Παρεξηγήσεις του ... αυτιού!!

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Dionisos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 05 Φεβ 2009 06:23 pm
Τοποθεσία: Ιεράπετρα

Παρεξηγήσεις του ... αυτιού!!

#1 Δημοσίευση από Dionisos »

Μόλις διάβασα για τα σαρδάμ στο σχετικό πόστ θυμήθηκα, κάποιες παρεξηγήσεις, σωστότερα μάλλον παρανοήσεις, που δημιουργούν τα ίδια τα αυτιά μας μερικές φορές. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ακούς κάποιο στίχο αλλά να καταλαβαίνεις κάτι άλλο από αυτό που λέει. Μπορεί να οφείλετε σε κακή άρθρωση του τραγουδιστή, κακή ακοή του ακροατή, βιαστική ακρόαση, λόγω του μελισμού των λέξεων, η ακόμα και λόγο μεγάλης φαντασίας!! :o
Σας εκμυστηρεύομαι δυο δικά μου, που πρέπει να πω ότι ήταν σε πολύ μικρή ηλικία. :roll: Τότε που ακόμα δεν ήμουν συνειδητοποιημένος ακροατής. Ελπίζω να δικαιολογήθηκα αρκετά…. Λοιπόν ….
Άκουγα τα Λεμονάδικα και εγώ καταλάβαινα Κατόσταλε Μοναδικά. Όπου κατόσταλε νόμιζα πως απλά ήταν μια μάγκικη έκφραση!!! ….. Και το πιο σύγχρονο που λέει … και θέλω να ‘ρθω να σ’ αρπάξω από την άλλη … εγώ καταλάβαινα και θέλω να ‘ρθω να σ’ αρπάξω από την άλλη (δηλαδή από τη μια το σκέφτομαι κι από την άλλη θέλω να ‘ρθω να σ’ αρπάξω …
Αυτά.
Δε μπορεί θα 'χετε και δικά σας να γράψετε!!
:D :D
Η πειρατία σκοτώνει τις εταιρείες.

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#2 Δημοσίευση από AGIS »

Κι εγώ έχω άλλη μια παρεξήγηση, εκτός από το "σανα - τανε - ψηλη -μανταμ - ποτε - δενε - μπενε - σετραμ" που ομολόγησα στην κουβέντα με τα σαρδάμ.

Η άλλη είναι στο "μες στον οντά ενός πασά", όπου στη Κουρούτα, ενώ εγώ βροντόφωνα τραγουδούσα "δεν αγαπάει τα πουλιά", άκουσα του άλλους να τραγουδάνε "δεν αγαπάει τα φλουριά". :o

Για να μην παρεξηγηθώ πρέπει να εξηγήσω, ότι "ακούγοντας" τον στίχο "δεν αγαπάει τα πιουλιά", ο νους μου πήγαινε στο παραμύθι με τον σουλτάνο και το μηχανικό καναρίνι του, και υπέθετα ότι στο δωμάτιο της άτυχης κοπέλας ο άκαρδος πασάς είχε βάλει δεκάδες κλουβιά με ωδικά πτηνά, μηχανικά ή μη, υπερτονίζοντας έτσι το "χρυσό κλουβί" μες στο οποίο ήταν φυλακισμένη η ηρωίδα του όμορφου αυτού τραγουδιού.

Τι να κάνουμε; Γράψε λάθος. :oops:

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#3 Δημοσίευση από ntouzenis »

Εχουνε πλακα αυτα οντως !!!
:lol: :lol:

Προχθες ακουσα ενα απιθανο και δεν πιστευα στα αυτια μου, αλλα ρωτησα το διπλανο μου και μου το επιβεβαιωσε !! Απο κοπελλα στην παρεα που τραγουδαει και μαλιστα πολυ καλα, στο 2ο στιχο απο το "Χαρικλακι" ειπε :
Μεσ' το πάρτυ οταν μπηκες !!!
αντι του σωστου :
Μεσ' τη Μπυρα οταν μπηκες
εννοωντας τη μπυραρια που καποιοι ισως δεν ξερουν οτι λεγεται κι ετσι ...

Τα δικα μου απλυτα σε επομενο ποστ ...

Άβαταρ μέλους
colectorgram
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 10:29 pm

#4 Δημοσίευση από colectorgram »

Ενας μυθικος μπουζουξης ,στη Λαμια,
για χρονια συντροφος (μαλλον αστεφανωτος) της Ελλης Σοφρωνιου,ελεγε καθε βραδυ το ''αποψε κανεις μπαμ''. Βροντοφωναζε λοιπον με την ρεμπετοφωναρα του......ξαπλωσου στο ΤΑΨΙ,ξαπλωσου στο ΤΑΨΙ........

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#5 Δημοσίευση από Pikinos »

Παλιόφιλος, σπουδαίος παίκτης κατά τη γνώμη μου, είχε πάντα μαζί του ένα τετράδιο με στίχους τραγουδιών για να μην ξεχνιέται, επίσης δικούς του στίχους, αερολογίες κλπ.

Κάποτε ξεφυλλίζοντάς το, έπεσε το μάτι μου τυχαία πάνω στη “Γυφτοπούλα“ του Μπάτη. Αντί λοιπόν για “αξεκάλτσωτη γυρίζεις“, έγραφε “άσε κάτω την ψιλή“! :shock:

(Η παρακάτω «παρεξήγηση», δεν είναι δυστυχώς ρεμπέτικη, αλλά έχει πιστεύω πλάκα)

Επίσης από τις φοιτητικές μας μαζώξεις δεν εξέλειπε ποτέ το ελληνικό ροκ και φυσικά ο Σιδηρόπουλος. Στον περίφημο “Μπάμπη τον φλου“ λοιπόν, όπου ο εν λόγω “άραζε όπου ’βρισκε να λιαστεί“, ο κολλητός μου άκουγε: “άραζε ο Μπούβρης και να λιαστεί“! :shock:

Φυσικά, παραμένει σλόγκαν ακόμα και σήμερα, και ο κολλητός έμεινε στους κύκλους γνωστός και ως „Ο Μπούβρης“! :lol:

Και τέλος για να μη βγάζω την ουρά μου απόξω, πάρτε κι ένα δικό μου:

“Μικρός αρραβωνιάστηκα“, αντί για “σα γάιδαρος στρωμένος“, έλεγα “σα γάιδαρος το μένος“ :shock: Υπάρχει μάλιστα και το ντοκουμέντο σε κάποια παλιοκασσέτα που μάλλον σαπίζει κάπου στην Ελλάδα...
Von allem Geschriebenen liebe ich nur das, was einer mit seinem Blute schreibt. Schreibe mit Blut: und du wirst erfahren, dass Blut Geist ist.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#6 Δημοσίευση από ntouzenis »

:lol: :lol: :lol: :lol:

Πικινε επεσα κατω !!!

Άβαταρ μέλους
Dionisos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 05 Φεβ 2009 06:23 pm
Τοποθεσία: Ιεράπετρα

#7 Δημοσίευση από Dionisos »

Θυμήθηκα άλλο ένα δικό μου.... φαουλ :oops: ..!!

Το γνωστο που λεει Βαρδα κι αράξαμε αγκυρα ρίχτε.... Εγω καταλάβαινα Βάρδα κι αράξαμε Αγιοι Λαρύστε :?: όπου Λαρύστε κατι αγνωστο με Αγίους τελος πάντων...

Και κάτι που άκουσα απο φίλη μου... Ντρουμου ντρουμου ντρουμ τα βραχιολια της βροντουν.... και αυτή καταλάβαινε Ντρουμου ντρουμου ντρουμ τα βραχιόλια της Βροντούμ :lol: ..... οποτε ρώταγε να μάθει ποια είναι αυτή η Βροντούμ τελοσπάντνων :roll: :roll: ..
Η πειρατία σκοτώνει τις εταιρείες.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”