Άνω Σύρα

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#8 Δημοσίευση από Χασκίλ »

vacondios έγραψε:Χίλιες φορές καλύτερα να μιμείσαι τον δημιουργό παρά να σκοτώνεις το δημιούργημα
Και τι γίνεται στην περίπτωση που σκοτώνεις το δημιούργημα με το μιμητισμό;

Οι φωνές όλων είναι μοναδικές, αν μοιάζουν μερικές χροιές (σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις), αυτό δε σημαίνει ότι η μια θα αντικαταστήσει την άλλη. ΚΑΙ Ο ΜΑΡΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ, ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#9 Δημοσίευση από vacondios »

Χασκίλ έγραψε:
vacondios έγραψε:Χίλιες φορές καλύτερα να μιμείσαι τον δημιουργό παρά να σκοτώνεις το δημιούργημα
Και τι γίνεται στην περίπτωση που σκοτώνεις το δημιούργημα με το μιμητισμό;

Οι φωνές όλων είναι μοναδικές, αν μοιάζουν μερικές χροιές (σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις), αυτό δε σημαίνει ότι η μια θα αντικαταστήσει την άλλη. ΚΑΙ Ο ΜΑΡΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΟΣ, ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ.
Τα τραγούδια και η φωνή του Μάρκου είνα δεν λέω εύκολο αλλά εφικτό να παιχτούν είτε με μίμηση είτε χωρίς μίμηση δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Τί θα γίνει όμως με τα τραγούδια του Σκαρβέλη που ερμηνεύτηκαν από τον Γιώργο Κάβουρα? Ο κύριος Τσέρτος που κατά τη γνώμη μου η χροιά της φωνής του πλησιάζει λίγο στον Κάβουρα τα αποφεύγει όπως ο διάολος το λιβάνι. Και πολύ καλά κάνει.

Ο Μάρκος λέει στο τραγούδι του:

Δε σε ξεχνάμε Κάβουρα
τις ώρες που γλεντάμε
ακούμε τα τραγούδια σου
κι όλο σε μελετάμε

Μόνο ακούμε ούτε αποπειρώμαστε να τα πούμε ούτε να τα παίξουμε.

Εγώ πάντως μαζεύω ντομάτες, γιαούρτια και κλούβια αβγά για όποιον τολμήσει

Άβαταρ μέλους
Νίκος Τριήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007 12:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Χολαργός

#10 Δημοσίευση από Νίκος Τριήρης »

Άλκη νομίζω ότι όλοι θα εντυπωσιάζονταν ακούγοντας τη φωνή του Ανδρογιάννη, επειδή μοιάζει πολύ με του Μάρκου. Μέχρι εκεί σίγουρα. Τώρα το αν θα αρέσει είναι άλλο θέμα. Διαχωρίζω δηλαδή τα δύο αυτά ζητήματα.

Γενικότερα για το μιμητισμό συμφωνώ μαζί σου. Ένα τραγούδι όμως δεν το "σκοτώνει" ή το "φτιάχνει" ένα πράγμα. Νομίζω είναι πιο σύνθετο. Στην ακραία περίπτωση που έχω να διαλέξω ανάμεσα σε κάποιον που δεν μιμείται, αλλά τραγουδάει εκτός ύφους και ενός που μιμείται, αλλά τραγουδάει εντός ύφους θα διάλεγα σαφώς τον δεύτερο.

Το καλύτερο για μένα θα ήταν να μη μιμείται και να είναι εντός ύφους, όπως πχ τραγουδάς εσύ.

Η βόλτα από τον Ανδρογιάννη πάντως (γιατί έτσι ξεκινήσαμε) νομίζω ότι αξίζει, διότι είναι ωραίο να λες "το άκουσα και αυτό". Εάν ήταν στην Αθήνα θα πέρναγα στάνταρ να "πάρω τη δόση μου". Απλότητα, δωρικότητα και Μάρκος. Λειτουργεί και σαν κάθαρση (χαχα)

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#11 Δημοσίευση από Alcibiadis »

Νίκος Τριήρης έγραψε:Άλκη νομίζω ότι όλοι θα εντυπωσιάζονταν ακούγοντας τη φωνή του Ανδρογιάννη, επειδή μοιάζει πολύ με του Μάρκου.
Όταν τον άκουσα στην Αθήνα δεν σου κρύβω πως με εντυπωσίασε το πάθος του για τον Μάρκο. Διέκρινα πάντως όταν μιλούσε πως η φωνή του δεν είχε καμμία σχέση (απο θέμα χροιάς) με αυτή που χρησιμοποιεί στο τραγούδι.
Εντάξει δεν τον μηδενίζω τον άνθρωπο ούτε είμαι σε θέση να το κάνω για κανέναν.
Θα πω κάτι που μου είχε πει ο Γκολές πριν απο πολλά χρόνια.
"Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι τηρώντας την αισθητική φόρμα να βγάζουμε τον εαυτό μας".
Νομίζω πως αποτελεί μονόδρομο. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε τόσο θα κάνουμε καλό και στη μουσική και στους εαυτούς μας..
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

Άβαταρ μέλους
Νίκος Τριήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007 12:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Χολαργός

#12 Δημοσίευση από Νίκος Τριήρης »

Άλκη συμφωνώ.
Ναι στο ύφος και την αισθητική του τραγουδιού και ναι στην ενταγμένη σε αυτά προσωπική έκφραση!

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”