Ρεμπέτικο VS Κλασσική (ερώτηση)

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
LIAS
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007 01:15 am
Τοποθεσία: Λαμία

Ρεμπέτικο VS Κλασσική (ερώτηση)

#1 Δημοσίευση από LIAS »

Ερώτηση για «σπουδαγμένους»:
Έχω έναν φίλο ο οποίος ακούει κλασσική μουσική (μιλάμε για οπερέτες, ξέρει όλα τα λόγια κλπ).
Προσπαθώ εδώ και καιρό να τον «προσηλυτίσω» στην δική μας θρησκεία του ρεμπέτικου και θα ήθελα να μου προτείνεται επιλεγμένα τραγούδια τα οποία θα χρησιμοποιήσω για να στηρίξω την άποψη ότι το ρεμπέτικο έχει βάθος και είναι ψαγμένη ιστορία και όχι τυχαία.

Δεν το πάω μακριά σε ιστορικά γεγονότα, απλά κάποια άσματα να μου πείτε τα οποία ένας άνθρωπος που εκτιμά την καλή μουσική και δεν ξέρει από ρεμπέτικο, θα τα ακούσει ευχαρίστως.

Άβαταρ μέλους
Kokona
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 27 Σεπ 2005 12:41 pm
Τοποθεσία: Κως

#2 Δημοσίευση από Kokona »

Ογδοντάκης, Σκαρβέλης Καρίπης ρίξε και κανενα τραγουδακι με Νούρο ή Νταλκά και θα δεις για πότε ενας κλασικός θα αρχισει να ενδιαφέρεται :lol:
Δε φοβούμαι τους βορειάδες και το αλμυρό νερο
μον’ φοβούμαι τους ανθρώπους στη στεριά να μην πνιγώ

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#3 Δημοσίευση από ntouzenis »

Υπαρχουν πολλοι τροποι προσεγγισης, αναλογα με το χαρακτηρα του και τα χουγια του, μπορεις να του δωσεις να ακουσει :

Βιρτουοζικα :
Ατελειωτο ΤΣΙΤΣΑΝΗ, Το βουνο με το βουνο ΧΙΩΤΗ, Ταξιμι μινορε ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ, ΧΙΩΤΗΣ, Γεννηθηκα για να πονω ΤΣΙΤΣΑΝΗ κλπ

Μελωδικα :
Χαραματα η ωρα τρεις, Εισαι πολυ ζηλιαρα ΚΑΒΟΥΡΑ, Αχαριστη, Νυχτοπουλι, ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΥ, Εισαι γυναικα πονηρα που αγαπας ΜΗΤΣΑΚΗ (; ) κλπ

Κατευθείαν στα σκληρα που να μη στερουνται συνθετικης ή ενορχηστρωτικης ευρηματικότητας :
Μεσ'του Συγγρου τη φυλακη, Μπραϊλα ΠΑΠΑΓΚΙΚΑ, Αναψε το και σβησε το, Πολιτικο ζειμπεκικο ΝΤΑΛΓΚΑΣ, Κοντραμπατζηδες, Στο Βοτανικο ΡΟΥΚΟΥΝΑΣ, Σα φουμαρω τσιγαρλικι ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ, Ηταν ανοιξις ΜΠΑΓΙΑΝΤΕΡΑ, Παραπονιουνται οι μαγκες μας ΤΣΑΟΥΣ, Χρονια στον Περαια ΜΑΡΚΟΣ, Παιζει το μπαγλαμαδακι ΚΗΡΟΜΥΤΗ κλπ

Μεταπολεμικα κλασσικα :
Σε πηραν απ'τα χερια μου ΤΣΙΤΣΑΝΗ, Καιξης (εχει λενε και κλεμμενη φραση απο καποια συνθεση κλασσικης), Αποψε ειναι βαρεια ΜΗΤΣΑΚΗ, Φυσαει ο Μπατης, Ακρογυαλιες δειλινα, Παμε στα περιξ συντροφια ΧΑΤΖΗΧΡΗΣΤΟΥ κλπ

(δεν απαντω ως σπουδαγμενος...)

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από BLEKOS »

To γιαφ γιουφ του Τ.Δημητριαδη....εκεινο με την ορχηστρα των πνευστων....ειδικα το γυρισμα που εχει λιγο πριν το τελος....κλασσικη μουσικη με τα ολα της :D :D :D
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

Re: Ρεμπέτικο VS Κλασσική (ερώτηση)

#5 Δημοσίευση από Alcibiadis »

LIAS έγραψε:Ερώτηση για «σπουδαγμένους»:
Έχω έναν φίλο ο οποίος ακούει κλασσική μουσική (μιλάμε για οπερέτες, ξέρει όλα τα λόγια κλπ).
Προσπαθώ εδώ και καιρό να τον «προσηλυτίσω» στην δική μας θρησκεία του ρεμπέτικου και θα ήθελα να μου προτείνεται επιλεγμένα τραγούδια τα οποία θα χρησιμοποιήσω για να στηρίξω την άποψη ότι το ρεμπέτικο έχει βάθος και είναι ψαγμένη ιστορία και όχι τυχαία.

Δεν το πάω μακριά σε ιστορικά γεγονότα, απλά κάποια άσματα να μου πείτε τα οποία ένας άνθρωπος που εκτιμά την καλή μουσική και δεν ξέρει από ρεμπέτικο, θα τα ακούσει ευχαρίστως.


Τα μελωδικά του Μάρκου (πχ.χαράματα η ώρα τρείς) μη τον τρομάξεις τον άνθρωπο...!! :wink:
και επίσης επιλογές απο τα προπολεμικά του Τσιτσάνη :wink:
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

ΔΗΜΑΚ
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2006 02:22 pm
Τοποθεσία: ΧΑΝΙΑ

#6 Δημοσίευση από ΔΗΜΑΚ »

Νομίζω το απίστευτο βάθος του ρεμπέτικου κρύβεται στην κοινωνική οτυ καταγωγή και όχι απλά στις μωλωδικές φόρμες. Σίγουρα θα βρούμε τραγούδια υψηλής μουσικής αξίας και τεχνικής αρτιότητας. Για μένα το κριτήριο είναι ένα και απολύτως υποκειμενικό. Αν ανατριχιάσω ακούγοντας ένα τραγούδι ή όχι.Αν με αναγκάζει να παίρνω βαθειές ανάσες όταν το ακούω και να κλείνω τα μάτια όταν το τραγουδάω. Υπάρχουν τραγούδια που τα ακούω τριάντα χρόνια τώρα και εξακολουθώ να νιώθω ισχυρή συγκίνηση.Διάλεξε αυτά που προξενούν αυτή τη συγκίνηση και ο φόλος σου θα καταλάβει.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Ρεμπέτικο VS Κλασσική (ερώτηση)

#7 Δημοσίευση από ntouzenis »

Alcibiadis έγραψε: Τα μελωδικά του Μάρκου (πχ.χαράματα η ώρα τρείς) μη τον τρομάξεις τον άνθρωπο...!! :wink:
Η φραση "Τα μελωδικα του Μαρκου" ειναι δικη σου ...
μη με προβοκαρεις !!
μην μπουμε τωρα σε ατελειωτες συζητησεις αν ειναι ο Μαρκος μελωδικος ή οχι και πόσο ...

Αν θες να τον τρομαξεις ας του κανεις δωρο εναν αργιλε και μια σακουλα με ταχα μου περιεχομενο ... και να του πεις οτι πριν τ'ακουσεις θα κανεις γιαφ γιουφ ...

:shock: :shock: :shock:

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”