Απορία

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

Απορία

#1 Δημοσίευση από mpletsas »

Θέλω να μου πει κάποιος που ξέρει τί όργανο χρησιμοποιείται στην συγκεκριμένη ηχογράφηση. Πρόκειται για το «Παραπονούνται οι μάγκες» (είναι στην κατηγορία «Γιοβάν Τσαούς»). Το συγκεκριμμένο όργανο μπαίνει στην μουσική στα 2-3 δευτερόλεπτα μετά το ξεκίνημα του τραγουδιού και έχει έναν κουδουνιστό ψηλό ήχο, σαν γυαλάκια. Δεν ξέρω από μουσική πολλά αλλά μου φαίνεται ότι δεν παίζει νότες καθόλου, παίζει τον ίδιο χαβά συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
spyrospatras
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 27 Αύγ 2004 01:28 pm
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι - ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

#2 Δημοσίευση από spyrospatras »

Αγαπητέ mpletsa αυτό που ακούς είναι κομπολόι με ποτήρι. Παίζεται σε πολλά ρεμπέτικα τραγούδια με συγκεκριμένο τρόπο. Στερεώνεται συνήθως - το κομπολόι - σε κάποιο κουμπί του πουκαμίσου και κρατώντας το τεντωμένο χωρίς κενά μεταξύ των χαντρών ο παίκτης σέρνει πάνω στις χάντρες ένα μικρό ποτήρι του ούζου. Σήμερα γίνεται και με τα κλασικά σφηνοπότηρα. Η επαφή γίνεται με τα χείλη του ποτηριού πάνω στις χάντρες παρόμοια με τον τρόπο που παίζεται και η ξύστρα (κρουστό που χρησιμοποιείται σε λάτιν κομμάτια).Είναι πολύ εύκολο. Μπορείς κι εσύ να το δοκιμάσεις

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#3 Δημοσίευση από mpletsas »

Ενδιαφέρον! Τότε λοιπόν, όταν ξανακατέβω και βρώ τους φίλους που παίζουνε στην ταβέρνα, θα εμφανιστώ με το κομπολογάκι και θα τους πω: Κύριοι, ξέρω κι εγώ να παίζω ένα όργανο, για βάλτε με και μένα στην ορχηστρούλα! :D :D

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από max »

XAXA :D :D Μπλέτσα είσαι ούτως ή άλλως ευπρόσδεκτος στην ορχήστρα.
Για φωνητικά θες νάρθεις??? :wink:

Άβαταρ μέλους
spyrospatras
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 27 Αύγ 2004 01:28 pm
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι - ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

#5 Δημοσίευση από spyrospatras »

Αν επιτρέπεται γιά ποιά ταβέρνα μιλάτε βρε παιδιά ? Παίζετε σε κανένα στέκι ? Μήπως και Κυριακές που έχω ρεπό γιά νά ρθω να σας γνωρίσω ?

Άβαταρ μέλους
KONSTANTINOS
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004 09:46 pm

#6 Δημοσίευση από KONSTANTINOS »

Ευχαριστώ φίλε!!

Άβαταρ μέλους
giorgos100
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 02 Σεπ 2004 09:17 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ---Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ

#7 Δημοσίευση από giorgos100 »

Σπυρο απ'οτι εχω διαβασει στα μυνηματα τους αυτοι ειναι στην Κρητη!!!
βαζουμε το Βαπορι του Μουφλουζελη να παμε?
φιλικα Γιωργος!!!

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”