ΑΕΠΙ

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#29 Δημοσίευση από ntouzenis »

Pikinos έγραψε:
ntouzenis έγραψε:Σημερα εκανα μια σκεψη ... αφου ειμαστε μελη περιπου 6.000 (μονιμοι, περαστικοι, περιστασιακοι κλπ) και εν δυναμει ολη η υφηλιος ...
Φίλε Γιώργο, αν δεν κάνεις μαύρο χιούμορ, μάλλον εθελοτυφλείς!

Στα χρόνια που είμαι θαμώνας υπολογίζω ότι, πριν ξαναρχίσει το κατέβασμα των τραγουδιών, είχαμε συνολικά:

- 50 μόνιμα συνδεμένους θαμώνες ανα τις διάφορες ώρες της ημέρας
- 70 μόνιμους επισκέπτες ανα τις διάφορες ώρες της ημέρας

μας κάνει το σύνολο χοντρικά 120 άτομα. Υπόψην, ότι στον αριθμό συμπεριλαμβάνονται και αυτοί που ταυτόχρονα ακούν ράδιο. Δεν ξέρω αν ο διαχειριστής έχει στον κώδικα κάποιον μετρητή για να μας επιβεβαιώσει την εκτίμηση αυτή.
Πολυ καλα λες στο τελος οτι οι διαχειριστες θα εχουν μια εικονα περι τα στατιστικα του σαϊτ, μπορουμε να ξερουμε ας πουμε ποσοι μπαινουν-περνανε σε ενα χρονο ή ποιο ποσοστο συνδεεται σταθερα για πανω ενα χρονο, για να μην μπουμε σε θεματα κατεβασματος κλπ που κι αυτα θα εχουν ενδιαφερον ...
Γι'αυτο ακριβως μιλησα για περαστικους και νεοφερμενους που ειναι και θα παρα πολλοι ...
Σε αυτο που λες για τους 120 εχεις δικιο, αντε να τους κανουμε 180-200 με καποιους νεους ή καποιους επανεισελθοντες ...

Παντως σε πολυ κοσμο εκτος απο αυτους τους 200, η σελιδα λειτουργει και σαν εξωτερικος σκληρος ή ευρετηριο ... δηλαδη όποτε καποιος ψαχνει ενα τραγουδι, θα μπει να το βρει (+ κατεβασει) και ας εχει κανει μια εγγραφη πριν 3 χρονια ...
Οποτε αν μπαινει θεμα να εχουν προσβαση μονο καποια συγκεκριμενα μελη σε κατεβασμα και κατοπιν στο ραδιο κλπ ειναι απλουστατο με κωδικούς κι ετσι, που θα παιρνουν αν και κατα ποσο ειναι σταθεροι χρηστες κλπ ...

Το νομικο θεμα ομως με τα δικαιωματα δημιουργων και συγγενικα στο διαδικτυο, ειναι ευρυτερο και στην Ολλανδια (;; ) φετος στις Ευρωεκλογες υπηρξε και ΚΟΜΜΑ με αυτη την τοποθετηση και σχετικο τίτλο (Πειρατες ή κατι τετοιο) !!!

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#30 Δημοσίευση από BLEKOS »

Μερες παρακολουθω τη συζητηση,θα πω και εγω ο,τι εχω στο κεφαλι μου κ ας μην ειναι κατι καινουριο :D .
Γενικοτερα δε γουσταρω τα παρε-δωσε με νταβατζηδες κ πιστευω οτι η μουσικη πρεπει να κυκλοφορει ελευθερα.Αν κατι εκανε αυτη τη σελιδα να διαφερει για εμενα ειναι η ατακα που γραφει "H σελίδα αυτή είναι μη-εμπορική και φτιάχτηκε από αγάπη για το ρεμπέτικο και την ελληνική παραδοσιακή μουσική γενικότερα."....δειχνει ενα χαρακτηρα που την κανει να αποστασιοποιειται απο χορηγους,διαφημισεις,χαρατσια και λοιπες αηδιες.

Ειμαι και εγω της αποψης....ΑΣ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΙ Η ΑΔΕΙΑ ΤΟΥΣ.Τραγουδια μπορει να μην υπαρχει η δυνατοτητα να κατεβουν απο τη σελιδα....μα ποιος ειπε οτι δεν μπορουν να ανεβουν και να κατεβουν απο αλλου?! :wink: ....και το ραδιο ισως;!

Σας παραπεμπω στην περιπτωση "σκριπτο του νεου κιθαρωδου",ενας μερακλης μαζευε τραγουδια με στιχους και συγχορδιες αφου τα εφτιαχνε σε τευχη(ρεμπετικα,λαικα,εντεχνα κλπ) τα μοιραζοταν με οποιον τα ηθελε στο διαδικτυο...μια καλη ημερα του την επεσε η αεπι...διαβαστε τα συναφη στο λινκ
http://members.tripod.com/to_skripto/sorry.html....
(βεβαια ο τυπος δεχεται καποιον χορηγο...δε με βρισκει συμφωνο)
(το σκριπτο μπορει ακομα να βρεθει δωρεαν :wink: )

Στο καλο λοιπον κααι η αεπι και τα λεφτα της....απο εμενα τουλαχιστον δεν προκειται να παρει μια!!!.....Και παροτρυνω τους παντες να μη δωσουν.....οι ΑΕΠΙτζηδες ας βαλουν την αδεια... :wink: ....αντε γεια μας!!! :wink:
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

NeverOnAir
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 31 Ιαν 2009 09:51 pm

Re: ΑΕΠΙ

#31 Δημοσίευση από NeverOnAir »

Noussis έγραψε:Γεια σας

... Στην Γαλλια μετα απο 70 χρονια τα δικαιωματα σβηνονται. Δεν ξερω τι λεει ο νομος στην Ελλαδα γι'αυτο...

Εδώ από ό,τι ξέρω τα δικαιώματα παύουν να ισχύουν 75 χρόνια μετά το θάνατο του δημιουργού.
Kάθε μέρα για να βγάλω το ψωμί μου, πάω στην αγορά των ψεμάτων και γεμάτος ελπίδα στήνομαι δίπλα στους πωλητές.

Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

Re: ΑΕΠΙ

#32 Δημοσίευση από vacondios »

NeverOnAir έγραψε:
Noussis έγραψε:Γεια σας

... Στην Γαλλια μετα απο 70 χρονια τα δικαιωματα σβηνονται. Δεν ξερω τι λεει ο νομος στην Ελλαδα γι'αυτο...

Εδώ από ό,τι ξέρω τα δικαιώματα παύουν να ισχύουν 75 χρόνια μετά το θάνατο του δημιουργού.
Ο νόμος 2121 / 1993 ΦΕΚ τεύχος Α 25 /1993 άρθρο 29 κεφάλαιο 5 γράφει επί λέξει:
""Η πνευματική ιδιοκτησία διαρκεί όσο η ζωή του δημιουργού και εμβδομήντα (70) χρόνια μετά το θάνατό του, που υπολογίζονται από την 1η Ιανουαρίου του έτους το οποίο έπεται του θανάτου του δημιουργού".

Δημήτριος Βασιλοπουλος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 10 Απρ 2009 08:36 am
Τοποθεσία: New York

#33 Δημοσίευση από Δημήτριος Βασιλοπουλος »

Μιά σκέψη από ένα μετανάστη που τα Ελληνικά του είναι ανάμεσα μονοτονική Εληνική καί πολυτιονική (δηλ. είμαι μακρυά από την Πατρίδα)
Ποτέ δεν θα μάθωμαι τα ποσά πού εισπράκει η ΑΕΠΙ καί τα πόσα δίνει στούς δικαιούχους
Αλλά αυ΄το είναι θέμα τών διαχειριστών
Το μόνο πού πολλοί θέλουμαι (εγώ πιστεύω) είναι να μην κλείσει η ιστοσελλίδα έστω καί βουβή θα είναι γιά τούς λάτρεις τού ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ ένας θησαυρός (μουσικής ίσως) καί στίχων πού θα είναι καταστρφή νά χαθούν από την Ελληνική
Μουσική ιστορία
Ασ’ προσπαθήσουμαι λοιπόν να κρατύσουμαι τούε στίχους αυτόφοιους καί όσο γιά τα τραγούδια ε4άν ψάξουμαι με θέλησι κάπου θα τα βρούμαι
γιά να κατεβάσουμαι η να τα ανεβάσουμαι

Δημήτριος Βασιλόπουλος

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”