Μ. Νίνου: Δισκογραφία 78 στροφών

Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: Μ. Νίνου: Δισκογραφία 78 στροφών

#8 Δημοσίευση από fakk »

hondrosk έγραψε: 02 Δεκ 2020 08:21 pm Επίσης το
143 Καλός Δίσκος Αμ 325 ΤΙ ΓΥΝΑΙΚΑ Π ΕΧΩ ΓΩ Περιστέρης 1954
Καβουράκης Θ Νίνου Μ

είναι λάθος , η Νίνου δεν ηχογράφησε ποτε στην εταιρία ΚΑΛΟΣ ΔΙΣΚΟΣ του Πουρπουράκη.
Η τραγουδίστρια είναι κάποια Α.Ανίνου.
Κώστα, ακούγοντας το τραγούδι, νομίζω ότι δε μπορεί να μας δημιουργεί αμφιβολίες ότι πρόκειται για την Νίνου.
Στοιχεία είναι, η χαρακτηριστική φωνή της, οι προσφωνήσεις της, αλλά και τα παλαμάκια.
Αλλά το πιο σημσντικό είναι η επιβεβαίωση από τον ίδιον τον Καβουράκη στο τηλέφωνο (όταν ζούσε), αλλά και σ' ένα γράμμα του, που μπόρεσα να το βρω μετά από πολύ ψάξιμο.
Το γράμμα συνόδευε ένα δέμα με φωτογραφικό υλικό και κασέτες (συνολικά 6 ώρες ηχογραφήσεων τραγουδιών του).
Ήθελε να του γράψω σε CDs 43 συγκεκριμένα τραγούδια και έδινε οδηγίες για κάθε τραγούδι να αυξομειώσω ένταση ήχου, μπάσα, πρίμα,...
Για το ΤΙ ΓΥΝΑΙΚΑ Π' ΕΧΩ 'ΓΩ γράφει "Αυτό δεν μου αρέσει, γιατί ακούς όλο κιθάρα και ακορντεόν. Παίζουν πολύ δυνατά και μας πνίγουν, εμένα και τη Νίνου. Δεν την ακούς. Αυτό ότι θέλεις κάνε."
Τα 43 τραγούδια τα έγραψα σε 2 CDs και του έστειλα 10 κόπιες για να τις μοιράσει.
Σίγουρα θα υπάρχει κάποια κόπια στη ταβέρνα που τα τελευταία χρόνια της ζωής του τραγουδούσε, κοντά εκεί που έμενε (Αρχάγγελος-Μαλόνα της Ρόδου).
Δεν πρόλαβα να τον συναντήσω γιατί τότε έμενα στη Γαλλία.

Η τραγουδίστρια Α.Ανίνου είναι η Αγγελική Παλαγούδη (Ανίνος είναι το επίθετο του άντρα της).
Αυτό μου το είπαν ο Νίκος και η γυναίκα του Λέα Πουρπουράκη και το επιβεβαίωσε ο Καβουράκης.

Τα περισσότερα τραγούδια που υπάρχουν στη σελίδα της εταιρίας ΚΑΛΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (που δεν ήταν του Πουρπουράκη), μου τα έστειλε η Λέα, ηχογραφόντας τα από τους δίσκους.

Άβαταρ μέλους
hondrosk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2004 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Μ. Νίνου: Δισκογραφία 78 στροφών

#9 Δημοσίευση από hondrosk »

Αυγέρη εξαιρετικές οι πληροφορίες που μας έγραψες! μπράβο. Και ναι όντως ακούγοντάς το μοιάζει με την Νίνου...
Απλά για να καταλάβω, αφού το επιβεβαιώνουν όλοι, η Νίνου τραγούδισε στο "ΤΙ ΓΥΝΑΙΚΑ Π ΕΧΩ ΓΩ" και μόνον σε αυτό ,
και για κάποιο άγνωστο λόγο γράψαν το όνομα της Α.Ανίνου στον δίσκο (το είχα ξέχασει οτι προκειται για την Παλαγούδη, έχεις απόλυτο δίκιο)
και δεν τραγούδησε άλλο τραγούδι σε αυτή την εταιρία...?

Επίσης η εταιρία βεβαίως ιδρύθηκε από τον Πουρπουράκη μαζί με τον John Miller (που είχε την COSMO MUSIC και το studio ηχογράφησης) και τον Καβουράκη, το λέει και η ίδια η γυναίκα του η Λέα:
"He started the Kalos Diskos company with John Miller" σε ένα σημείωμα για την ιστορία της εταιρίας. Τώρα αν εννοείται οτι απλά συμμετείχαν στις αρχικές ηχογραφήσεις και η εταιρία άνήκε λογιστικά στον Μιλερ, άλλο αυτό..

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: Μ. Νίνου: Δισκογραφία 78 στροφών

#10 Δημοσίευση από fakk »

Η Νίνου δεν θα ήταν ευχαριστημένη με αυτή την ηχογράφηση. Ο Καβουράκης μου είπε ότι ηχογράφησε με την Νίνου και άλλα τραγούδια που όμως δεν βγήκαν σε δίσκους. Άρα πιθανόν δεν τα βρήκαν.
Η Λέα είναι η δεύτερη γυναίκα του Πουρπουράκη, αρκετά νεώτερή του.
Έχω μιλήσει μαζί της στο τηλέφωνο αρκετές φορές. Προσπαθούσε όσο ζούσε ο Νίκος να κάνει γνωστό το έργο του.
Να την ευχαριστήσω κι από εδώ για την προσφορά της.

Άβαταρ μέλους
hondrosk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2004 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Μ. Νίνου: Δισκογραφία 78 στροφών

#11 Δημοσίευση από hondrosk »

Συνεχίζω τις απορίες μου:
Αυγέρη στο youtube έχεις ανεβάσει το "ΕΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΣΑΙ" δύο φορές, το 106 που είναι από τον δίσκο ODEON Και το 128 από το δίσκο Μελοντυ. Είναι όπως τα ίδια.
Εν τω μεταξύ οι ηχογραφήσεις της Μελοντυ ήταν όλες διαφορετικές , εννοώ δεν ήταν επανατυπώσεις από άλλους δίσκους.
Μήπως υπάρχει το εν λόγω τραγούδι?

Επίσης μου λείπει και το MG18 με το ΑΛΛΕΓΚΡΑ (ΠΟΤ_ΠΟΥΡΙ) αν το έχει κανείς.

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

Re: Μ. Νίνου: Δισκογραφία 78 στροφών

#12 Δημοσίευση από fakk »

Το "ΕΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΣΑΙ" της Melody και βέβαια υπάρχει (είχε γίνει λάθος).
Ανέβηκε το σωστό (και η ετικέτα).

Άβαταρ μέλους
hondrosk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2004 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Μ. Νίνου: Δισκογραφία 78 στροφών

#13 Δημοσίευση από hondrosk »

Αυγέρη, δυστυχώς από το "ΕΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΣΑΙ" είναι από τις ηχογραφήσεις της PHILIPS που είχε βγει σε δίσκο 45 στρ αλλά και σε LP. Μάλιστα μπορείς να ακούσεις οτι δεν τραγουδάει ο Τσιτσάνης αλλά ο Σαλασίδης (αν δεν κάνω λάθος)
R-7994443-1453119097-1624.jpeg.jpg
R-7994443-1453119097-1624.jpeg.jpg (135.57 KiB) Προβλήθηκε 2629 φορές
Η ηχογράφηση της Melody παραμένει άφαντη! :cry:

LIAS
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 14 Σεπ 2007 01:15 am
Τοποθεσία: Λαμία

Re: Μ. Νίνου: Δισκογραφία 78 στροφών

#14 Δημοσίευση από LIAS »

πράγματι είναι από την philips η ηχογράφηση που κυκλοφόρησε αρχικά σ΄ αυτό το LP το 1954 https://www.discogs.com/The-Tsitsanis-T ... e/16178128



hondrosk έγραψε: 14 Δεκ 2020 06:47 pmΕπίσης μου λείπει και το MG18 με το ΑΛΛΕΓΚΡΑ (ΠΟΤ_ΠΟΥΡΙ) αν το έχει κανείς.
αυτό το ποτ-πουρί κυκλοφόρησε και με τίτλο "Της ταβέρνας τα μεράκια" Περιλαμβάνει τα:
Βόλτα στην Ελλάδα
Είμαστε αλάνια
Για τα μάτια π’ αγαπώ
Μπαξέ Τσιφλίκι

Απάντηση

Επιστροφή σε “Μουσική - Τραγούδια”