Ωραίο παιξίμο

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
eftihis
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 19 Σεπ 2004 12:44 am
Τοποθεσία: Pireas

#15 Δημοσίευση από eftihis »

ωραίο στυλ είναι και αυτό του χαλκιά...όπως ραστ του τεκέ,μινορε του τεκέ,μουρμουρικο ζεμπέκικο...δες και το φουσταλιέρη τον κρητικό που παίζει μπουλγαρί...π.χ. τα βασανα μου χαιρομαι... :idea:

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#16 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

KONSTANTINOS έγραψε:Ενα πολύ ωραίο ωραίο τραγούδι, που κατά τη γνώμη μου το μπουζούκι κυριαρχεί είναι το "Δεν ξαναπαίζω ζάρια πια" του Περπινιαδη με τον Μπέμπη. Νομίζω θα σας αρέσει και εσάς.

Καλή σας μέρα..
Όντως πολύ καλό! υπόψην δεν παίζει ο Μπέμπης αλλά κάποιος Χρηστόπουλος!
dimitrios έγραψε: Ενας μαγκας στο βοτανικο (Κασιματης - νομιζω παιζει ο Περιστερης) - καλα αυτο και αν ειναι φοβερο μπουζουκι εκει μεσα- πρωιμο (αλλο στυλ απο τους τσιτσανηδες και τους χιωτηδες) αλλα πολυ πριμο.
Δεν θυμάμαι καλά και δεν το έχω πρόχειρο, αλλά δεν παίζει κιθάρα εκεί;

Άβαταρ μέλους
PLANTMAN
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: 02 Οκτ 2004 12:14 am

#17 Δημοσίευση από PLANTMAN »

Λένε ότι ο Περιστέρης έπαιζε μπουζούκι με μονές χορδές γι'αυτό ίσως ακούγεται έτσι. Σ'όλα τα κομμάτια που παίζει ο Περιστέρης έτσι ακούγεται ο ήχος.
Δεν ξέρω εάν αληθεύει.
Πάντως και στο Μινότε του τεκέ που παίζει μπουζούκι ο Χαλκιάς και στα υπόλοιπα τραγούδια του, το μπουζούκι ακούγεται σαν κιθάρα.

rebetika
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 07 Μάιος 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: Korinthos

#18 Δημοσίευση από rebetika »

Episis na sumplirwsw Eukairos oti to tragoudi "Den ksanapaizw zaria pia" einai se mousiki Markou sumfwna me tin autobiografeia tou i oti einai diko tou den thumamai kala.Aurio pou tha tin ksanadiabasw tha sas pw.

Άβαταρ μέλους
PLANTMAN
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: 02 Οκτ 2004 12:14 am

#19 Δημοσίευση από PLANTMAN »

Λέει ο Μάρκος:

«Σχεδόν απ'το πενήντα σταματήσανε και οι δίσκοι και άρχισα πάλι το εξήντα. Έβγαλε ένας Περπινιάδης ένα κομμάτι που με δικά του λόγια, και το είπε δίχως να με ρωτήσει. Αυτός τώρα νόμιζε ότις επειδής ήμουνα φουκαράς, στραπατσαρισμένος, νόμιζε μπάτε σκύλοι αλέστε. Του λέω έλα δω ρε. Με ρώτησες που το βαλες αυτό το πράμα;
Κυρ Μάρκο μου λέει να πάρε κάτι να τελειώνει. Και πραγματικώς μου δωσε κάτι, πολύ λίγα λεφτά, ψιχιά να πούμε. Το βγαλε με δικό του τ'όνομα. Αλλά τι να το κάνεις, τον σταμάτησα.
Αυτό το τραγούδι ήταν το Δεν ξαναπαίζω ζάρια πια.»

Λέω κι εγώ:
Χαλάλι του γιατί το τραγούδι είναι κομματάρα!

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#20 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

PLANTMAN έγραψε:Λέει ο Μάρκος:

Έβγαλε ένας Περπινιάδης ένα κομμάτι μου με δικά του λόγια, και το είπε δίχως να με ρωτήσει.
Ποιό τραγούδι ήτανε λέει;

Άβαταρ μέλους
PLANTMAN
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: 02 Οκτ 2004 12:14 am

#21 Δημοσίευση από PLANTMAN »

nop

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”