ΞΕΠΕΣΜΟΣ

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
NAYTIS
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14 Απρ 2006 06:01 pm
Τοποθεσία: ΚΡΗΤΗ

ΞΕΠΕΣΜΟΣ

#1 Δημοσίευση από NAYTIS »

παιδια ο λογος που γραφω εδω ειναι γιατι εχω αγανακτηση και εχω αναγκη να τα πω σε ανθρωπους που θα καταλαβουν.Ολο το χρονο με κατακλυζουν μουσικα αποβλητα.οπου και να παω .το θεμα ειναι οτι γινεται μετη βουλα σοβαρων υποτιθετε φορεων.τα νεα παιδια τρωνε τα σκουπιδια που τους δινουν απλοχερα(βισση καρβελας ρουβας παπαριζου) και τελος δεν εχουν.τρελα λεφτα που τα πληρωνουμε με την ΔΕΗ (και οχι μονο) πανε στης αδερφες της κρατικης για να γινουν προτυπα για τα παιδια μας.Απο την αλλη οι πολιτευτες τα παρακολουθουν απο κοντα τα χειροκροτουν, και γκρεμιζουν οτι μας συνδεει με τον πολιτισμο μας τη μουσικη και την παραδοση μας,στο βωμο παντα του χρηματος των συμφεροντον και του εξευρωπαισμου μας.ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΟ ΜΑΝΤΡΙ και οσοι απο αυτους ειναι και καλα αντιθετοι και τους βλεπουμε στις διαφορες σκυλαδικες εκπομπες να <<γουσταρουν>> τα κακοποιημενα ρεμπετικο που παιζοντε εκει,το κανουν γιατι ξερουν οτι το ρεμπετικο πουλαει.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΦΤΥΣΟΥΜΕ ΚΑΤΑΜΟΥΤΡΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΛΟΓΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ. Ενα τελευταιο που θελω να θιξω ειναι το οτι πολλη ανθρωποι καθε ηλικιας νομιζουν(γιατι δεν ξερουν)οτι ρεμπετικο ειναι οι κακοποιησεις Νικολαιδη Ζαγοραιου και αλλων ξεφτιλισμενων.ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ ΑΥΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΟ.Να μπορει καθε ανθρωπος να ακουσει ΜΑΡΚΟ ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ ΣΤΡΑΤΟ ΚΑΒΟΥΡΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ ΤΕΡΑΤΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΜΑΣ.

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#2 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

όχι και κακοποιήσεις οι εκτελέσεις του Νικολαΐδη!

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#3 Δημοσίευση από max »

Καλά σε αυτό στάθηκες σε όλα αυτά ρε Εύκαιρε ; :roll: 8)

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#4 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

γιατί; λίγο είναι;

kolymenos
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 24 Φεβ 2005 07:24 pm

ftisimo

#5 Δημοσίευση από kolymenos »

Aftos o Nikolaidis Adelfaki mou theli poli ftisimo,,,me Roxala ke koubades.

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#6 Δημοσίευση από Dreamlander »

Καλησπέρα σας!… Θα πω την άποψη μου γράφοντας τον επίλογο στην αρχή… «είμαστε καταδικασμένοι, δεν μας σώζει τίποτα». Και σας πληροφορώ πως είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξο άτομο… Φίλε NAYTIS εν τω δικαίω είσαι αγανακτισμένος, αλλά εντοπίζεις το πρόβλημα μόνο στο μουσικό μέρος της ζωής μας (ίσως ο λόγος είναι το ότι διατυπώνεις την αγανάκτηση σου σε μια σελίδα που σκοπό έχει να κρατήσει, με νύχια και με δόντια, ζωντανή τη μουσική μας παράδοση). Όμως η διαφθορά στο όνομα του υλικού κέρδους βρίσκεται παντού, ακόμα και μέσα στα σχολεία, ή και μέσα στις οικογένειες μας σε αρκετές περιπτώσεις! Δεν θα αρπάξω όμως την ευκαιρία με τη συζήτηση που άνοιξες, για να αλλάξω θέμα και να «τα χώσω» στο μόνιμα διεφθαρμένο και σάπιο κατεστημένο… Πιστεύω πως και σε παλιότερους καιρούς τα ίδια γίνονταν. Ίσως λιγότερο κραυγαλέα, αλλά τα ίδια. Δυστυχώς ή ευτυχώς (πιστεύω το δεύτερο) οι άνθρωποι «κολώνες» της μουσικής μας παράδοσης, δεν ήταν σχεδόν καθόλου συνειδητοποιημένοι για το τι ακριβώς μας παρακατέθεσαν. Αν και μουσικά αγράμματοι οι περισσότεροι, δημιούργησαν αριστουργήματα με κανόνα το συναίσθημα και την (απόλυτη) αγάπη γι’ αυτό που έκαναν. Κι όμως… Το όχι μόνο απαγορευμένο, αλλά και διωγμένο (από αστυνομία μέχρι πολιτικούς φορείς) ρεμπέτικο, ξαφνικά αγκαλιάζεται και μπαίνει στη δισκογραφία (ευτυχώς για ‘μας). γιατί κάποιοι αδίστακτοι (τέτοιοι απέδειξαν ότι είναι στην συνέχεια) κυνηγοί του χρήματος, μυρίστηκαν χοντρή ‘κονόμα. Το ίδιο συμβαίνει και με κάποιους ιδιοκτήτες κέντρων διασκεδάσεως που ανεβάζουν στα πάλκα των μαγαζιών, κάποιους απ’ αυτούς που έπαιζαν (τα δικά τους) στις φυλακές και στους τεκέδες. Από την άλλη μεριά, ξένες για τον Έλληνα μουσικές κόντρα στην παράδοση, δεν σταματούν ούτε στιγμή να εισάγονται ή και να αναπαράγονται με ελληνικό στίχο από Έλληνες δημιουργούς, αγκαλιασμένες κι αυτές από τις ίδιες δύο και μοναδικές δισκογραφικές εταιρίες. Οι δημοσιογράφοι (εκτός εξαιρέσεων όπως πάντα) μεγαλούργησαν και τότε, επιδοκιμάζοντας ή αποδοκιμάζοντας το κάθε είδος μουσικής, ανάλογα με τα συμφέροντα που υπηρετούσαν. Ο ίδιος μηχανισμός που μετέτρεψε τον καθ’ όλα άξιο Καζαντζίδη σε «τραγουδιστή μηχανή», ο ίδιος μηχανισμός τον φίμωσε για τα καλά αργότερα στο όνομα του κέρδους. Ας μην αναφερθούμε και στο δημοτικό τραγούδι που πολλές φορές αντιμετωπίστηκε απαξιωτικά σαν τη μουσική των υποανάπτυκτων επαρχιωτών… Η αιρετή πολιτεία, η εκλεγμένη (από εμάς φυσικά) εξουσία του τόπου, όχι μόνο ουδέποτε αγκάλιασε με στοργή την παράδοση μας, αλλά και συχνά αβαντζάριζε οτιδήποτε αποπροσανατολιστικό… Κι εμείς ουδέποτε αντιδράσαμε σ’ όλα αυτά… Και πάει λέγοντας… Θα μου πεις πως τότε υπήρχε ποιότητα στα τραγούδια…Θα σου απαντήσω πως η διαφθορά δεν είχε κυριεύσει τους πάντες και τα πάντα τότε (η τηλεόραση – αυτό το τέρας - δεν είχε εμφανιστεί ακόμα)… Ότι απέμεινε, και συνεχίζει να είναι όρθιο στις ‘μέρες μας, οφείλεται στις φιλότιμες προσπάθειες, σε ατομικό επίπεδο και μόνο, κάποιων ευαίσθητων συνανθρώπων μας (μην πάει ο νους σας στους συλλέκτες). Κάποιων που μπορούν να ακούνε όχι μόνο με τα αυτιά τους… Θεωρητικά η παράδοση δεν πεθαίνει ποτέ. Προσαρμόζεται στους καιρούς και συνεχίζει την πορεία της. Στην πράξη όμως τι γίνεται;… «είμαστε καταδικασμένοι, δεν μας σώζει τίποτα».

ΘΑΝΑΣΗΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 23 Απρ 2005 08:30 am
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΧΑΝΙΑ

#7 Δημοσίευση από ΘΑΝΑΣΗΣ »

[quote="Dreamlander"]Καλησπέρα σας!… Θα πω την άποψη μου γράφοντας τον επίλογο στην αρχή… «είμαστε καταδικασμένοι, δεν μας σώζει τίποτα». Και σας πληροφορώ πως είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξο άτομο… Φίλε NAYTIS
Συμφωνω απολυτα μαζι σου , ειμαι καταδικασμενος εδω και 60χρονια και επιβιωνω ακομα
Η ΖΩΗ ΚΥΛΑΕΙ ΣΑΝ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”