Χιώτης βιβλίο και ντοκιμαντερ

Προτάσεις και αναζητήσεις για Μουσική, Θέατρο, Κινηματογράφο, Βιβλία....
Μήνυμα
Συγγραφέας
paris xiotis
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 07 Σεπ 2006 03:26 pm

#8 Δημοσίευση από paris xiotis »

Σωστα, ηταν για την Κολουμπια η εκδηλωση,
αλλα αυτη την αισθηση μου αφησε,οπως και τα λαθη του παραπανω κειμενου,παντα καλοπροαιρετα.

Επιπλεον,αν ηταν αρτιο το ντοκυμαντερ,δεν θα χρειαζοταν αργοτερα συμπληρωματικο βιβλιο,ετσι δεν ειναι;
Τελευταία επεξεργασία από paris xiotis σε 08 Απρ 2010 12:02 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#9 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Ως προς τις μεταρρυθμίσεις που έκανε ο Χιώτης, καλύτερα θα ήταν να άφηνες τον αναγνώστη να τις ανακαλύψει από τα κείμενα που περιέχονται εντός του βιβλίου και όχι εκτός. Στον Χιώτη αξίζει ένας τίτλος απλός και λιτός, όχι πιασάρικος και πομπώδης. Πίστεψέ με, περίμενα πολλά χρόνια να βγει ένα βιβλίο γι' αυτόν τον άνθρωπο, αλλά μπορώ να περιμένω κι άλλα τόσα μέχρι να βγει το επόμενο.

Το ότι μπορεί να κατέβαλες τεράστιο κόπο για να στηθεί και να ετοιμαστεί η ταινία (την οποία και δεν έχω δει), δεν σημαίνει ότι απαραίτητα είναι και καλή. Σωστά; Γιατί στην τελική το κοινό δεν θα κρίνει τους κόπους σου, το αποτέλεσμα θα κρίνει.

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα :)

Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

#10 Δημοσίευση από fakk »

Δημιουργοί σαν τον Αντώνη Κασίτα, ότι κάνουν, το κάνουν πρώτα απ'όλα με περίσσευμα ψυχής.
Τους αξίζει νομίζω, πριν απο κάθε κριτική, ένα μεγάλο και ηχηρό ΜΠΡΑΒΟ.

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#11 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί, στην Ελλάδα, η σύναψη "καλοπροαίρετη κριτική", πρέπει απαραίτητα να συμβαδίζει με θετικά σχόλια και επαίνους!
Κατά τ' άλλα μπράβο για την προσπάθεια.

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα :)

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

Re: Χιώτης βιβλίο και ντοκιμαντερ

#12 Δημοσίευση από Alcibiadis »

απλώς ο τίτλος είναι μεταφορικός και αναφέρεται στις μεταρυθμήσεις που έκανε αυτός ο μουσικός....

βρε παιδιά, οι "μεταρρυθμίσεις" του Χιώτη σε ό,τι αφορά το μουσικό του έργο είναι γνωστές σε όλους. Πάνω απ' όλα μιλάνε τα ίδια του τα τραγούδια που τα έχουμε λίγο πολύ όλοι. Τι παραπάνω θα προσθέσει ένα γραπτό προκειμένου να μας διαφωτίσει;
Άλλο πράγμα είναι τα στοιχεία γύρω απ' την προσωπική του ζωή--μόνο σ΄αυτό το σημείο δέχομαι τα γραπτά-- και εντελώς διαφορετικό πράγμα οι μουσικές κριτικές οι οποίες έχουν υποκειμενικό χαρακτήρα και που μπορεί ο καθένας μας να υποστηρίξει τα εκ διαμέτρου αντίθετα...

Άβαταρ μέλους
icetelli
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 23 Μαρ 2006 02:12 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#13 Δημοσίευση από icetelli »

Ήμουν κι εγώ στο σινέ φιλίπ τότε κι είδα το ντοκυμαντέρ.

Το υλικό και την ιδέα την βρίσκω πολύτιμη. Ομολογώ ότι δεν μου άρεσαν όλες οι αισθητικές επιλογές, ΟΜΩΣ πριν την πέσουμε στο σκηνοθέτη καλό είναι να αναλογιστούμε ότι ίσως δεν υπήρχε το μπάτζετ, ο χρόνος, τα μέσα που ήθελε και χρειαζόταν και τελοσπάντων δεν νομίζω ότι ο κος Κασίτας έλυσε το πρόβλημα της ζωής του με τα κέρδη από το βιβλίο και το ντοκυμαντέρ εάν κάποιοι υπονοούν ότι έγινᾱν για την κονόμα. Καλύτερα να μοιράζεσαι τη δημιουργία σου, παρά να μένει στο συρτάρι η ιδέα και να σαπίζει.
Κι ας είχαμε και άλλα ντοκυμαντέρ για αυτά που αγαπάμε.
@Rembetiko forum: babis

Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 04 Μάιος 2005 10:10 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#14 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΙΚΗ »

Αγορασα το βιβλιο πριν καμια βδομαδα, περισσοτερο επειδη ειναι το πρωτο βιβλιο που εκδιδεται με θεμα τη ζωη του. Παντα μου εκανε εντυπωση το οτι δεν υπηρχε βιογραφια του, πραγμα τελειως αταιριστο με καλλιτεχνη αυτου του μεγεθους και της φημης.
Ξεκινησα να το διαβαζω προχτες. Ενδιαφερον μου φαινεται, καλες και οι φωτο που πολλες δεν ειχα ξαναδει... Ειδομεν, περισσοτερα οταν το διαβασω ολοκληρο και δω και την ταινια.

Παντως, κι εμενα πιο πολυ με ενδιαφερουν τα στοιχεια που αφορουν τη ζωη του κι οχι τοσο η αναλυση των μουσικων μεταρρυθμισεων που εκανε, γιατι οντως ειναι λιγο πολυ γνωστες και αντιληπτες.

Οσο για το ποστ του Παρι, νομιζω οτι εχει δικαιωμα, οπως ολοι, να του φαινεται "τουλαχιστον κακογυρισμενη" η ταινια απο τη θεση του θεατη. Δεν ειναι σκηνοθετης ή τεχνικός. Δε βλεπω γιατι αυτο χτυπαει περιεργα. Το πολυ πολυ ας προσδιορισει συγκεκριμενα τι δεν του αρεσε. Αλλα εγω προσωπικα δε διακρινω στη θεση του κανενα ¨θαψιμο" της ταινιας.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Προτάσεις”