν αναγράφονται τα ονόματα των μουσικών;
Να σας ενημερώσω πως πρόκειται να γίνει μια μεγάλη εικαστική έκθεση στην Αθήνα τον Φεβρουάριο με θέμα το Ρεμπέτικο τραγούδι και συμμετέχοντας σε αυτήν δουλεύω ένα έργο πάνω στην ζωή του προπάππου μου, Νίκου Συρίγου του Σαντορινιού, αυτός είναι και ο λόγος που έχω ξεκινήσει αυτή την έρευνα από πέρσι.
Σαφώς και θα χαρώ να σας δώσω περισσότερα στοιχεία για την έκθεση μόλις γνωστοποιηθούν.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενική κατηγορία”