συναυλία Κατσαρού (γύρω στο 1997)

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

συναυλία Κατσαρού (γύρω στο 1997)

#1 Δημοσίευση από mpletsas »

Πριν από αρκετά χρόνια, είχε τύχει να παρακολουθήσω στην ΕΡΤ-3 αποσπάσματα μια συναυλία του Γιώργου Κατσαρού στην Θεσσαλονίκη. Επρόκειτο για μαγνητοσκοπημένη εκδήλωση, καθώς ανέφεραν ότι είχε ήδη πεθάνει πρόσφατα. Νομίζω ότι η συναυλία ήταν στα πλαίσια της Πολιτιστικής Πρωτεύουσας (γι'αυτό λέω 1997) αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Μέχρι τότε δεν είχα ξανακούσει για τον Κατσαρό και μου έκανε εντύπωση πόσο ψυχωμένα έπαιζε και τραγουδούσε παρά την ηλικία του.

Θυμάται κάποιος άλλος αυτή την εκπομπή; Έψαξα επανειλημμένως στο γιουτιούμπ και επίσης στα αρχεία της ΕΡΤ (http://www.ert-archives.gr/) αλλά δεν βρήκα τίποτα. Υπάρχει τρόπος άραγε να την βρούμε;

Άβαταρ μέλους
pigeonaras
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 22 Ιουν 2008 03:17 pm
Τοποθεσία: Σαλλλόνικα

Re: συναυλία Κατσαρού (γύρω στο 1997)

#2 Δημοσίευση από pigeonaras »

mpletsas έγραψε:Πριν από αρκετά χρόνια, είχε τύχει να παρακολουθήσω στην ΕΡΤ-3 αποσπάσματα μια συναυλία του Γιώργου Κατσαρού στην Θεσσαλονίκη. Επρόκειτο για μαγνητοσκοπημένη εκδήλωση, καθώς ανέφεραν ότι είχε ήδη πεθάνει πρόσφατα. Νομίζω ότι η συναυλία ήταν στα πλαίσια της Πολιτιστικής Πρωτεύουσας (γι'αυτό λέω 1997) αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Μέχρι τότε δεν είχα ξανακούσει για τον Κατσαρό και μου έκανε εντύπωση πόσο ψυχωμένα έπαιζε και τραγουδούσε παρά την ηλικία του.

Θυμάται κάποιος άλλος αυτή την εκπομπή; Έψαξα επανειλημμένως στο γιουτιούμπ και επίσης στα αρχεία της ΕΡΤ (http://www.ert-archives.gr/) αλλά δεν βρήκα τίποτα. Υπάρχει τρόπος άραγε να την βρούμε;
Κώστα, αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι η τελευταία παράσταση που εδωσε...
Θυμάμαι, όσο χαζο κι αν ακούγεται, ότι έχει ο "κολλητός" μου "αυθεντικές" φωτογραφίες του ιδίου απ΄την συγκεκριμένη παράσταση........(Κι αν δεν κανω λάθος ειναι το 1996)

skiftoulis
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2006 10:32 pm

#3 Δημοσίευση από skiftoulis »

Η παράσταση δόθηκε το Δεκέμβρη του ΄95, στα πλαίσια του πρώτου συνεδρίου του απόδημου ελληνισμού στη Θεσσαλονίκη, μαζί με Νταλάρα, Διον. Σαββόπουλο κ.ά. Επίσης, τον ίδιο μήνα ο Κατσαρός με τον Αργύρη Μπακιρτζή και τους «Χειμερινούς κολυμβητές», έδωσε δυο παραστάσεις στην «Αίγλη» στη Θεσσαλονίκη και δύο στην Αθήνα, στο θέατρο «Μινώα». Εκεί τον είδα κι εγώ και θεωρώ τον εαυτό μου πολύ τυχερό γι’ αυτό. Ακούραστος, είπε αρκετά τραγούδια και βγήκε και απολογούμενος στο τέλος, ότι δηλαδή η κιθάρα του είχε πάθει ένα ατύχημα στο αεροπλάνο, αλλιώς θα έπαιζε ακόμη καλύτερα!!! Δεν έχω ξαναδεί πιο παρατεταμένο χειροκρότημα για καλλιτέχνη…
Τώρα, για την εκπομπή της ΕΤ3, συνήθως οι σταθμοί επαναπροβάλλουν εκπομπές κατόπιν αιτημάτων πολλών τηλεθεατών…μήπως να το δούμε;
Τέλος, μια άλλη εκδοχή για τον τόπο γέννησης του Κατσαρού και την οικογενειακή του κατάσταση-ως προς τον πατέρα, υπάρχει εδώ:
http://amorgis.blogspot.com/2007/11/blog-post_13.html

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#4 Δημοσίευση από ntouzenis »

ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ !!!
Μπραβο Γιωργο !!

Τι να πουμε τωρα ... κατσε να συνελθουμε ...
και η Μπυραρια "Αχιβάδα" !! ...
και το 1938 ηρθε στην Αμοργο !!!...

Πριν καποια χρονια γνωρισα ενα Θεολογιτη βιολατορα απο την Αμοργο, ειχε κατεβει στην Κρητη κουμπαρος σε ενα γαμο, ηταν καπου 35-40 πολυ, λεβεντια τυπος !! Φετος καποιος μπουζουξης που εχει δουλεψει με Μπαρμπερακη, Βαζαιο κλπ μου ειπε πως τον ξερει καλα ...

Τη συναυλια της Αθηνας (ή Πειραια) ή μερος της, εχω σε κασετα, μαγνητοφωνημενη απο καποιο φιλο μουσικο και συνθετη, που παρεβρεθηκε τοτε. Εχω ομως την εντυπωση οτι εδωσε συναυλια και στον Πειραια ... ο Κουναδης ηταν ο διοργανωτης και αυτος ηταν που τον "ανακαλυψε" καπου στο Tarpon Springs ...

skiftoulis
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2006 10:32 pm

#5 Δημοσίευση από skiftoulis »

Μήπως, Γιώργο, λες για το 1988; Τότε ήρθε στην Ελλάδα και τραγούδησε στον Πειραιά με τον Κουνάδη, πριν ανεβεί στη Θεσσαλονίκη με τον Μπακιρτζή(στη Θεσσαλονίκη τραγούδησε στο Θέατρο Δάσους μαζί με τους Χειμ. Κολυμβητές, τη Μπάντα της Φλώρινας και τον Καραμανιώλα).Αν πράγματι πρόκειται για τότε, θα έχει ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον η συγκεκριμένη του εμφάνιση, μιας και ήταν κατά εφτά χρόνια νεότερος απ΄ τη χρονιά που λέμε εδώ.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#6 Δημοσίευση από ntouzenis »

Μαλλον αυτη η συναυλια πρεπει ναναι !!!
Δεν ξερω ειναι σιγουρα το '88 ;;
ειχα την εντυπωση οτι ηταν πιο μετα ...

Προσφατα σε καποιο ψαξιμο την ειχα "συναντησει" την κασετα, οποτε πιστευω θα εχουμε συνεχεια ...
λεει και το Διαβατη του Τζουανακου μεσα και αν θυμαμαι καλα το "συ μ'εκανες να περπατω"

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”