«Τα Ρεμπέτικα. 1850-1960»

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
ΑΝΤΩΝΑΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2006 06:41 pm

#71 Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΑΣ »

fakk έγραψε:Όμως είναι αναπόφευκτο να υπάρχουν λάθη.
Αρκετά μου φαίνονται.
Χαρά στο κουράγιο σου. Άμισθος διορθωτής για την επανέκδοση τους.
Πάντως θα σημείωνα πως σε κάθε περίπτωση γενικά και ιδιαίτερα για αυτήν την φιλόδοξη έκδοση ισχύει το ... "εξ όνυχος τον λέοντα".

Άβαταρ μέλους
αεροκωπηλάτης
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: 24 Ιαν 2010 05:59 pm

"Τα ρεμπέτικα.1850-1960"

#72 Δημοσίευση από αεροκωπηλάτης »

Πόσο ομολογουμένως και πόσο εξαίρετη δουλειά, ας μου επιτραπεί να έχω επιφυλάξεις αγαπητέ fakk…
Με κόστος 150 ΕΥΡΩ δεν θεωρώ ότι «εισέπραξα» ως ειδικά ενδιαφερόμενος καταναλωτής τα αναμενόμενα από μια τέτοια αγορά. Δεν θέλω να το απαξιώσω, καθώς είχε αρκετά θετικά στοιχεία, συμπαθές «περιτύλιγμα» εικονογραφικό και άλλο (πλην εξωφύλλων!!!) και δείχνει ότι προσπάθησε ο άνθρωπος, αλλά…
Κατ’ αρχάς προσωπικά θα προτιμούσα τα κείμενα να είχαν «μαζευτεί» σε όσους τόμους χρειαζόταν, ώστε να έχει κανείς ένα ενιαίο σώμα προς ανάγνωση και όχι να βιώνει την πολυδιάσπαση που εγώ τουλάχιστον εισέπραξα, τόσο που σκέφτομαι πολύ σοβαρά να «χαλάσω» τους τόμους και να συρράψω τα κείμενα κάθε τόμου σε ενιαίο «υπερτόμο»…
Ως προς τα ίδια τα κείμενα που «ξετυλίγουν το παραμύθι του ρεμπέτικου» όπως γράφει ο ίδιος, δεν λείπουν τα προβληματικά σημεία, πολύ περισσότερο που τα γραφόμενα σε αυτή τη σειρά ενδέχεται να λειτουργήσουν και ως θέσφατα για μεγάλη μερίδα του κοινού μέσα από ένα όνομα όπως του Κουνάδη.
Ενδεικτικά κάποια πράγματα, διότι εξ όνυχος τον λέοντα:
1.Πότε και πού ο Ζαχαριάδης κήρυξε τον πόλεμο κατά των ρεμπέτικων «χαρακτηρίζοντάς τα επίσημα ως τραγούδια της κάμας και της ντεκαντέντσιας»;;; (1ος τόμος: 15) Μάταια ψάχνει ο αναγνώστης για τεκμηρίωση.

2. Πόθεν τεκμαίρεται ότι ο Αιμίλιος Σαββίδης υπήρξε μέλος των επιτροπών μεταξικής λογοκρισίας; (1ος τόμος: 31, και ξανά τα ίδια στον 13ο τόμο: 17) Μάταια περιμένει ο αναγνώστης…αλλά η ρετσινιά πετάχτηκε άνετα…

3. Για ποιο λόγο ο πρωτοπόρος λόγιος Κώστας Φαλτάιτς ξαναβαφτίζεται από τον Κουνάδη ως «Κωνσταντίνος» (12ος τόμος: 20) ενώ ποτέ ο ίδιος δεν υπέγραψε έτσι;

4. Πώς και επαναδημοσιεύεται άρθρο του Μπουκουβάλα για τα νυχτερινά θεάματα στη Δραπετσώνα (12ος τόμος: 24) με χρονολογική παραπομπή 1932 ενώ στη «Φωνή του Πειραιώς» μετέχει από το 1944; Αλλά ανεξαρτήτως αυτού, είναι παραπομπή αυτή; Εκείνος βρήκε φύλλο της εφημερίδας αυτής του 1932 με το κείμενο αυτό; Δεν νομίζω.

5. Πότε μπήκε στη λίστα των απαγορευμένων τραγουδιών το «Κάνε υπομονή» (18ος τόμος: 47) του Τσιτσάνη, δεν το μαθαίνουμε. Αλλά ότι μπήκε είναι υπερβέβαιος ο Κουνάδης… Τεκμηρίωση είπατε;

Το έργο διαφημίστηκε ότι θα περιέχει, μεταξύ άλλων, νέα στοιχεία μέσα από την 50χρονη έρευνα του συγγραφέα, ανέκδοτα ντοκουμέντα, ήχο έτσι όπως δεν τον είχαμε ξανακούσει και γύρω στα 60 μη έως τώρα επανεκδοθέντα τραγούδια.
Εάν αυτό το τελευταίο αληθεύει και για πόσα τραγούδια, δεν είμαι σε θέση να κρίνω: ας μας πουν οι υπεύθυνοι της σελίδας πόσα δεν περιέχονταν ήδη στη σελίδα. Η δική μου μη εντελής αίσθηση ήταν ότι άκουγα πάλι τα ίδια και τα ίδια ξαναπουλημένα στο παρελθόν τραγούδια, με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Ως προς την ποιότητα του ήχου, μέχρι και τον 8ο τόμο επιλαμβάνεται σχετικά ο Διονυσόπουλος με την εγνωσμένη ικανότητά του. Από τον 9ο τόμο και μετά αρχίζει σιγά σιγά να «αποστασιοποιείται» και να καταπιάνεται επιλεκτικά με δυο-τρία τραγούδια ανά τόμο, μέχρι που από τον 13ο τόμο και μετά «εξαφανίζεται» τελείως. Και όλα αυτά χωρίς καμμία εξήγηση προς τον αναγνώστη-ακροατή-καταναλωτή.

Ως προς τα υποσχόμενα νέα στοιχεία και ανέκδοτα ντοκουμέντα πάλι, δεν αντιλήφθηκα κάτι, όχι να με συγκλονίσει αλλά έστω να πω ένα «μπράβο» από καρδιάς. Δεν κατάφερα να εντοπίσω αυτά τα νέα στοιχεία που εισέφερε η 50χρονη έρευνά του, λυπάμαι. Κάτι τι εδώ κι εκεί, αλλά τίποτα που να «βαραίνει» όσο τα 150 ΕΥΡΩ…

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#73 Δημοσίευση από Χασκίλ »

fakk έγραψε: Ξανάκουσα τα τραγούδια σε διάφορες στροφές και εντάσεις ήχου, αλλά εξακολουθώ ν’ακούω τα ‘ν’ του Κατσαρού και τα ‘σ’ της Έλσας.
Μου κάνει εντύπωση, βρε Αυγέρη! Η εκτέλεση με Λάμπο που υπάρχει στη σελίδα είναι πεντακάθαρη. Τι να πω... :)
Σε σχέση με τον Κατσαρό, η απορία μου ήταν τι είναι αυτό το "Βρε, νη ν'Έλλη". Τι είδους γραφή είναι αυτή και που απαντάται. Μας κάνει και γελάμε ο Κουνάδης.
αεροκωπηλάτης έγραψε: 1.Πότε και πού ο Ζαχαριάδης κήρυξε τον πόλεμο κατά των ρεμπέτικων «χαρακτηρίζοντάς τα επίσημα ως τραγούδια της κάμας και της ντεκαντέντσιας»;;; (1ος τόμος: 15) Μάταια ψάχνει ο αναγνώστης για τεκμηρίωση.
Αυτό, όποιος το βρει κάπου γραμμένο, να μας το δείξει κι εμάς που έχουμε φάει τον τόπο.

Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

#74 Δημοσίευση από udialek »

Χο χο,

έχει μεγάλη πλάκα το τελευταίο cd-βιβλιαράκι της εν λόγω σειράς, όπου ο πατριώτης μου κ. Κουνάδης "αντιμετωπίζει" σχεδόν όλες τις ενστάσεις που διατυπώθηκαν εδώ στο site, όπως τον "αυθαίρετο" ορισμό της εκκίνησης του ρεμπέτικου στα 1850, κλπ μέχρι ακόμα και τα λάθη που επεσήμανε ο κ. fakk.
(βρε Αυγέρη, χαράς την υπομονή σου)
Μάλιστα στο τέλος των παροραμάτων ευχαριστεί τον κ. fakk για τις επισημάνσεις!

Αναμενόμενο ήταν το γεγονός ότι ο κ. Κουνάδης παρακολουθεί με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τα site του ρεμπέτικου.

Τώρα για τη σειρά καθαυτή, ας μη γινόμαστε γκρινιάρηδες, νομίζω ήταν σε γενικές γραμμές καλή, ιδιαίτερα για κάποιον που δεν έχει τόση εξοικείωση με τα ρεμπέτικα, κάτι σαν ένας καλός γενικός οδηγός για το θέμα. Η επιλογή των τραγουδιών ήταν αρκετά καλή, τα άρθρα ενδιαφέροντα, και οι φωτογραφίες παρότι μικρές, αισθητικά αποδεκτές. Τώρα για τα φράγκα, τι να κάνουμε έτσι είναι το "παιχνίδι", κάποιος τα παίρνει πάντα, στο κάτω κάτω δείτε το σαν δύο πακέτα τσιγάρα την εβδομάδα!

Τέλος πάντων εγω έτσι νομίζω.

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#75 Δημοσίευση από Χασκίλ »

udialek έγραψε: Αναμενόμενο ήταν το γεγονός ότι ο κ. Κουνάδης παρακολουθεί με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τα site του ρεμπέτικου.
Βούρκωσα.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#76 Δημοσίευση από ntouzenis »

Παιδια εκανα ενα σχολιο και βλεπω οτι κατεβηκε αυθαιρετα
Μηπως κανω λαθος ;;

Αν οχι θα ηθελα να μου πειτε το λογο...

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#77 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Δεν πείραξε κανείς τίποτα, Γιώργο. Γιατί σηκώνεις μανίκια;
Ξαναβάλε το σχόλιό σου.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”