Βάση τραγουδιών...

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
sira
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 18 Δεκ 2006 01:37 am

#22 Δημοσίευση από sira »

To μονο που θα ηθελα να πω ειναι η ρεμπετοσελιδα να παραμεινει ρεμπετοσελιδα.....

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#23 Δημοσίευση από Dreamlander »

Πανικού συνέχεια; Πιστέψτε με πως δεν υπάρχει λόγος πανικού. Επαναλαμβάνω και εδώ, όπως και στο άλλο ποστ, πως τίποτα δεν έχει χαθεί. Ας είμαστε χαρούμενοι και αισιόδοξοι.

Σωτήρη τις απόψεις μου για το θέμα που θέτεις τις ξέρεις ήδη προ πολλού, και από ανάλογη συζήτηση στο παρόν φόρουμ αλλά και από τις κατ' ιδίαν συζητήσεις μας. Δεν χρειάζεται λοιπόν να τις επαναλάβω. Θα ρωτήσω μόνο: Γιατί τώρα αυτή η πρόταση (ή μήπως αντιπρόταση); Όχι μόνο από την πλευρά σου ως προτείνοντα, αλλά και από την μεριά των διαχειριστών ή/και των θαμώνων, γατί να ασχοληθούμε - ο καθένας κατά πως μας αναλογεί - τώρα που σταμάτησε η διάθεση των mp3's με αυτό το θέμα; Για τον όποιον λόγο (τους όποιους λόγους) έχει τεθεί από την διαχείριση συγκεκριμένο χρονολογικό όριο το οποίο έχουμε σεβαστεί. Ήδη είναι ακετό αυτό που μας παρέχει ο Μάκης μέσα απ' την σελίδα του και δεν μειώνεται η αξία του με την απουσία των mp3's. Δεν είναι πλήρες αλλά επαναλαμβάνω πως είναι αρκετό. Επί πλέον υπάρχουν και άλλες σελίδες (έχουν προβληθεί και μέσα από την παρούσα, χωρίς την παραμικρή αντίρρηση από πλευράς Μάκη), οι οποίες ασχολούνται και με το νεώτερο του 1955 λαϊκο μας τραγούδι.
Δυστυχώς αν συνεχίσουμε να συζητάμε το θέμα που θέτεις, υπάρχει ο κίνδυνος (βεβαιότητα για μένα) να ακουστούν και άλλα πολλά, ακόμα πιο "περίεργα πράματα".(*) Και δεν με χαλάει το οτι ο καθένας μας έχει την όποια άποψη του. Αυτό είναι υγειές. Με τρελαίνει όμως η επιμονή κάποιων να θέλουν να μετατρέψουν το υποκειμενικό σε αντικειμενικό, κάνοντας εχθρό τους όποιον δεν συμφωνεί με τα που φρονούν.

Ας είναι
Θα κλείσω με μία παρατήρηση και έναν προβληματισμό μου.

Εκείνη την εποχή όλοι οι συντελεστές (συνθέτες, στιχουργοί, τραγουδιστές, μουσικοί...) του λαϊκού μας τραγουδιού, αποκαλούσαν τα τραγούδια αυτά λαϊκά και όχι ρεμπέτικα. Εμείς οι σημερινοί τα "βαφτίσαμε" ρεμπέτικα και συνεχώς κοκορομαχούμε για το πότε αρχίζει και το πότε τελειώνει η περίοδος τους. Πάντως ένα τραγούδι πεθαίνει μόνο όταν πάψει να τραγουδιέται από τον λαό... όταν έχει πια ξεχαστεί.

Μήπως τελικά δικαιώνεται ο συγχωρεμένος και τόσο αμφιλεγόμενος Ηλίας Πετρόπουλος (προσωπικά, αν και τον ευγνωμονώ, μάλλον ανήκω σε αυτούς που δεν τον πάνε και πολύ) γι' αυτό που είπε κάποτε, πως το ρεμπέτικο πολύ λίγοι μπορούν να το νιώσουν και να το βιώσουν;

Ηρακλής

_________________
(*) Προς θεού δεν εννοώ πως τα προηγηθέντα δημοσιεύματα στερούνται σοβαρότητας, αλλά αναμεσά τους γράφτηκαν και μερικά (ας μην τα χαρακτηρίσω) στα οποία δεν επιθυμώ να δώσω συνέχεια.
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Άβαταρ μέλους
NIKOS_THESSALONIKH
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 16 Οκτ 2004 04:57 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Βάση τραγουδιών...

#24 Δημοσίευση από NIKOS_THESSALONIKH »

Συμφωνω με τον Αντώνα:
Μια και περιμένεις την τοποθέτηση όλων, η γνώμη και η επιθυμία μου είναι πως πρέπει να διατηρήσουμε το ύφος και την θεματολογία της σελίδας ως έχει,χωρίς τις επεκτάσεις που προτείνεις.
Οτι έχει πει ο max είναι ξεκάθαρο (και συμφωνώ μαζί του 100% )
max μπλετσα ελπίζω κάποια στιγμή να σας γνωρίσω από κοντα :D

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#25 Δημοσίευση από ntouzenis »

Εχω να προτεινω προσωρινα και εως οτου βρεθει τελικη λυση, την περιπτωση Mediamax.
Αν ανεβουν λοιπον σε ενα λογαριασμο βασης τα τραγουδια του Sealabs, που ειναι καπου 20 γιγα, ανοιγοντας ο καθενας ενα δικο του φρη λογαριασμο ή πληρωμενο (αν θελει προσβαση και σε αλλα αρχεια) κανοντας send απο το λογαριασμο βασης που ολοι θα εχουν τον κωδικο και το pass, θα στελνει στο δικο του και θα κατεβαζει με το μηχανακι που θα εγκαταστησει πραγμα που ειναι δουλεια ενος λεπτου !!
Θα πειραματισθω αυτο το Σαβ/κο να δω κατα ποσο γινεται ...

Άβαταρ μέλους
georgalasg
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 28 Σεπ 2004 11:41 am
Τοποθεσία: Καλαμάτα - Κυπαρίσσι Λακωνίας

#26 Δημοσίευση από georgalasg »

Δεν είμαι και το ποιο ενεργό μέλος της σελίδας λόγω διαφόρων καταστάσεων αλλα θα με ενδίεφερε να δω τραγούδια μετα το 55 με όποιο τρόπο αυτο είναι εφικτό (σε αυτή , σε άλλη σελίδα). Οσον αφορά για το χασίσι και τα τραγούδια πριν το 49 που αναφέρθηκε ... για όνομα του Θεου :!: :!:
Συμφωνώ απόλυτα με τον Σωτήρη
Ταβέρνα η Σκάλα του Μιλάνου Βόλος
Η αυθεντική μουσική

Τρίχορδο και ξερό ψωμί

christos_p
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 05 Δεκ 2006 12:49 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#27 Δημοσίευση από christos_p »

Για να αυξάνεται και το ποσοστό κατάθεσης απόψεων......... θεωρώ και εγώ πως η σελίδα θα ήταν καλό να παραμείνει στο ρεμπέτικο. Όσο μπερδεμένος και αν φαίνεται ή είναι αυτός ο όρος, έχω την εντύπωση πως όλων η άποψη εδώ μέσα λίγο πολύ συγκλίνει στο τι είναι ρεμπέτικο.

issipap
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 21 Οκτ 2007 11:07 pm

#28 Δημοσίευση από issipap »

ξεκίνησα αυτό εδώ το πόστο με διάθεση να πάρω θέση στο ζήτημα που όξυνε την ατμοσφαιρα τις τελευταίες μερες. Θα έλεγα κι εγώ τα δικά μου, κτλ κτλ...

άλλαξα γνώμη, δε θα πω τα δικά μου, διότι δεν χρειάζεται.

υπάρχει ένας άξονας αντικειμενικότητας, που δεν θα έπρεπε να διαφεύγει από τον καθένα μας. Κι εγώ, δε θα ήθελα να συναντάω στη λίστα ή να ακούω στο ραδιάκι το "Φύγε κι ασε με" μετά το "Αν μ'αξιώσει ο θεός". Εαν όμως αυτό γινόταν κατόπιν απόφασης αντμιν, απλά, θα είχα 2 επιλογές: 1.να ανεχτώ την καινούρια κατάσταση και 2.να μην ανεχτω την καινούρια κατάσταση!
ο "αξονας αντικειμενικότητας" ορίζεται απο το γεγονος ότι οι αντμιν δεν έχουν αναλαβει καποιου ειδους εργολαβία, όπως παρατήρησε και καποιος απο αυτούς, αλλά από το μεράκι τους έφτιαξαν μια σελίδα και καθόρισαν τη "γεωγραφία" της.
Τυχαίνει να συμφωνώ με αυτή τη γεωγραφία, για το λόγο αυτό και γράφω τούτο το πόστο, αντι να κάνω κάτι άλλο αυτή τη στιγμή. Δε μπαίνει δηλαδή ζήτημα δημοκρατικής εκπροσώπησης όλων των μουσικών προτιμήσεων, αλλά είναι ένα σάιτ για το οποίο έχουμε δυο επιλογές, σχετικά με το τι στάση κρατάμε απέναντί του:
1.αρεσκόμαστε σε αυτό σε μεγάλο βαθμό και ασχολούμαστε μαζί του,
2.δεν αρεσκόμαστε σε αυτό και δεν ασχολούμαστε μαζί του.

ειλικρινά, δεν έχω καμία πρόθεση να οξύνω περισσότερο την κατάσταση, απλά θεωρώ ότι κάποια πράγματα πρέπει να μπαίνουν σε σωστή βάση.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”