Ο «Άγιος» του ρεμπέτικου

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Adonis
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 232
Εγγραφή: 13 Οκτ 2005 12:10 am

Ο «Άγιος» του ρεμπέτικου

#1 Δημοσίευση από Adonis »

Ο «Άγιος» του ρεμπέτικου


Μια καινούργια εκπομπή από τη σειρά «Ρεμπέτικη Ιστορία» θα σας παρουσιάσει η ΕΤ3, το Σάββατο 22-7 στις 11 το βράδυ. Είναι αφιερωμένη στο μοναδικό δημιουργό και δεξιοτέχνη του ταμπουρά, τον Ιωάννη Εϊτζιρίδη, πιο γνωστό σαν Γιουβάν Τσαούς. Μόνο 12 τραγούδια έγραψε σε δίσκους μεταξύ 1935 και 1936, αλλά θεωρούνται όλα εξαιρετικά και δεν μοιάζουν με κανένα άλλο.


Γεννήθηκε στην Κασταμονή του Πόντου το 1893 και ήταν πασίγνωστος μουσικός σ' όλη την Ανατολή. Το 1923-24 ήρθε στην Ελλάδα σαν πρόσφυγας και δίδαξε στην πειραιώτικη ρεμπέτικη συντροφιά τους ανατολίτικους και ελληνικούς δρόμους (ήχους, μακάμ). Τους δύο ταμπουράδες που έπαιζε τους βρίσκουμε σε τοιχογραφίες μοναστηριών, π.χ. του Αγίου Ορους.


Ηταν πολύ αυστηρών αρχών, δεν φούμερνε χασίσι, δεν ανέβαινε σε πάλκο, ήταν ένας συνεπέστατος «σπιτικός μουσικός» και για να συντηρείται εργαζόταν στο ραφτάδικό τους με τη γυναίκα του, η οποία επιπρόσθετα του έγραφε στίχους. Πέθαναν και οι δύο από δηλητηρίαση μες στην Κατοχή, το 1942.

Θεωρείται από τους «μυημένους» ο «Αγιος» του ρεμπέτικου. Από τα πιο γνωστά τραγούδια του είναι: «Πέντε μάγκες στον Πειραία», «Η Ελένη η ζωντοχήρα», «Κατάδικος», «Διαμάντω αλανιάρα» και το αριστούργημα «Γιουβάν Τσαούς».

Οι τηλεθεατές της εκπομπής θα 'χουν την ευκαιρία να ακούσουν όλα τα τραγούδια του ερμηνευμένα από τον πλέον κατάλληλο, τον Αγάθωνα Ιακωβίδη και το συγκρότημά του, ο οποίος ασχολείται με τον Γιουβάν Τσαούς πάνω από τρεις δεκαετίες. Επίσης θα 'χουν την ευκαιρία να δουν τα όργανα του Γιουβάν Τσαούς, τις αντίστοιχες αγιογραφίες, όλο το λίγο φωτογραφικό του υλικό που έχει διασωθεί και να ακούσουν τον ίδιον να κάνει ένα σόλο σε καθαρότατο δίσκο γραμμοφώνου του 1936.

Την επιμέλεια και την παρουσίαση κάνουν ο Πάνος Σαββόπουλος και ο Νίκος Βολωνάκης.

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 20/07/2006

THETTALOS
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 07 Σεπ 2004 04:26 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, NIKAIA

#2 Δημοσίευση από THETTALOS »

Όποιος καλάνθρωπος το γράψει και έχει την δυνατότητα να το στείλει, ας το δηλώσει.

Άβαταρ μέλους
Pikinos
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: 29 Μάιος 2006 10:20 am
Τοποθεσία: Γερμανία
Επικοινωνία:

#3 Δημοσίευση από Pikinos »

Αμάν παιδιά,

σας θερμοπαρακαλώ και εγώ όπως και ο THETTALOS!

Είμαι στη Γερμανία και θα ήθελα πάρα πολύ να το δώ, αλλά δεν έχω δυστυχώς την δυνατότητα...

Χαιρετίσματα

Άβαταρ μέλους
member21
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 20 Μαρ 2005 11:43 am
Τοποθεσία: Μαρούσι

#4 Δημοσίευση από member21 »

Αν έχει κάποιος τη δυνατότητα να το γράψει και να το ανεβάσει σε κανα rapidshare ή κάποιο ανάλογο θα του ήμουν ευγνώμων.

Και γω θα τόθελα πολύ.
...τον τεκετζή εδιάταξαν, τις λουλαδιές ντουμπλέδες.

Άβαταρ μέλους
Preacher
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006 12:59 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

#5 Δημοσίευση από Preacher »

Μάγκες για το ανέβασμα δεν ξέρω γιατί δεν το' χω κάνει ποτέ...πάντως κανόνισα με ένα φίλο να το γράψει από pc και να μου το δώσει και σε mpeg και σε dvd οπότε μετά βρίσκεται τρόπος.... μόνο να του το θυμίσω γιατί παίζει και να το ξεχάσει!
Τους εχθρούς μου τους ξαίρω... τους φίλους μου φοβάμαι...

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#6 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

σιγά ρε παιδιά! σιγά τον Αγάθωνα και τον Σαββόπουλο! το μόνο που αξίζει σ' αυτές της εκπομπές είναι ο Μητρέντζης που παίζει που-και-που!

Τεσπα δεν έγραψα απλά για να σας κράξω αλλά επειδή νομίζω πως είναι επανάληψη παλιάς εκπομπής...

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#7 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

τελικά ήταν μάλλον νέα παραγωγή

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”