«Τα Ρεμπέτικα. 1850-1960»

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#99 Δημοσίευση από ntouzenis »

Αρχιζω απ'το τελος...
και ο Μπατης στην εποχη του ητανε ντεμοντε...
Φορουσε μεν τζογαδουρα, αλλα επαιζε κατι καμηλιερκα που τα παιζαν κατι κουτσαβακια πριν 20 και 40 χρονια... τοτε (δεκαετια '20) ολοι ακουγαν ταγκο και βαλς, χαμπανερες, αριες και οπερες και οι κυριες με τις δαντελες τρεχανε στα θεατρα, αυτα ητανε τα μαστ τοτε...
Σιγουρα το "μαστ", το επικαιρο τωρα ειναι αλλο... και για δες κι αυτο... τη δεκ.70 που ημουνα εφηβος θυμαμαι οτι ο νεολαιος 20-30 χρ. μπορουσε να "σκοτωσει" για ενα πακετο "μαλμπορο" ή κεντ ή ροθμανς.. κυκλοφορουσε στο δρομο με το παλλ μαλλ και ητανε ολος ο ντουνιας δικος του !!! Τωρα ;; Καμια σχεση... τωρα ειναι άλλα τα μαστ...

Αυτα που μας πιπιλανε τα μεσα ειναι συγκεκριμενα... αυτος θα παει να παρει το μεροκαματο του και συ το δικο σου...
τωρα που χειμωνιασε θα πρεπει να καταναλωσουμε μπιγκ μπραδερ, γκαγακη, σκορδά, τραγκα, τρεμη κλπ ακομα και λαζοπουλο που τα λεει καλα...
μολις καλοκαιριασει ολο αυτοι τρεχουν στις παραλιες αλλαλαζοντας, να απολαυσουν αυτα που μαζεψαν το χειμωνα, κανοντας διακοπες 3 μηνες, ας ειναι καλα τα κοροιδα βλεπανε στο γυαλι και στα σινεμα και δεν ακους τιποτα και για κανενα...

Εγω δεν παρεξηγησα ουτε χωλωθηκα, ντοντ γουορρυ φιλε μου...
η γκρινια ειναι δεδομενη ειμαστε γκρινιαρηδες δεν το ειπα παραπονιαρικα...
και 8 βιλλες να εχουμε με 20 στρεμματα γκαζον η καθε μια, θα μας τη σπασει ο κοτσυφας που εκανε τα κακα του σε μια γωνια...

Τα λαθη ομως αγαπητε μου ;;;
δηλαδη προτρεχω να βγαλω ενα βιβλιο με 1000 λαθη την ωρα που εγω κατηγορουσα επι χρονια λάβρος τον Σχορελη και τον Πετροπουλο και εγραφα αρθρα ολοκληρα ;; Εκει που φτυνεις γλυφεις κυριε συγγραφεα ;;
Αυτο δεν μπορει να περασει ετσι...

teris67
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Ιαν 2010 01:28 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#100 Δημοσίευση από teris67 »

Αγαπητέ ntouzenis, δεν είπα ότι θεωρώ ντεμοντέ τα ρεμπέτικα, το αντίθετο. Εγώ μ'αυτά ζω καθημερινά, σε σημείο που με έχουν χαρακτηρίσει "κολλημένο" και μέχρι και με "παθογένεια" (τη στιγμή που οι υπόλοιπες ασχολίες μου, π.χ. επάγγελμα, είναι κάθε άλλο παρά ντεμοντέ). Εγώ μέσω αυτών εκφράζομαι και μάλιστα απόλυτα. Για κάθετι που νοιώθω ή σκέπτομαι υπάρχουν τραγούδια που μου μιλάνε. Μίλησα για μεγάλο μέρος των νεοελλήνων, για το αν τους λέει αυτών κάτι το ρεμπέτικο σήμερα, αν τους εκφράζει, και όχι μόνο να τους δίνει τη δυνατότητα να πάνε στο "ρεμπετάδικο" (και μετά στην Πέγκυ Ζήνα, το έχω δει κι αυτό...). Μακάρι να αλλάξει αυτό προς το καλύτερο. Θυμάμαι μια κουβέντα που άκουσα από τον Κ. Βίρβο: "Το λαϊκό τραγούδι κάνει καλό στις ψυχές των νέων." Όσο για το "γυαλί", ευτυχώς το έχω βγάλει από τη ζωή μου εδώ και πολύ πολύ καιρό (με λίγες εξαιρέσεις που φαντάζεσαι ποιες είναι). Για τα λάθη, φυσικά και πρέπει να τα εντοπίζουμε και να τα καυτηριάζουμε αν πρέπει. Η αντίρρησή μου είχε να κάνει με το ότι ένοιωσα ότι το παρατραβάμε και λέμε περισσότερα από όσα χρειάζονται. Υποφέρουμε (τουλάχιστον εγώ) τόσο πολύ από άλλα εγκληματικά λάθη σ'αυτήν τη χώρα (μερικά απ' αυτά ανέφερες ήδη, και δεν εννοώ τόσο τα περί οικονομίας, αλλού είναι το πρόβλημα) που κάτι τέτοια λάθη του Κουνάδη μου χτυπάνε ασήμαντες λεπτομέρειες. Ας γνωρίσουν το ρεμπέτικο μερικοί ακόμη από τη σειρά του Κουνάδη (με όλα τα προβλήματά της) και θα τον ευχαριστώ όσα λάθη κι αν έχει κάνει.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#101 Δημοσίευση από ntouzenis »

Αφαλως τα ντεμοντε και περι γυαλιου δεν ειναι σποντες για σενα, αφου δεν σε ξερω αλλωστε...
μιλαω γενικως για μια μεση κατασταση που επικρατει...
πχ αν ρωτησεις 1000 Ελληνες για τον Καραθεοδωρη θα ξερουν καμμια 10ρια,
αν ρωτησεις για καμμια Αντζελα, κανενα Καραμερο κλπ θα ξερουν οι περισσοτεροι -ες, τι εφαγε χθες και προχθες, τι ειπε, τι φορεσε, με ποιους εχει κανει κρεββατι κλπ ... θα μου πεις δεν προλαβαινει ο αλλος, ερχεται πτωμα απ'τη δουλεια... μα εκει σε θελω καβουρα...

Οσο για τη γκρινια, για να πουμε και του σηλαμπιτη το δικιο, εδω δεν γκρινιαζουμε μόνο, γραφουμε περι παντος επιστητου, χαβαλεδιαζουμε, ερευνουμε, ρωταμε, απανταμε... αν απο ολα αυτα εσυ κρατας τη γκρινια...
Τελευταία επεξεργασία από ntouzenis σε 24 Νοέμ 2010 05:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#102 Δημοσίευση από Alcibiadis »

ntouzenis έγραψε: χαβαλεδιαζουμε, ερευνουμε, ρωταμε, απανταμε... αν απο ολα αυτα εσυ κρατας τη γκρινια...
o Σουρής κάτι ήξερε...

Εκείνος που στον καφενέ τρείς ώρες ραχατεύει,
αυτός να δίνη δυό δραχμές για τούτο το ραχάτι,
αλλ' όποιος ώρες τέσσαρες στον καφενέ χαζεύει,
αυτός να δίνη μια δραχμή λιγώτερο και κάτι.
Μα όποιος την ημέρα του στον καφενέ σκοτόνει,
του πρέπει να πληρώνεται και όχι να πληρώνει. :D
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#103 Δημοσίευση από ntouzenis »

πολλα πρεπει φιλε Αλκη...
αλλά που ;;;

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”