Τραγούδια στη σελίδα

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#8 Δημοσίευση από mpletsas »

Billaras έγραψε: Επισης να σβηστούν και ΟΛΑ τα δημοτικά και αλλές γελοιότητες που έχουν ανέβει απλα και μόνο για να λέμε οτι ανεβάζουμε κατι.
Το να αποκαλείς τα δημοτικά «γελοιότητες» δε σε τιμά καθόλου. Και επίσης δεν ξέρω για ποιούς θαμώνες ισχυρίζεσαι ότι ανεβάζουνε για να ανεβάζουνε.

Τέλος πάντων ας γράψει ο καθένας τί νομίζει. Θα τοποθετηθώ κι εγώ.

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#9 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Ενταξει ο ΜΠΙΛΛΑΡΑΣ ηταν πολυ υπερβολικος με το γελειοτητες για τα δημοτικα , που μερικα απο τα ανεβασμενα ειναι εντεχνα . Αλλα για το αλλο ανεβασμα για το ανεβασμα και μενα μου εχει δημιουργηθει αυτη η εντυπωση , γεμισε απο δημοτικα που δεν εχω τιποτα μαζι τους αλλα δεν ειναι ρεμπετικα . Και παρα πολλα διπλοανεβασμενα χωρις κανενα ελεγχο . Την πατησα και γω αλλα ανεβασα πακετο και μου ξεφυγαν . Οταν ανεβαζουμε ενα δυο ας προσεχουμε . Και επειδη δε θελω να ξναμπω σε τετοιου ειδους συζητησεις ΠΑΡΑΚΑΛΩ τον admin να αλλαξει το ονομα μου σε οσα εχω ανεβασει και να βαλει το allo_ ...
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Άβαταρ μέλους
markos4
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2005 07:30 pm
Τοποθεσία: ΑΜΑΛΙΑΔΑ

Τραγούδια στη σελίδα

#10 Δημοσίευση από markos4 »

Παιδιά για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις τα δημοτικα τα έφερα σαν παράδειγμα.... Δεν υπήρχε κανένας σκοπός απαξίωσης.... Ίσα-ίσα που κι εμένα μου αρέσουν πολύ και τα ακούω.... Όμως πως να το κάνουμε αυτή η σελίδα είναι ρεμπέτικη, που πρέπει να έχει το ύφος και το χρώμα της.... Αλλιώς όπως πάμε σε λίγο καιρό θα ανεβεί στη σελίδα η Φραγκοσυριανή με τον Γονίδη ή η Παπαλάμπραινα με τη Θώδη....

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#11 Δημοσίευση από mpletsas »

Αν ήταν να ανέβει η Παπαλάμπραινα με την Θώδη θα είχε ανέβει ήδη προ πολλού και η Φραγκοσυριανή με τη Βανδή φίλε marko4. Όλα τα δημοτικά που ανεβαίνουν είναι με φωνές όπως του Ρούκουνα, της Αμπατζή, του Νταλγκά, της Εσκενάζυ κλπ. Και πρόκειτα φυσικά για ηχογραφήσεις 50ετίας τουλάχιστον.

Όσον αφορά τον χαρακτήρα της σελίδας σε παραπέμπω στο #1 των Συνήθων Ερωτήσεων:

faq.php#1

Το ότι φέρει το όνομα «Ρεμπετοσελίδα» δε σημαίνει ότι δεν ήταν εξαρχής μέσα στους σκοπούς της να στεγάσει και την παραδοσιακή μουσική. Ίσως κάποιος να πει ότι δεν θα έπρεπε τότε να ονομάζεται «ρεμπετοσελίδα-σκέτο», και να έχει και κάποιο δίκιο. Καλώς ή κακώς έτσι έμεινε το όνομα. «Απάτη» δεν είναι πάντως.

Και πιστεύω ότι είναι καλό που η σελίδα αναδεικνύει την σχέση μεταξύ αστικού παραδοσιακού τραγουδιού και παραδοσιακού τραγουδιού της υπαίθρου. Που είναι υπαρκτή και πιο στενή από την (αμφιλεγόμενη) σχέση του ρεμπετίκου με κάποιες μεταγενέστερες μορφές «λαϊκού» τραγουδιού.

Άβαταρ μέλους
ZAGOURAS
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005 03:12 pm
Τοποθεσία: ΘΗΣΕΙΟ-ΑΘΗΝΑ

#12 Δημοσίευση από ZAGOURAS »

Το πρώτο πραγμα που βλέπει κανείς στην κεντρική σελίδα πάνω-πάνω ειναι το εξής:


H σελίδα αυτή είναι μη-εμπορική και φτιάχτηκε από αγάπη για το ρεμπέτικο και την ελληνική παραδοσιακή μουσική γενικότερα.

κατά τα άλλα αρκετά τραγούδια όντως πρέπει να φύγουν

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#13 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

Αν σας πω οτι τοσες φορες μπες βγες δεν ειχα δει αυτο "... παραδοσιακη μουσικη ..." , φταιξιμο μου και ανακαλω τα περι δημοτικης γονατιστος , αλλα μονο αυτα .
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

sofoulina
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 16 Αύγ 2005 01:34 am

#14 Δημοσίευση από sofoulina »

Η αλήθεια είναι ότι δύσκολα μπορούν να τεθούν όρια στο ποια τραγούδια είναι ρεμπέτικα. Γι` αυτό θα συμφωνήσω κι εγώ με την άποψη να μπει ένα χρονολογικό όριο, π.χ. 1960.
sofoulina

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”