ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ :

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 04 Απρ 2006 04:40 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ :

#1 Δημοσίευση από ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ »

Θέλω να αγοράσω ένα καλό τρίχορδο μπουζούκι για ερασιτεχνική χρήση. Είναι καλύτερα να βρώ ένα έτοιμο ή να δώσω παραγγελία και ποιοί είναι καλοί κατασκευαστές σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη :
Βοηθείστε.
Ευχαριστώ.
Αφότου εγεννήθηκα
φωτιά με τριγυρίζει
αν μ' έκαιγε θα γλίτωνα
μ' αυτή με βασανίζει.

Άβαταρ μέλους
Kokona
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 27 Σεπ 2005 12:41 pm
Τοποθεσία: Κως

#2 Δημοσίευση από Kokona »

Ακριβώς την ιδια συμβουλή χρειάζομαι κι εγω. Οσοι μπορουν να μας καθοδηγησουν ή να μας αποτρεψουν από σφάλματα ας βοηθήσουν παρακαλώ

Άβαταρ μέλους
kyriaki35
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005 01:39 pm
Τοποθεσία: Ταύρος

#3 Δημοσίευση από kyriaki35 »

'Οταν ρώτησα το σύζυγό μου που είναι μουσικός
για το ερώτημά σας, είπε: "Με κλειστά ματια και αυτιά, Καρβούνης."

Εχουμε κάνει ήδη ένα όργανο εκεί και τώρα πάμε για το δεύτερο.

Βέβαια να γνωρίζετε πως η κατασκευή ενος μπουζουκιού είναι πολύ προσωπική υπόθεση και αφορά στα πλήρη και "σωστά" χαρακτηριστικά που θα καταφέρει ο αγοραστής να μεταφέρει στον οργανοποιό, ώστε το αποτέλεσμα (δηλαδή το μπουζούκι) να είναι το καλύτερο δυνατό για τον οργανοπαίκτη.

Ακόμα και για ένα ερασιτεχνικό μπουζούκι θα πρέπει να ισχύει η ίδια λογική.

Παρόλα ταύτα, υπάρχουν ικανότατοι οργανοποιοί σε όλη την Ελλάδα, που μπορούν να καλύψουν την όποια ανάγκη σας.

Τέλος μη ξεχνάτε πως υπάρχουν και οι έτοιμες λύσεις του εμπορίου,
που μπορεί να σας ικανοποιήσουν.

Πάντως για να καταλήξετε σε έναν οργανοποιό,
θα πρέπει να έχετε ακούσει αρκετά όργανά του για να διαμορφώσετε άποψη και να είστε σίγουροι οτι το ηχόχρωμα των οργάνων του,
σας αντιπροσωπεύει και είναι αυτό που θα θέλατε.

Απο τη στιγμή που θα επιλέξετε οργανοποιό, άστε τον να δημιουργήσει και προπαντώς μη τον "πρήξετε" :) .
Δώστε του το στίγμα σας και αφήστε τον ελεύθερο,
να είστε σίγουροι οτι θα το χαρεί ιδιαίτερα.
σαν καναν το καθηκον τους
ησυχοι πια οι γειτονοι
γυρισανε στο σπιτι τους
κι αφησανε στο χιονι
της γειτονιας το φροκαλο
το Τζακ Ο Χαρα κοκαλο!

Άβαταρ μέλους
Giannis_Naxos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2005 02:19 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#4 Δημοσίευση από Giannis_Naxos »

Η Κυριακή έχει απόλυτο δίκιο παιδιά. Απ'την άλλη όμως εγώ θα σας πρότεινα την επιλογή του μεταχειρισμένου, καθώς ένα όργανο το οποιό έχουν ''κάτσει'' τα ξύλα του δεν υπάρχει πιθανότητα να αλλάξει ο ήχος του ή να παρουσιάσει κάποιο σοβαρό πρόβλημα κλπ κπλ.

Όσο για κατασκευαστή προτείνω ανεπιφύλακτα να μπείτε σε όποιο μαγαζί δείτε στο δρόμο σας, και σε όποιο σας προτείνουν, έτσι ώστε να πάρετε μια γεύση για τον κάθε κατασκευαστή και τα ''κατορθώματα'' του, πόσο περισσότερο για τιμές...

Και πάνω απόλα ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΒΙΑΣΤΙΚΕΣ ΑΓΟΡΕΣ!!!

Σας ευχαριστώ.

Alitis
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 09 Ιουν 2006 01:26 pm
Τοποθεσία: Οπου γης καταγης

Re: ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ :

#5 Δημοσίευση από Alitis »

Η παραγγελια κριβει κινδυνους...αν κατι δεν σου αρεσει στο οργανο δεν μπορεις να το αλλαξεις ουτε να το διορθωσεις....θα προτινα να ακουσεις καινουργια οργανα αλλα ετοιμα και μαλιστα φροντισε να παιζει καποιος αλλος γιατι αλλιως ακους οταν καθεσαι πισω απο το οργανο και παιζεις και αλλιως οταν καθεσαι μπροστα του ....φροντισε ο παικτης να παιζει το ιδιο κοματι στα οργανα που δοκιμαζει ...αντε και καλες πενιες

Άβαταρ μέλους
ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 04 Απρ 2006 04:40 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

#6 Δημοσίευση από ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ »

Έχεις δίκιο Alitis δεν το είχα σκεφτεί το να παίζει άλλος , αλλά και το μεταχειρισμένο δεν είναι άσχημη ιδέα.Τελικά μάλον θα πάρω από Θεσσαλονίκη, έτοιμο, θα βάλω τον πιτσιρικά τον ανηψιό μου (17άρης) που γρατζουνάει κι αυτός ρεμπέτικα να παίζει και ότι βγεί.Πάντώς οι τζουράδες που έχω καλοί είναι.
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους.
Αφότου εγεννήθηκα
φωτιά με τριγυρίζει
αν μ' έκαιγε θα γλίτωνα
μ' αυτή με βασανίζει.

Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 04 Μάιος 2005 10:10 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#7 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΙΚΗ »

Αν θέλεις να πάρεις από Θεσσαλονίκη και διαθέτεις το λιγότερο 1000 ευρώ πάνε στον Αλεξανδρή. Κάνει τα καλύτερα όργανα από όλους. Με λιγότερα λεφτά, καλός είναι ο Κεφάλας. Όργανα όχι φοβερά αλλά τίμια.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”