ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟ

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
SYLEKTHS
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2009 05:10 pm

Re: ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟ

#183 Δημοσίευση από SYLEKTHS »

Admin έγραψε:Σκεφτόμουν τώρα, αν ενδιαφέρεται κανείς να κάνει κάτι ας το πούμε σαν εκπομπή στο ράδιο ας το δηλώσει εδώ.

Για παράδειγμα ο χρήστης χ την τάδε μέρα κ για ένα δίωρο θα έχει αφιέρωμα στα παραδοσιακά ή πχ στον Χατζηχρήστο. Εμείς για εκείνο το δίωρο θα βάλουμε περιορισμό μόνο ο χρήστης χ να μπορεί να βάζει τραγούδια στο ράδιο.

Ενδιαφέρον δεν ακούγεται ; Πλάκα θα έχει , άσε που μπορεί να ανακαλύψουμε κ κανά τραγουδάκι που δεν τοχαμε προσέξει κ πολύ.

Καληνύχτα
ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΤΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕ 45ΑΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΟΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΟΙΧΟΥΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΝΑ ΕΙΣΤΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Άβαταρ μέλους
pigeonaras
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 22 Ιουν 2008 03:17 pm
Τοποθεσία: Σαλλλόνικα

Re: ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟ

#184 Δημοσίευση από pigeonaras »

SYLEKTHS έγραψε: ΝΑ ΠΩ ΕΝΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΤΗ ΠΑΡΕΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΤΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΜΕ 45ΑΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΟΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΟΙΧΟΥΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΝΑ ΕΙΣΤΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Φίλε μου , καλησπέρα και καλωσήρθες στην παρέα μας.........
Ωραία η κίνηση εκ μέρους σου αλλά εγώ πιστεύω ότι δεν θα υπάρξει ομόφωνη συμφωνία διαχειριστών-συντονιστών, καθώς και αρκετών μελών της σελίδας, με την συγκεκριμένη ιδέα, διότι ,αν δεν κάνω λάθος, η σελίδα ασχολείται, κατα κύριο λόγο, με δίσκους 78 στροφών......

Γιορς Σίνσερλι
Pigeonaras


♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫♫
Τελευταία επεξεργασία από pigeonaras σε 02 Ιούλ 2009 09:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
POLLY
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 23 Δεκ 2006 10:45 pm
Τοποθεσία: κοζάνη - καρδίτσα

#185 Δημοσίευση από POLLY »

Κατ' αρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ στους συντονιστές που μετέδωσαν τα τραγούδια, απ' την εκδήλωση που κάναμε για τον Μάρκο, στο ραδιόφωνο της σελίδας. Ιδιαίτερα στον αγαπητο μου φίλο Bill 1961
Επίσης θά ήθελα να αναφερθώ για δύο άτομα απ' το σχήμα μας.
Ο πρώτος είναι ο Αννίβας Παπαβασιλείου, ο οποίος πέρα ότι είναι πολύ καλός κιθαρίστας είναι και αδελφός του Γιάννη Παπαβασιλείου ή (ΒΛΑΧΟΣ
Τέλος για τον Μιχάλη Χανιώτη έναν κατα την γνώμη μου πολύ καλό συνθέτη της νέας γενιάς με δύο CD στο ενεργητικό του. Το πρώτο έχει τίτλο (Ζωή λαθραία) και το δεύτερο (Πάντα υπάρχει κάτι) Και στα δύο CD την μουσική την έχει γράψει ο ίδιος και τραγουδά η Λιζέτα Καλημέρη. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

Admin

#186 Δημοσίευση από mpletsas »

Εκπομπή 40: Απόστολος Καλδάρας (μέρος Β)

Λίστα τραγουδιών:

α) Σ'ένα βράχο φαγωμένο
β) Σκλάβες του μαχαραγια
γ) Μάγκας βγήκε για σεργιάνι
δ) Ψαράς θα γίνω στη στεριά
ε) Εβίβα ρεμπέτες
στ) Τί να το κάνω πως είσαι ωραίος
ζ) Στάσου στο 14
η) Εσύ δεν θέλεις χάιδεμα
θ) Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι
ι) Παραστρατημένη
ια) Για μπάνιο πάω

Άβαταρ μέλους
Αβρααμ
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2008 02:32 am
Τοποθεσία: Philadelphia,USA

Re: ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΟ ΡΑΔΙΟ

#187 Δημοσίευση από Αβρααμ »

Σκεφτόμουν τώρα, αν ενδιαφέρεται κανείς να κάνει κάτι ας το πούμε σαν εκπομπή στο ράδιο ας το δηλώσει εδώ.
Για παράδειγμα ο χρήστης χ την τάδε μέρα κ για ένα δίωρο θα έχει αφιέρωμα στα παραδοσιακά ή πχ στον Χατζηχρήστο. Εμείς για εκείνο το δίωρο θα βάλουμε περιορισμό μόνο ο χρήστης χ να μπορεί να βάζει τραγούδια στο ράδιο.
Ενδιαφέρον δεν ακούγεται ; Πλάκα θα έχει , άσε που μπορεί να ανακαλύψουμε κ κανά τραγουδάκι που δεν τοχαμε προσέξει κ πολύ.

Ειμαι μεσα οποτεδηποτε! Θα ηταν μεγαλη μου τιμη να σκαρωσω μερικες εκπομπες στο ραδιοφωνο μας! Ημουν αλλωστε εκφωνητης σε ραδιφωνικο σταθμο στην Αμερικη εδω και χρονια....και τοτε τα εκανα ολα μονος μου...επιλογες..τηλεφωνα...μηχανηματα...κλπ..μαθαν οι εδω τι εστι καλο λαικο και πανω απ'ολα ρεμπετικο κι αναστηθηκαν εκεινοι που δεν τ'ακουγαν γιατι κανεις απο τους "μπεμπηδες" πριν απο μενα δεν τα ηξερε καν...Αντε παιδια και ποιος ειπε οτι δεν γυριζει ο τροχος του χρονου προς τα πισω....
Γεια μας ρεμπετες!

Άβαταρ μέλους
Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 310
Εγγραφή: 01 Ιαν 1970 02:00 am
Επικοινωνία:

#188 Δημοσίευση από Admin »

41η Εκπομπή: Χιώτης

Λίστα Τραγουδιών
1. Ο πασατέμπος (Ρόζα – Ζαχ. Κασιμάτης)
2. Ψιλό γαζί (Γεωργακοπούλου - Χιώτης)
3. Το καφεδάκι (Χασκήλ – Μπίνης Χιώτης)
4. Το χρήμα δεν το λογαριάζω (Στράτος)
5. Τα πεταλάκια (Μπίνης – Χιώτης – Χρυσάφη)
6. Φτωχοκάλυβο (Σεβάς Χανούμ – Χιώτης)
7. Μη μου χαλάς τα γούστα μου (Καζαντζίδης – Λύδια – Χιώτης)
8. Λακμέ (Θέκλα Λαζαρίδου)
9. Παρτίδες (Μπίνης – Χιώτης – Χασκήλ)
10. Εσένα μόνο αγαπώ (Χιώτης – Λαμπρίδου)
11. Αφού το θες (Μαίρη Λίντα)
12. Αν ήξερες ποιος είμαι εγώ (Καζαντζίδης)

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#189 Δημοσίευση από mpletsas »

Το καλοκαίρι (με το γνωστό ζήτημα που είχε ανακύψει, και την διακοπή του ραδιοφώνου μέχρι την διευθέτησή του) χάσαμε την ευκαιρία να ακούσουμε το τέλος της σειράς εκπομπών του Αλέξανδρου (udialek). Καιρός είναι όμως να γίνει κι αυτό:

Αύριο Πέμπτη 15 Οκτωβρίου στις 22:30 θα μεταδοθεί η 41η εκπομπή, αφιερωμένη στον συνθέτη Μανώλη Χιώτη (και την Πέμπτη ξανά σε επανάληψη). Την εκπομπή αυτή την είχαμε μεταδώσει και το καλοκαίρι πριν την διακοπή αλλά δεν μπορέσαμε να την επαναλάβουμε, όπως συνηθίζουμε.

Τέλος, την Δευτέρα 19 Οκτωβρίου στις 22:30 (και σε επανάληψη την Πέμπτη 22 Οκτωβρίου την ίδια ώρα), θα μεταδοθεί η 42η και τελευταία εκπομπή της σειράς. Πραγματεύεται το έργο του Γιώργου Μητσάκη, του τελευταίου ίσως χρονικά μεγάλου συνθέτη του ρεμπέτικου. Όμως, παράλληλα, ο Αλέξανδρος δραττέται της ευκαιρίας να επισημάνει ένα-ένα όλα εκείνα τα στοιχεία και καινοτομίες που διαφοροποιούν το ρεμπέτικο από το μουσικό είδος που το ακολούθησε (στοιχεία που είχαν ήδη κάνει την εμφάνιση τους την εποχή που γραμμοφώνησε ο Μητσάκης). Πρόκειται για μια από τις πιο ενδιαφέρουσες εκπομπές και κλείνει με τον καλύτερο τρόπο τους «Δρόμους του Ρεμπέτικου».

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”