ΚΟΥΡΔΙΣΜΑΤΑ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗ

Υπάρχουν πολλοί που ζητάνε ακκόρντα , παρτιτούρες, πληροφορίες για το παίξιμο κλπ.
Για οποιαδήποτε πληροφορία εδώ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
NIKOLASK
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10 Σεπ 2004 12:06 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

ΚΟΥΡΔΙΣΜΑΤΑ ΒΑΜΒΑΚΑΡΗ

#1 Δημοσίευση από NIKOLASK »

Ψάχνω να βρω κάποια κουρδίσματα που έκανε ο ΒΑΜΒΑΚΑΡΗΣ πάνω στο μπουζουκι του .....Αν ξέρει κάποιος ας βοηθήση .........

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Τώρα μαστουριάστε όλοι με τραγούδια του τεκέ
Μοναχά τεκέ δεν βρίσκεις που να βρεις και ναργιλέ..(Ν. Ασιμος)

Μόνο ένας σεισμός μας σώζει, φοβερός κατακλυσμός
Μαϊντανός να γίνουν όλα να χαθεί ο πολιτισμός

Άβαταρ μέλους
Kokona
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 27 Σεπ 2005 12:41 pm
Τοποθεσία: Κως

#2 Δημοσίευση από Kokona »

Φίλε NIKOLASK,
μια και εισαι ο ιδιος μουσικος υποθετω θα ξερεις καλυτερα από μενα τι σημαινει καραντουζενι αλλα για τους τυπους παραθετω απόσπασμα του Π. Κουναδη:

πρόκειται για <μαύρα κουρντίσματα> του μπουζουκιου που στηριζονται στην αρχή της μετατροπής του διαστηματος της 5ης αναμεσα στις δυο πρωτες χορδες σε διαστημα της 4ης (δηλ. Ρε-Ντο αντι Ρε -Λα). η τριτη χορδη μπορει να πάρει διαφορα υψη σε σχεση με τη μεσαια αρχίζοντας από αυτο του ημιτονίου μεχρι ακομα και του διαστήματος της 5ης (Ρε-Σολ-Ρε).

Αυτό που ισως σε βοηθησει να βγαλεις μονος σου τα κουρντισματα ειναι η αφηγηση του ιδιου του Μάρκου σχετικα με το ποια κουρντισματα χρησιμοποιουσε σε διαφορα κομματια του, αποσπάσπματα της οποιας επισης παραθετω παρακατω σε περιπτωση που δεν εχεις τη Βιογραφία του Μάρκου.

Αναφέρει οτι τα κουρδίσματα που περιγραφει τα ηξερε ο αδελφός του στην Αμερική, τα παιδια του και ο Κερομύτης που τα εμαθε από τον πατερα του. ο ιδιος τα εμαθε από το Μιμίκο το Μπογιατζη, το Γιάνννη το Γυαλια το Στραβογιώργη το Μανολάκο τον τρεισημιση κ.α.

Γιουρούκικο αναφερει το κουρντισμα στο οποίο παιζει το που σουν μαγκα το χειμωνα
Καραντουζενι το κουρντισμα για το σαν πας μαρουσα για νερο, και το ειχα δεκα ταλιρα και τα παιξα στο ζαρι
Συριανο για το Χηρα μαυροφορεμενη, και μαυρα ματια και μεγαλα ζυμωμενα με το γαλα
Αραμπμπιέν κουρντισμα στο οποίο παιζεται ο χουζαμ και αναφερει το αχ βρε Μαρκο μου στουρναρι ποια γυναικα θα σε παρει
Άλλα στοιχεια δυστυχως δεν εχω
Δε φοβούμαι τους βορειάδες και το αλμυρό νερο
μον’ φοβούμαι τους ανθρώπους στη στεριά να μην πνιγώ

Άβαταρ μέλους
NIKOLASK
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 10 Σεπ 2004 12:06 am
Τοποθεσία: ΛΑΡΙΣΑ

#3 Δημοσίευση από NIKOLASK »

kokona σ' ευχαριστώ πάρα πολύ .... Κατ' αρχην ειμαι ερασιτέχνης μουσικος (ΤΣΟΥΡΑ) ..... Τα στοιχεία που παραθέτεις ειναι σημαντικα για μένα ...Από αυτο καταλαβαίνεις οτι δεν έχω την βιογραφία του μάρκου... Το ''αχ βρε Μαρκο μου στουρναρι ποια γυναικα θα σε παρει '' πιο τραγούδι είναι ?.....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Τώρα μαστουριάστε όλοι με τραγούδια του τεκέ
Μοναχά τεκέ δεν βρίσκεις που να βρεις και ναργιλέ..(Ν. Ασιμος)

Μόνο ένας σεισμός μας σώζει, φοβερός κατακλυσμός
Μαϊντανός να γίνουν όλα να χαθεί ο πολιτισμός

Άβαταρ μέλους
Kokona
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 27 Σεπ 2005 12:41 pm
Τοποθεσία: Κως

#4 Δημοσίευση από Kokona »

κι εγω αρχαρια ειμαι και το μονο που έκανα ηταν μεταφορά δεδομένων από βιβλία που έπεσαν στα χερια μου. Πάντως σου συνιστω να διαβασεις την βιογραφία του Μάρκου (Μάρκος Βαμβακάρης, Αυτοβιογραφία, Αγγελική Βέλλου Κάιλ, εκδοσεις Παπαζηση). Προκειται για ενα βιβλίο που διαβαζεται με μια ανασα. Οσο για το τραγουδι ουτε κι εγω ξερω ποιο ειναι. Τα υπόλοιπα ομως υπάρχουν Κοιταξε τα μονολεπτα ηχητικά ντοκουμεντα που εχει ανεβασει ο Κατσαμπίνης και εκει μπορει να παρει το αυτι σου κανενα κουρδισμα.
Δε φοβούμαι τους βορειάδες και το αλμυρό νερο
μον’ φοβούμαι τους ανθρώπους στη στεριά να μην πνιγώ

Απάντηση

Επιστροφή σε “Παρτιτούρες - Στίχοι - Ακόρντα”