Θα θέλατε ν'ανέβουν τραγούδια του Ζαμπέτα στη σελίδα?

"Κονσούλτο"
Κλειδωμένο

Θα θέλατε ν'ανέβουν τραγούδια του Ζαμπέτα στη σελίδα?

ΝΑΙ, όσο περισσότερα γίνεται παρακαλώ
27
43%
ΧΜΜΜ, κάποια θα ήταν καλό ν'ανέβουν
26
41%
ΟΧΙ, δεν γουστάρω καθόλου
10
16%
 
Σύνολο ψήφων: 63

Μήνυμα
Συγγραφέας
Billaras
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005 07:12 pm
Τοποθεσία: Καναδάς
Επικοινωνία:

Θα θέλατε ν'ανέβουν τραγούδια του Ζαμπέτα στη σελίδα?

#1 Δημοσίευση από Billaras »

Μετά από τις ορθές παρατηρήσεις των συν-θαμώνων πάμε πάλι από την αρχή.

Billaras
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005 07:12 pm
Τοποθεσία: Καναδάς
Επικοινωνία:

#2 Δημοσίευση από Billaras »

Εντάξει ο Ζαμπέτας δεν είναι ρεμπετικο όπως είπαν πολλοί φίλοι αλλά νομίζω ότι πρέπει να υπάρχει σε αυτή τη σελίδα. Πιστεύω είναι ο τελευταίος των Μοϊκανών. Κάποτε έλεγες "πάμε μπουζούκια" και εννοούσες ότι θα ακούσουμε κάποιον να παίζει μπουζούκι και να τραγουδάει και να ψυχαγωγεί γενικότερα. Ο Διονυσίου δεν έχει καμία σχέση με αυτό. Καθώς και ο Καζαντζίδης. Αυτοί είναι τραγουδιστές (γίγαντες μεν αλλά τραγουδιστές δε). Δεν είναι τραγουδιστές, συνθέτες, στιχουργοί, ψυχαγωγοί κτλ, κτλ.
Κάτω από αυτό το πρίσμα πιστέυω οτι ο Ζαμπέτας πρέπει να υπάρχει στη σελίδα.
Ο Ζαμπέτας δεν είναι μόνο ο "Μαθητής" και ο "Αράπης".
Ειναι η "τρελλή" πενιά του, τα ΑΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΑ ΟΡΧΗΣΤΡΙΚΑ του, τα ΑΠΙΑΣΤΑ ΜΙΝΟΡΕ του.
Ο Ζαμπέτας είναι η ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΗ ΟΛΩΝ των προγενέστερων του σε ΕΝΑ προσωπο. Ο Ζαμπέτας είναι ΕΛΛΑΔΑ.

Άβαταρ μέλους
hondrosk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2004 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#3 Δημοσίευση από hondrosk »

Δεν μπορώ να πω ότι μου αρέσει ο Ζαμπέτας πάρα πολύ.
Δεν αμφιβάλλω καθόλου για την μεγάλη μουσική του συνεισφορά
στο Ελληνικό λαϊκό τραγούδι.
Νομίζω όμως οτι καλό θα ήταν να ανεβαίνουν κομμάτια του, που προσαρμόζονται στις συνθήκες τις σελίδας αυτής δηλ, εκείνα τα κομμάτια που διατηρούν ένα ρεμπέτικο στυλ και όχι καθαρά λαΐκά.

(Από την άλλη μεριά βέβαια γιατι να μην ανεβαίνουν όλα? Γι αυτούς που ενδιαφέρονται..Χώρος υπάρχει...)

Εμένα πάντως θα μ'ενδιέφερε να έχω κομμάτια του από την δισκογραφία του στις 78στρ. αλλά όχι μεταγεννέστερα.

a.a.d.
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 09 Ιαν 2005 07:23 pm
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από a.a.d. »

Και βέβαια μετά τον Ζαμπέτα, που τον λατρεύω, κάποιοι θα θέλανε, δικαίως, Άκη Πάνου, ...,και....,και .....,και Νικόλα Άσιμο (κασετα Βαμβακάρη κλπ), και γιατί όχι, Βαγγέλη Κορακάκη.
Πάντα να έχουμε όμως στο μυαλό μας όσα κατα καιρούς περί του αντιθέτου έχουν γραφεί στο φόρουμ. Ο νοών νοήτω.

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#5 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

Λοιπόν, εμένα μ' αρέσει πάρα πολύ ο Ζαμπέτας και στο παρελθόν είχα ζητήσει, μέσα απ' το φόρουμ, να συμπεριληφθεί στη λίστα (όπως και ο Μπιθικώτσης και ο Καζαντζίδης).
Υπάρχουν όμως προφανή προβλήματα, επειδή είναι μεταγενέστερος, τα δικαιώματα δηλαδή....Σίγουρα τα 78άρια δεν αποτελούν, πάντως, πρόβλημα. (Πάνω κάτω το ίδιο ισχύει και για τον Μπιθικώτση και τα 78άρια του - για τον Καζαντζίδη πάλι, δεν θα έπρεπε να παίζει γενικά κανένα πρόβλημα)

Τώρα πάλι, δεν καταλαβαίνω και τόσο το δημοψήφισμα, αφού μπορείς να ανεβάσεις κομμάτια του Ζαμπέτα που, όπως λέει και ο hondrosk, ταιριάζουν στη σελίδα - όπως έχουν κάνει κάποιοι θαμώνες, αλλά και εγώ. Υπάρχει βέβαια πάντα κάποια (μικρή έστω) πιθανότητα να σβηστεί κάποιο απ' αυτά αν το κρίνει ο Αδμιν ως ακατάλληλο (βλέπε "Φινίτο λα μούζικα" :? ) αλλά, τί να κάνεις; γούστα είν' αυτά! και στο κάτω-κάτω αυτοι που στήσανε τη σελίδα έχουν κι έναν λόγο παραπάνω.
Για την λεπτομέρεια του ονόματος του Ζαμπέτα (ή άλλων) στη λίστα δεν νομίζω πως αξίζει να ασχολούμαστε και τόσο πολύ, τζάμπα φασαρία.

ΥΓ1 Εγώ πάντως περιμένω με αγωνία να ανεβάσεις κορυφαία κομμάτια του Ζαμπέτα (κυρίως 78άρια που!! ) και καμιά δισκογραφία του αν έχεις!

ΥΓ2 hondrosk: αμάν ρε παιδί μου μ' αυτην την ροκάδικη ορολογία (ρεμπέτικα-λαϊκά κτλ...) :)

ΥΓ3 Αν έφτιαχνα εγώ μια σελίδα - και αναλάμβανα, βέβαια, και το αντίστοιχο ρίσκο - θα είχε θέση όλος ο Ζαμπέτας μέσα! 8)

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#6 Δημοσίευση από vacondios »

Εύκαιρος έγραψε:Λοιπόν, εμένα μ' αρέσει πάρα πολύ ο Ζαμπέτας και στο παρελθόν είχα ζητήσει, μέσα απ' το φόρουμ, να συμπεριληφθεί στη λίστα (όπως και ο Μπιθικώτσης και ο Καζαντζίδης).
Βρε και εμένα μ' αρέσει πολύ ο Ζαμπέτας αλλά το πρόβλημα δεν είναι εαν μας αρέσει ή όχι. Το ζήτημα είναι ότι δεν μπορεί να μπεί ανάμεσα στους καθαρόαιμους συνθέτες του ρεμπέτικου

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#7 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

vacondios έγραψε:Το ζήτημα είναι ότι δεν μπορεί να μπεί ανάμεσα στους καθαρόαιμους συνθέτες του ρεμπέτικου
Βακόνδιε αυτό γίνεται επειδή δεν υπάρχει κάτι τέτοιο όπως το "καθαρόαιμο ρεμπέτικο" ή ο "καθαρόαιμος ρεμπέτης".

Κλειδωμένο

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”