Συγκέντρωση χρημάτων

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ZAGOURAS
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005 03:12 pm
Τοποθεσία: ΘΗΣΕΙΟ-ΑΘΗΝΑ

Συγκέντρωση χρημάτων

#1 Δημοσίευση από ZAGOURAS »

_Το ότι στις 22 του Δεκέμβρη θα περάσουμε υπέροχα είναι σίγουρο και θα είναι και αφορμή για άλλους να ξαναβρεθούν και για άλλους να γνωριστούν…
Φαντάζομαι ότι όσο προχωράει ο καιρός θα γίνονται όλο και πιο καλύτερες και πιο οργανωμένες συναντήσεις και φυσικά και καλύτερα γλέντια, μικρά ή μεγάλα σε συμμετοχή. Είναι σίγουρο ότι στο μέλλον, αφού αυτές οι συναντήσεις είναι ακόμα στην αρχή, θα έχουμε και ιδέες που θα τις κάνουν εκτός από μουσικοκρασοκρατανύξεις και πιο ενδιαφέρουσες. Θα μπορούσαμε φερ' ειπείν να φωνάξουμε και κάποιον από τους εναπομείναντες «ρεμπέτες» (ας πούμε Χαρμαντάς) όσο ακόμα είναι στη ζωή και να μας διηγηθεί ιστορίες εκ των «έσω»... Ή ακόμα να υπάρξει σε βίντεο προβολή σπάνιο υλικό-μαρτυρίες, ντοκουμέντα ή συμμετοχή από εκπομπές της Ελληνικής τηλεόρασης ορισμένων παλαιών γιγάντων (Ρούκουνα, Ρόζας κλπ) ή κάποιοι οργανοποιοί με βιβλιογραφία ή οτιδήποτε άλλο. Φυσικά όλα αυτά πριν αρχίσουν τα όργανα... Αυτό φαντάζει λίγο δύσκολο αλλά αν υπάρξει καταμερισμός εργασιών σε μια μερίδα μελών του site που θα ενδιαφερθούν να τρέξουν για την πραγματοποίηση αυτής της προσπάθειας με αρκετό χρόνο μπροστά τους, τότε τίποτα δεν είναι απραγματοποίητο. Αυτά για το μέλλον...
Με αφορμή των παραπάνω και επειδή η προκείμενη συνάντηση είναι και κοντά στις γιορτές και επειδή θα μαζευτούν και πολλά μέλη και μη, είναι ευκαιρία αφού τώρα δεν προλαβαίνουμε και για κάτι άλλο, να προσφέρουμε κάτι καλό για το κοινωνικό σύνολο και να δείξουμε την καλή μας την καρδιά...
Ρίχνω λοιπόν την ιδέα, στην συνάντηση να μαζευτούν χρήματα που θα προσφερθούν σε κάποιο οργανισμό, ομάδα, σχολείο με ειδικές ανάγκες ή ότι άλλο προτείνεται εσείς. Μία πρόταση που μπαίνει από εμένα είναι «οι γιατροί χωρίς σύνορα». Σκεφτείτε ότι αν μαζευτούμε εκατό άνθρωποι και δώσει ο καθένας 5 ευρώ αμέσως-αμέσως συγκεντρώνονται 500 ευρώ. ποσό ευεργητικό για αυτούς που τα έχουν πολύ μεγαλύτερη ανάγκη από εμάς (φάρμακα,ενέσεις κλπ).
Φαντάζεστε βέβαια ότι όπου μπαίνει ο παράγων χρήμα είναι φυσικό να υπάρχουν επιφυλάξεις, γι’ αυτό προτείνω:
Α) Την ευθύνη να την έχουν 2-3 άτομα που θα επιλέξουμε να φέρουν σε πέρας την αποστολή των χρημάτων και η διαδικασία να γίνει με απόλυτη διαφάνεια (πχ αποδεικτικά έντυπα) και που θα δημοσιευτούν στο site. Εγώ προτείνω το μέλος Preacher (τον καλό μας Ηλία που είναι και δικηγόρος). Προτείνεται εσείς τους υπόλοιπους.
Β) Δεν είναι υποχρεωτικό, όποιος θέλει δίνει και με εχεμύθεια για αυτούς που δεν θέλουν.
Γ) Να συμμετέχει όποιος θέλει στην επίβλεψη για την συγκέντρωση και αποστολή των χρημάτων.
Δ) Να μην δημοσιοποιηθούν τα ονόματα όσων δώσουν τον οβολό τους για ευνόητους λόγους (δεν το κάνουμε για να προβληθούμε ούτε για να ξέρουμε ποιοι δεν έδωσαν).

Υ.Γ. 1. Σε καμία περίπτωση δεν είμαστε φιλανθρωπικό ίδρυμα και ούτε διεκδικούμε δάφνες. Το κάνουμε γιατί πιστεύουμε ότι αξίζει τον κόπο.
2. Το να δώσει ο καθένας ότι μπορεί δεν σημαίνει ότι εφησυχάζεται η συνείδησή μας. Άλλωστε αυτό είναι πρόβλημα του καθενός από εμάς.


δεκτές οι γνώμες σας...
Τελευταία επεξεργασία από ZAGOURAS σε 17 Δεκ 2006 03:58 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#2 Δημοσίευση από Dreamlander »

Μπράβο Γιώργο.
Πραγματικά θαυμάσια ιδέα που εύχομαι να μας βρει όλους υποστηρικτές.
Αν ξέρουμε να χαμογελάμε στη ζωή, ξέρουμε και να μεταδίδουμε την θαυματουργή ενέργεια του χαμόγελου μας.
Ένα χαμόγελο επι πλέον. Αξίζει!
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Άβαταρ μέλους
Marios 2nd
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 06 Δεκ 2005 04:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα

#3 Δημοσίευση από Marios 2nd »

Ωραια ιδεα Γιωργο. Με βρισκει συμφωνο. Το πρωτο σκελος του ποστ ειναι και το πιο δυσκολο και μακαρι να καταφερουμε να το ολοκληρωσουμε. Χρειαζεται μερακι, αλλα πιστευω πως αρκετοι το εχουν. Τωρα για το δευτερο σκελος, εχω να πω πως ειναι και το ευκολοτερο, οποτε γιατι οχι. Ανθρωποι ειμαστε......αν μπορουμε να απαλυνουμε εστω και προσωρινα τον πονο καποιου αλλου η να διευκολυνουμε οπου υπαρχει αναγκη, ας το κανουμε.

Άβαταρ μέλους
katsabinis
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 26 Ιουν 2006 10:36 pm
Τοποθεσία: Δίστομο
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από katsabinis »

Γιώργο, συγχαρητήρια!! Τη βρίσκω υπέροχη ιδέα. Εγώ είμαι μέσα και πάντα υποστηρικτής τέτοιων υπέροχων ιδέων.
Κάποιοι έχουν την ανάγκη μας και μπορούμε!!!!

Άβαταρ μέλους
ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 04 Απρ 2006 04:40 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

#5 Δημοσίευση από ΣΠΥΡΟΠΟΥΛΟΣ »

Δίνουμε τόσα σε αυτούς που δεν τα έχουν ανάγκη και δε μπορούμε να δώσουμε λίγα σε αυτούς που πραγματικά τα χρειάζονται ;
Αφότου εγεννήθηκα
φωτιά με τριγυρίζει
αν μ' έκαιγε θα γλίτωνα
μ' αυτή με βασανίζει.

Άβαταρ μέλους
REBET
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 13 Μαρ 2006 04:35 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Επικοινωνία:

Re: Συγκέντρωση χρημάτων

#6 Δημοσίευση από REBET »

Ολη η παρέα του ρεμπέτικου είμαστε στο ίδιο πνεύμα και μήκος κύματος, από ακούσματα και ψυχοσύνθεση. Είμαι απόλυτα σύμφωνος με την ιδέα σου Γιώργο. Μπράβο!

Χάρης
Η ευτυχία φέρνει φίλους, η δυστυχία τους δοκιμάζει.



Το Μαρούσι άλλοτε : http://amaroussion.blogspot.com

Άβαταρ μέλους
hondrosk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2004 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#7 Δημοσίευση από hondrosk »

Παιδιά φοβάμαι ότι εγώ δεν θα συμφωνήσω μαζί σας.
Η γνώμη μου γι όλου αυτού του είδους τις ενέργειες, φιλανθρωπίες , δωρεές κλπ είναι ότι αποτελούν μια αυταπάτη οτι μπορεί ο κανείς να φανεί χρήσιμος, να βοηθήσει τον συνάνθρωπο του.
Οχι δεν είναι έτσι. Εαν δώσω εγώ 10 ευρώ κι εσύ αλλα δέκα , και αλλοι χίλιοι αλλα δεκα το μονο που θα γίνει θα είναι να αμβλυνθούν τα προβλήματα (ενδεχομένως) μερικών ανθρώπων (που ναι τα έχουν αναγκη δε λεω) αλλα το ουσιαστικό πρόβλημα θα παραμείνει και θα διαιωνίζεται χρόνο με τον χρόνο.
Για το θέμα των "Γιατρών χωρίς σύνορα" μιας και ανήκω στον χώρο αυτό, εχω να πω οτι όντως αποτελούν μια οργάνωση πραγματικά πολύτιμη για την πρωτογενή περίθαλψη ανθρώπων που δεν έχουν ούτε τα βασικά μέσα επιβίωσης σε τριτοκοσμικές χώρες. Την οργάνωση την απαρτίζουν άνθρωποι με ζήλο και μεράκι για την δουλειά τους. Το ερώτημα είναι:
Τα 500 ε που θα μαζέψουμε εμείς σε τι θα χρησιμεύσουν ακριβώς?
Εκτός του ότι δεν φτάνουν ούτε για 20 εμβόλια φυματίωσης, νομίζω οτι το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να ικανοποιήσουμε μόνο την δική μας συνείδηση για την "καλή πράξη" που κάναμε, ίσως να λάβουμε και τα εύσημα από αυτόν που θα πάρει τα λεφτά, ενώ ουσιαστικά δεν θα γίνει τίποτα. Εξάλλου αυτές οι οργανώσεις υποστηρίζονται απο κρατικά πλαίσια και οργανωμένους φορείς όχι από μενα κι από σας.

Και να ξεκαθαρίσω κάτι: Δεν εχω προβλημα να βοηθήσω οποιωνδήποτε έχει ανάγκη σε προσωπικό επίπεδο, όσοι με γνωρίζουν το ξέρουν αυτό. Αλλα όταν βλέπω στα ΜΜΕ κυρίως εκπομπές με φιλανθρωπίες , τηλεμαραθώνιους κλπ εκνευρίζομαι πως να το κάνουμε.Για να μην μιλήσω για τα διάφορα συμφέροντα που κρύβονται πίσω από αυτές τις μεγάλες "φιλανθρωπίες" ... Οταν μου χτυπάνε το κουδούνι και είναι από τον τάδε έρανο καποιας εκκλησίας (θέλει η εκκλησία λεφτά τις γιορτές γιατί δεν έχει...) επίσης εκνευρίζομαι.

Τέλος να επισημάνω οτι αυτή είναι καθαρά δική μου γνώμη ,δεν θέλω να επηρεάσω κανέναν. Ουτε επικρίνω τον φίλο ZAGOURA που έριξε την ιδέα. Ίσα ίσα νομίζω ότι έχει καλό σκοπό. Εγω πάντως δεν είμαι από αυτούς που θα δώσω τα όποια χρήματα για τον σκοπό αυτό , νιώθω ότι δεν προσφέρω τίποτα.

Υ.Γ Αυτα τα λέω τελείως φιλικά ,ελπίζω να μην με παρεξηγήσετε. Και συγνώμη αν σας κούρασα :)

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”