ντουμανιες-θεε μου μεγαλοδυναμε ή η προσευχη του μαγκα



Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
fil
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 02 Σεπ 2005 06:47 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ντουμανιες-θεε μου μεγαλοδυναμε ή η προσευχη του μαγκα

#1 Δημοσίευση από fil »

ντουμανιες-θεε μου μεγαλοδυναμε ή η προσευχη του μαγκα.μηπως κανεις καλος κυριος μπορει να με βοηθησει να βρω αυτο το τραγουδι σε ηχο?

maroco
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007 07:45 pm

#2 Δημοσίευση από maroco »

TO ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗ ΣΥΛΟΓΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΙΣ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΕΙ

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#3 Δημοσίευση από Χασκίλ »

forum/viewtopic.php?t=1864

forum/viewtopic.php?t=1608

forum/viewtopic.php?t=1441


Σε προλάβανε άλλοι, φίλτατε fil!!!! :wink:
(Ρίξε μια ματιά στα λινκ)

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα:)

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από AGIS »

Υπάρχει σε ένα σιντι που 'βγαλε ο Κοντογιάννης πριν 3,4,5 χρόνια με 6 κομμάτια, τρία παλιά και τρια καινούργια λαϊκά, και με τίτλο του δίσκου "3+3". 6 ευρώ κι η τιμή του. Το τραγούδι στο δίσκο έχει τίτλο "θεε μου μεγαλοδύναμε" και χαρακτηρίζεται παραδοσιακό.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#5 Δημοσίευση από ntouzenis »

Ισως θα επρεπε να ανακυρηχθει το πιο δημοφιλες ρεμπετικο της τελευταιας δεκαετιας !!
Τι ίσως ;; Σιγουρα !!
Αγνωστου συνθετη, στιχουργου και πρωτου εκτελεστη και απροσδιοριστου ρυθμου, εχει προξενησει παμπολλες εικασιες και εχει δημιουργησει χιλιαδες θρυλους για την προελευση του, εκτελειται σε ολες τις αποστασεις, σε ολα τα ρεμπετικα παλκα καθε βραδυ ...
Επειδη παντα θα ζητιεται και παντα θα ειναι τοσο δημοφιλες και προτου το παρει ο Νταλαρας, ο Σφακ$%@*ακης και η Θεοδωριδου και το κανουν "σουξε", ας γινει μια ξεχωριστη κατηγορια στα μπ3 που παρεχει το σαϊτ, με τις εκτελεσεις που εχουν κυκλοφορησει και αυτες που εχουμε ολοι απο διαφορες κρασοκατανυξεις και αλλα χαππενιγκ(ς) !!
Προσωπικα εχω μια σπανια εκτελεση του Τζορνταν και μια αλλη ηχογραφηση δικη μου περσυ το καλοκαιρι απο τον Παππο σε εκτελεση ζειμπεκικο, μονο οι στιχοι ειναι ιδιοι και η μουσικη μοιαζει καπως.

Επισης εχω μια μαρτυρια για το πως μπορει να γραφτηκε καπου τη δεκαετια του '70 απο δυο φιλους, ενα Πελοποννησιο και ενα Κρητικο τον κρητικο τον ξερω ... αλλα ας αφησουμε το θρυλο να ζει !!


Οποιος θελει να ακουσει την εκτελεση α λα ζειμπεκικο, ας παει στο μαγαζι του Παπου στον Πειραια και ας το ζητησει αργα βεβαια ... Δεν ξερω αν παιζει και τις Δευτερες στην Κληματαρια στο κεντρο της Αθηνας.
Αυτα ...

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#6 Δημοσίευση από AGIS »

Πάντως έχει κάτι το κανταδόρικο, το επτανησιακό, θα του ταίριαζε κι ο ήχος του μαντολίνου ίσως, και μια που αναφέρεται στον Άη Σπυρίδωνα ο νους μου πάει Κεφαλλονιά (ή Κέρκυρα; πού έχουν τον Άγιο Σπυρίδωνα; ).
Όσο για το "περιεχόμενό" του, ας μου επιτραπεί να πω ότι το ήθος που αναδύει με κάνει να το τοποθετώ στον <<αντίποδα>> των "νέων χασικλήδων" (πολύ εύγλωττος τίτλος για το "έμαθα πως είσαι μάγκας κλπ κλπ"), τέλος πάντων ο <<αντίποδας>> είναι μεγάλη κουβέντα, αλλά στο μυαλό μου αυτό το τραγούδι το 'χω πάντοτε σαν "παλιοί χασικλήδες", τελείως καταχρηστικά βέβαια αφού δε λέει ούτε κουβέντα για χασίσια και τέτοια. Στον προσωπικό μου μύθο ο αφηγητής του τραγουδιού ίσως να 'ναι κι ένας από τους 5 μάγκες του Περαία, που φάγανε πόρτα διότι τους περάσανε λέει για κορτάκηδες ή για παιδάκια, μπορεί και για πρεζάκηδες... Αυτά. Τα ατεκμηρίωτα όπως πάντα.

Άβαταρ μέλους
REBET
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 13 Μαρ 2006 04:35 pm
Τοποθεσία: Μαρούσι
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από REBET »

Αγη, δες ΠΜ

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”