Προταση για το ραδιο

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#15 Δημοσίευση από bill1961 »

Οδηγίες για τη "χειροκίνητη" δημιουργία playlist:

1. Στην αναζήτηση τραγουδιού βρίσκουμε το τραγούδι που θέλουμε να προσθέσουμε στην playlist.
2. Κάνουμε δεξί κλικ πάνω στον τίτλο και στο μενού που ανοίγει επιλέγουμε "Αντιγραφή τοποθεσίας δεσμού" αν χρησιμοποιούμε Firefox ή "Αντιγραφή συντόμευσης" αν χρησιμοποιούμε ΙΕ.
3. Έχοντας ανοιχτό το notepad (Σημειωματάριο) των Windows, κάνουμε "Επικόλληση", προσέχοντας να έχουμε μόνο μια εγγραφή σε κάθε γραμμή (δηλ. πατάμε Enter στο τέλος κάθε γραμμής).
4. Μ' αυτόν τον τρόπο εισάγονται και "άχρηστες" πληροφορίες σε κάθε γραμμή τις οποίες πρέπει να σβήσουμε. Αν για παράδειγμα έχετε επιλέξει το τραγούδι "Η γκαρσόνα" με τη Ρίτα Αμπατζή, η εγγραφή στο notepad, θα έχει τη μορφή:
fd.php?f=ΤΟΥΝΤΑΣ - Η γκαρσόνα.mp3&s=10640a14322168d89739e40c2eb8c9c8e17f
Αυτό που χρειάζεται για την playlist, είναι ότι βρίσκεται μετά το "f=" και πριν το "&s=". Οπότε στη γραμμή που επικολλήσαμε στο notepad κρατάμε μόνο το:
ΤΟΥΝΤΑΣ - Η γκαρσόνα.mp3
και σβήνουμε όλα τα υπόλοιπα.
5. Συνεχίζουμε την ίδια διαδικασία για όλα τα τραγούδια που επιθυμούμε, αποθηκεύουμε τη λίστα και τη στέλνουμε στο max.

Και μερικές παρατηρήσεις:
1. Μπορούμε αν θέλουμε να κάνουμε την επικόλληση στο Excel, ώστε να μπορούμε εύκολα να ταξινομήσουμε τα αρχεία και να δούμε π.χ. αν υπάρχουν διπλά ή να τους αλλάξουμε τη σειρά κοκ. Αφού βέβαια ολοκληρώσουμε την ταξινόμηση τα κάνουμε copy & paste στο notepad κλπ.
2. Αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με τους Ελληνικούς χαρακτήρες όταν έκανα copy από τον Firefox (δεν εμφανιζε τους χαρακτήρες αλλά τους κωδικούς ASCII) γι' αυτό και τη δική μου λίστα την έφταξα μέσω ΙΕ. Δεν ξέρω αν αυτό θα δημιουργήσει προβλήματα στο max στη συνέχεια, οπότε περιμένω να μου το διευκρινίσει.
4. Προτείνω για να διευκολυνθεί όποιος θέλει να φτιάχνει playlist, να βάλουνε οι admin στην αναζήτηση τραγουδιού ένα επιπλέον κουμπί δίπλα στα "Δ Ι" δηλ. "Δ Ι C" (διόρθωση -πληροφορίες - copy) ώστε πατώντας το να αντιγράφει το filename στον clipboard και να μπορούμε είτε χειροκίνητα είτε μέσω κάποιας φόρμας να εισάγουμε το filename στη λίστα.
5. Μια πιο "προχωρημένη" (και πιο δύσκολα υλοποιήσιμη) ιδέα είναι να κάνουμε εμείς την εγγραφή (και κωδικοποίηση σε mp3 64kbps) ολόκληρης της εκπομπής σε ένα αρχείο, ώστε να περιλαμβάνει και εκφώνηση ή ακόμη και τραγούδια που δεν υπάρχουν στη σελίδα αλλά θα εξυπηρετούν το στόχο της συγκεκριμένης εκπομπής.

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#16 Δημοσίευση από max »

Οκ bill ευχαριστούμε πολύ .
Όσο για την ηχογράφηση που λες , αν είναι να γίνει έτσι ας είναι σε ό,τι bitrate θες , αυτή τη στιγμή αυτόματα το σύστημα κάνει το bitrate 64 για το ράδιο σε real-time (τα τραγούδια είναι τα ίδια που στέλνουν οι χρήστες, δεν τους μειώσαμε το bitrate)

Τα λέμε

jimavagianos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 21 Μαρ 2006 03:58 am

#17 Δημοσίευση από jimavagianos »

Εγώ προτείνω να κάνουμε ζωντανές εκπομπές (streaming) κάποιες ώρες από το σπίτι με τραγούδια από τη δική μας βάση και μέσω του server της σελίδας να γίνεται relay η εκπομπή στους ακροατές. Όπως π.χ. στους shoutcast servers.) Φιλικά,
Δημήτρης Αβαγιανός

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#18 Δημοσίευση από max »

jimavagianos μάλλον δεν έχεις καταλάβει πώς δουλεύουν οι shoutcast servers.
Δεν γίνεται να κάνεις από το σπιτι streaming . Καταρχήν έχεις τόσο καλό upload ώστε πχ να τραβάμε 10 άτομα πχ για να ακούμε ραδιίοφωνο ? (πχ εγώ στο σπίτι με 512 DSL έχω μόνο 128Kbit για upload που σημαίνει γύρω στα 12 ΚiloByte - όπως είναι και οι συνήθεις συνδέσεις DSL )

Και κάποιος που έχει ADSL ( όχι στάτικ SDSL - δηλαδή αν κοπεί η σύνδεση σου επειδή πχ κόπηκε το ρεύμα δίνει διαφορετική IP address) πώς θα μπορέσουν οι άλλοι να συνδεθούν μαζί του ?

Aς πούμε ότι εσύ έχεις αυτή τη δυνατότητα γιατί έχεις μηχάνημα με static ΙP , η πλειοψηφία του κόσμου δουλεύει με απλό ADSL με δυναμική παραχώρηση IP address οπότε κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό.

Αν μπορούσε να γίνει με χαρά θα θέλαμε οι χρήστες να κάνουν εύκολα τις δικές τους εκπομπές.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”