Ο Νταλάρας και οι συναυλίες για το ρεμπέτικο...

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

#15 Δημοσίευση από socrates »

Δεν νομιζω οτι εισαστε εκτος θεματος, Ηρακλη, μιλατε για ελληνικο ροκ και παλιους ροκαδες σε συναρτηση με το ρεμπετικο. Για το ποσο αρεσε στους ροκαδες αυτους το ρεμπετικο. Μιλατε για μετεπειτα εκτελεστες του ρεμπετικου οπως ο Γιωργος και η Χαρικλεια. Μιλατε για το Στελιο Βαμβακαρη που του αρεσει και το μπλουζ. Δημοσιο φορουμ ειναι και για οτι θελετε μιλατε και καλα κανετε. Μην τρελλαθουμε. Μονο τα τραγουδια της βασης ειναι ρεμπετικα και παραδοσιακα μεσα στα "στενα" ορια αυτων των ειδων. Δεν νομιζω πως αλλιωνεται ο χαρακτηρας της σελιδας, εστω και αν βγαιναμε εκτος θεματος, με το να μιλαμε για οτιδηποτε θελουμε στο φορουμ. Ριξε μια ματια στην τεραστεια θεματολογια μας.
Παιρνοντας αυτην την ευκαιρια, προσθετω κι' εγω τη φωνη μου στο γενικο κραξημο που πεφτει εναντιον οσων πεφτει μεχρι ωρας και ευχαριστω τον Λαμα που εισηγαγε την συζητηση. :D

issipap
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 21 Οκτ 2007 11:07 pm

#16 Δημοσίευση από issipap »

καμιά φορά αναρωτιέμαι αν έχω άδικο, που κατακρίνω κάποια πράγματα που μου φταίνε....
μια πρόσκαιρη λύση σε αυτό, που μου ήρθε μόλις τώρα, είναι η εξής:
φυσικά έχουμε και δίκιο, και άδικο, όταν κακολογούμε αυτά που μας ενοχλούν. Απλά:
α. έχουμε άδικο, διότι κακολογούμε.
β. έχουμε δίκιο, διότι μας ενόχλησαν.
Έτσι απλά, και με τις σχετικές προεκτάσεις: ούτε μπορούμε να βρούμε πουθενά το δίκιο μας, διότι είναι κατάδικό μας, και δεν θα μας το δώσει ποτέ κανείς άλλος! Ούτε και μπορεί κάποιος να μας αδικήσει, διότι έχουμε κάθε δικαίωμα να ενοχλούμαστε από αυτούς που θεωρούμε ενοχλητικούς!
Καταλήγω δηλαδή στα ίδια με τον άσπονδο, όντας όμως ταυτόχρονα βαθύτατα συγκινημένος, που υπάρχει τόση αλληλεγγύη και τόση σύμπνοια σε αυτό το θέμα! Δηλαδή, όταν πολύ μαζί είμαστε μόνοι, ξεγελιέται κι ο χάρος ακόμη, να...
μπράβο μας, ρε παιδιά!
να ευλογήσουμε και τα γένεια μας, χεχε :lol:

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”