Φραγκολεβαντίνικα

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Νίκος Κάνδιας
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2004 08:43 pm
Τοποθεσία: Ικαρία,ελάτε κι εσείς...

#36 Δημοσίευση από Νίκος Κάνδιας »

Φίλε mpletsα

Η συμπεριφορά ορισμένων σ'αυτή την κουβέντα, μόνο σε μια τέτοια συμφωνία δεν μπορεί να οδηγήσει. Και δεν νομίζω μαζί με τη δική σου επιδίωξη προς αυτή την κατεύθυνση να πρέπει να συμπεριληφθεί και η προσπάθεια κάποιων άλλων (βλ.Vacondios).Πιστεύω ότι έτσι μειώνεται και το δικό σου επίπεδο.

Όσο αφορά τον πατριωτισμό που έχω προαναφέρει, ο ορισμός που έχω υπ'όψην μου είναι να νοιάζεσαι μόνο για τον τόπο σου και την πατρίδα σου και όχι για το τι γίνεται παραέξω ενώ ταυτόχρονα να έχεις εχθρό σου κάθε εχθρό του έθνους σου ( και εδώ μπορεί να ανοίξει μια τεράστια κουβέντα για το ποιος είναι και ποιος δεν είναι εχθρός του έθνους και του κοινωνικού συνόλου). Υπ΄αυτή την άποψη δεν θεωρώ τον πατριωτισμό ότι το καλύτερο. Ίσως έχουμε διαφορετικές ερμηνείες για την συγκεκριμένη έννοια (και μη με παρεξηγήσεις, δεν λέω ότι εγώ ξέρω όλη την αλήθεια...)

Κλείνοντας, θα ήθελα να κάνεις ποιο ξεκάθαρο ποιους εννοείς ότι θέλουν να στην βγουν από τα αριστερά καθήμενοι στους ωραίους τους καναπέδες.

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#37 Δημοσίευση από mpletsas »

Γεια σου Νίκο, ξεκινόντας από το τελευταίο, αναφερόμουν σε αυτούς που χρησιμοποίησαν τον όρο «σωβινιστές» για τους «επιμένοντες ελληνικά» στο γράψιμο (διάβασε άλλωστε την πρόταση ακριβώς). Άμα ανατρέξεις θα δεις ποιός το ανέφερε, αν και τελικά μάλλον σε «Ανδριανόπουλο» είχαμε πέσει. Αν νομίζεις ότι σε έπαιρναν και σένα τα σκάγια έτσι όπως το είχα διατύπωσει, ελπίζω τώρα να είναι ξεκάθαρο.

Για τον πατριωτισμό τώρα, όντως έχουμε διαφορετικές ερμηνείες. Αυτούς τους μισαλλόδοξους που λες τους χαρακτηρίζω κάπως αλλιώς εγώ και δεν θέλω να τους μπερδεύω με τους πραγματικούς πατριώτες. Πάντως είναι η αλήθεια ότι πολλά άτομα που έχω γνωρίσει και θεωρώ ότι με το ήθος και την γενικότερη πολιτεία τους είναι πατριώτες, δεν θα δέχονταν τον χαρακτηρισμό, λόγω δικών τους άλλων αντιλήψεων.

Άβαταρ μέλους
Mavrobasilis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004 08:26 pm

#38 Δημοσίευση από Mavrobasilis »

Ξέχασες και την Φράου Διαμαντοπούλου κουμπάρε! :lol:

Φυσικά συμφωνώ, δεν υπάρχει κιαμιά δικαιολογία για τα άθλια greeklish.

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#39 Δημοσίευση από vacondios »

Billaras έγραψε:Ωραίο το βιογραφικο αλλα μάλλον σου πέρασε απαρατήρητο το ότι δουλευε στην BELL. Αυτος ειναι ο αντιστοιχος ΟΤΕ της Αμερικής.
Λοιπόν αφού η συζήτηση παραστράτησε για τα καλά ας βγεί και κάτι θετικό:

Να μαθουμε και μερικά πράγματα που ενδεχομενως μερικοί δεν τα γνωριζουν.

Λοιπόν στις Ενωμένες Πολιτείες σήμερα δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με τον δικό μας ΟΤΕ δηλαδή τηλεπικοινωνιακό δίκτυο κορμού. Η Bell διασπάστηκε σε ανεξάρτητες εταιρίες (τις λεγόμενες Baby Bells) και η τηλεπικοινωνιακή αγορά κατανεμήθηκε τοπικά ως εξής:
Εικόνα
Όμως τα εργαστήρια Bell που πήραν το όνομά τους από τον Σκωτσέζο Αλέξανδρο Graham Bell Εικόνα
ο οποίος το 1876 εφηύρε το τηλέφωνο στην Αμερική δεν παρέχουν μονο τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες. Στα εργαστήρια Bell ή AT&T το 1971 ο Dennis Ritchie και ο Ken Thompson δημιούργησαν το πρώτο σύγχρονο Λειτουργικό Σύστημα Υπολογιστών το UNIX πάνω στο οποίο βασίζονται τα περισσότερα σημερινά λειτουργικά συστήματα. Επίσης στα Εργαστήρια Bell την ίδια εποχή γεννήθηκε η γλώσσα προγραμματισμού C από τον Dennis Ritchie
Εικόνα.

Το 1983 στα Εργαστήρια Bell o Bjarne Stroustrup για τον οποίο έγινε τόσος πολύς λόγος Εικόνα έβαλε στη γλώσσα C αντικειμενοστραφή χαρακτηριστικά τα οποία πρωτομπήκαν και ηπήρχαν ήδη στη γλώσσα Simula και έτσι γεννήθηκε η γλώσσα C++.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”