Φραγκολεβαντίνικα

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#8 Δημοσίευση από vacondios »

Υπάρχουν πολλοί που σπουδάζουν στο εξωτερικό όπου τα μηχανήματα δεν έχουν το ελληνικό σετ χαρακτήρων και τα ρυθμίζουν έτσι μόνο και μόνο για να γράφουν με τους χαρακτήρες της γλώσσας της χώρας της οποίας τα γνήσια τραγούδια λατρεύουμε όλοι σε τούτη τη σελίδα την ώρα που κάποιοι βαρβαρίζουν επειδή βαριούνται να κάνουν την απλή κίνηση να πατήσουν το Alt και το shift για να αλλάξουν σετ χαρακτήρων και γράφουν στα βαρβαρικά.

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#9 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

Billaras έγραψε:Filtate Eukaire,

Simfoneis i diafoneis me to oti DEN exei simasia me to ti xaraktires tha grafoume ta minimata mas?
Αν συμφωνούσα θα έκανα ολόκληρη δημοσίευση περί του αντιθετου ρε Μπιλλάρα;

Εμένα, μία φορά, μου τη σπάει! άσε που δυσκολεύομαι και να τα διαβάσω....
Και έχει βέβαια μεγάλη σημασία να ορθογραφείς! ήμαρτων!
Τώρα κάποιοι στο εξωτερικό ίσως έχουν πρόβλημα και δικαιολογούνται, αλλά το κάνουν αβέρτα και άλλοι που βρίσκονται σε ελληνικό υπολογιστή......

ΥΓ. το έβαλα σε "" για να σε ειρωνευτώ....κακώς βέβαια και ντρέπομαι γι αυτό

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#10 Δημοσίευση από mpletsas »

Άντε και να πάμε πάσο στη πρακτική ορισμένων να γράφουνε τα ελληνικά στο αλφάβητο του Μπους, του Κλίντον και του Ανδριανόπουλου (εξωτερικό σου λέει κλπ κλπ αν και στην περίπτωση μου το εξωτερικό δεν στάθηκε ποτέ πρόβλημα). Εμ να μας κατηγορούνε για σωβινισμό κι από πάνω επειδή γράφουμε τη γλώσσα μας χωρίς να της ξεσκίζουμε το κέρατο;

Μπιλλάρα μου θυμίζεις τον μεγάλο ρεμπέτη Μιχάλη Ρακιντζή: E.L.E.O.S.!!
Τελευταία επεξεργασία από mpletsas σε 23 Αύγ 2005 09:38 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#11 Δημοσίευση από vacondios »

Εύκαιρος έγραψε: Και έχει βέβαια μεγάλη σημασία να ορθογραφείς! ήμαρτων!
για να μαθαίνουμε και κάτι: ήμαρτον με όμικρον
Ενεστώτας: αμαρτάνώ
Παρατατικός: ημάρτανον
Μέλλων -
Αόριστος: ήμαρτον
Παρακείμενος: ημάρτηκα
Υπερσυντέλικος: ημαρτήκειν

Άβαταρ μέλους
rebelos
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 23 Αύγ 2005 07:29 am

non unicode

#12 Δημοσίευση από rebelos »

Γεια σας.

Το θέμα είναι πιό απλό.

Πηγαίνουμε στο μενού "View" (του internet eplorer ή του netscape browser) και στο "encoding" επιλέγουμε Greek(ISO) ή Unicode(UTF-8). Ενοείτε πάντα οτι στα regional setings του λειτουργικού έχουμε δηλώσει οτι χρησιμοποιούμε την ελληνική γλώσσα και για non unicode εφαρμογές.

Αν είμαστε στο εξωτερικό τότε μπαίνουμε στο site της microsoft και κατεβάζουμε ελληνικό character set πριν ελέγξουμε τα παραπάνω.

Αν είμαστε στο εξωτερικό και έχουμε linux λειτουργικό και δεν έχουμε ελληνικό character set τότε ή συνεχίσουμε να γράφουμε ελληνικά με λατινικούς χαρακτήρες ή γινόμαστε επιστήμονες της πληροφορικής.

Ετούτα.
κ.Χ.π.

Άβαταρ μέλους
Νίκος Κάνδιας
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2004 08:43 pm
Τοποθεσία: Ικαρία,ελάτε κι εσείς...

#13 Δημοσίευση από Νίκος Κάνδιας »

Φίλε Vacondie.

Το γεγονός ότι πολλοί γράφουν Greeklish ίσως να οφείλεται (πέρα του ότι κάποιος το βρίσκει ίσως πιο απλό και γρηγορότερο) στο ότι ο υπολογιστής από τον οποίο έχουν πρόσβαση δεν έχει Ελληνική γραμματοσειρά και δεν έχουν ικανότητα να την κάνουν download επειδή δεν διαχειρίζονται οι ίδιοι το μηχάνημα ή επειδή δεν γνωρίζουν πώς να κάνουν κάτι τέτοιο. Αλλά πέραν τούτου, δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα των greeklish. Αν και εμένα μου αρέσει να γράφω στα Ελληνικά η ουσία είναι να μπορούμε να επικοινωνούμε όλοι μεταξύ μας. Έτσι δεν είναι;
Αν και ο ίδιος είμαι θαμώνας της όμορφης αυτής σελίδας θα πρέπει να παραδεχτώ ότι δεν έχω καμία ιδιαίτερη λατρεία με την Ελλάδα αλλά με το γνήσιο Ρεμπέτικο. Αγαπάω τον τόπο μου όπως και πολλούς άλλους (π.χ την Σμύρνη).
Δεν θα ήθελα να με παρεξηγήσεις. Απλά να μην μπερδεύουμε το ρεμπέτικο με τον πατριωτισμό,γιατί την λατρεία για την Ελλάδα, την ελληνική γραφή και γλώσσα μόνο ως πατριωτισμό μπορείς να την χαρακτηρίσεις.Κλείνοντας, μπράβο και πάλι μπράβο για το βιογραφικό.

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

#14 Δημοσίευση από vacondios »

Νίκος Κάνδιας έγραψε:Φίλε Vacondie.

Το γεγονός ότι πολλοί γράφουν Greeklish
Σε τούτη την παρέα δεν γράφουν ούτε πολλοί ούτε λίγοι ούτε ένας.

Άρα δεν υφίσταται τέτοιο γεγονός.

Αλλού υπάρχουν βάρβαροι που κακοποιούν την ελληνική γραφή όπως κακοποιούν και την ελληνική μουσική με πρόσφατο παράδειγμα τους κύριους Locomondo

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”