Χειμερινά Στέκια 2006

Στέκια για πεννιές - πηρουνιές - κρασί και καλή παρέα
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Preacher
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006 12:59 pm
Τοποθεσία: Πάτρα

Χειμερινά Στέκια 2006

#1 Δημοσίευση από Preacher »

Λοιπόν κάνω μια προσπάθεια όχι να διαφημίσω αλλά να προβάλλω στεκάκια με καλό ρεμπέτικο τραγούδι. Επειδή τα σχήματα και τα μαγαζιά αλλάζουν κατά τη διάρκεια της χρονιάς θα κάνω αλλαγές και προσθαφαιρέσεις συχνά πυκνά στο post. Παρακαλώ γράψτε κι εσείς σχόλια, κριτική, διορθώσεις κ.λ.π. ώστε να προκύψει μια το δυνατότερο ολοκληρωμένη άποψη για τα ρεμπέτικα στέκια αυτού του Χειμώνα!
Υ.Γ. Εννοείται ότι εγώ γράφω για τις πόλεις που γνωρίζω (κυρίως Αθήνα δηλαδή) και εννοείται πως βαρύνουν εξίσου οι απόψεις φίλων από άλλες πόλεις.
Άντε μεγαλώνει η λίστα!

* ΠΛΑΤΕΙΑ ΗΡΩΩΝ - Στην Πλατεία Ηρώων στου Ψυρρή, μικρό μεζεδοπωλείο όαση στη σκουπιδολαγνεία της περιοχής. Πολύ καλό φαγητό, πολύ καλό κρασάκι, και το βασικό πίστη και σεβασμό στο ρεμπέτικο. Κάθε βράδυ μουσική από τον Θοδωρή τον Παππά, μπουζούκι (πενιά από τις λίγες και φωνάρα) το Χρήστο τον Μανιφάβα κιθάρα, φωνή (τι σχόλιο να κάνεις τώρα για το Χρήστο!) τον Άλκη το Μαύρο (μπουζούκαρος και ασύγκριτη φωνή), τον Ανδρέα (καταπληκτική κιθάρα) και φυσικά τον ιδιοκτήτη το Νίκο τον Κοκκορόπουλο - μπουζούκι- ταβερνιάρη που όπως λέει κι ο φίλος μας ο Δημήτρης θα έπρεπε να παραδίδει ιδιαίτερα σεμινάρια για ταβερνιάρηδες!

* ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ - Στον πεζόδρομο της Άστιγγως στο Μοναστηράκι η γνωστή σε πολλούς από εμάς Καλλιπάτειρα με καλό φαγητό και καλές τιμές άλλη μια όαση για την περιοχή. Τεράστιος σεβασμός στο ρεμπέτικο τραγούδι με τον πολύ δικό μας Ζάγκουρα στο μπουζούκι (πενιά που βγαίνει κατευθείαν μέσα από την καρδούλα του) και τον Σωτήρη τον Αναστασόπουλο στην κιθάρα (τεράστια πηγή γνώσης του ρεμπέτικου και λαϊκού μας τραγουδιού) να συνθέτουν ένα πολύ καλό δίδυμο. Από Πέμπτη μέχρι και Κυριακή.

* 25ΑΡΑΚΙ - Στην πλατεία Κύπρου στο Χολαργό πολύ μικρό και ζεστό μεζεδοπωλείο με πολύ καλό φαγητό που δίνει την αίσθηση ότι το μαγαζί αποτελείται από μια παρέα. Αγάπη και προσκόλληση στο ρεμπέτικο τραγούδι από τον Άγγελο με την κιθάρα και τη φωνάρα του και τον Πέτρο με το μπουζούκι του και φυσικά με τον Γιάννη το Σαρρή (ιδιοκτήτης) με το μπουζουκάκι και τη φωνάρα του! Από Παρασκρυή μέχρι και Κυριακή. Επίσης Τρίτη ο Γιάννος ο Σαρρής με τον απίστευτο Γιάννη Νιάρχο, Τετάρτη ο Γιάννης (μπουζούκι) πάλι με το Νιάρχο, και πέμπτη ο καταπληκτικός Αντώνης (μπουζούκι) με το Βασίλη (κιθάρα) και την Ανδριανή (φωνή).

* ΚΩΣΤΗΣ - Επάνω στην κάθοδο της Πειραιώς στον Ταύρο. Κλασσική ταβέρνα με πολύ καλό φαγητό και καλή μουσική την Παρασκευή και το Σάββατο από τους πολύ δικούς μας Δημοσθένη (με το μπουζούκαρο του) και Κυριακή (με τη φωνάρα της). Όσο και να ψάξεις ταβέρνες με τόσο καλό λαϊκό και ρεμπέτικο τραγούδι δεν βρίσκεις εύκολα! Ζητήστε το ρομάντζο από τα παιδιά - απλά απίστευτο ντουέτο!

* ΚΟΤΤΑΡΟΥ - Στον Κολωνο μεζεδοπωλείο με πολύ καλό φαγητό και πίστη στο ρεμπέτικο τις καθημερινές και το Σαββατοκύριακο! Ενημέρωση προσεχώς αφού δεν πρόλαβα να πάω ακόμα φέτος.

* ΚΛΗΜΑΤΑΡΙΑ - Στην οδό Θεάτρου στην πλατεία Θεάτρου κάτω από την Βαρβάκειο, παραδοσιακό μαγειρείο με πολύ καλό φαγητό και ρεμπέτικο και λαϊκό τραγούδι Παρασκευή και Σάββατο μεσημέρι βράδυ. Περεταίρω ενημέρωση προσεχώς.

* ΑΡΜΕΝΙΣΤΗΣ - Στο Φάληρο πίσω από το Καραϊσκάκη μεζεδοπωλείο με πολύ καλό φαγητό και ρεμπέτικο και λαϊκό τραγούδι από Πέμπτη μέχρι και Κυριακή. Ενημέρωση προσεχώς!

* ΕΦΗΜΕΡΟΝ - Στα Εξάρχεια κάθετα στην Καλλιδρομείου μεζεδοπωλείο με καλό φαγητό και πολύ καλή ρεμπέτικη λαϊκά και παραδοσιακή μουσική. Ενημέρωση προσεχώς.

* ΜΙΣΙΡΛΟΥ - Στα Εξάρχεια στην πλατεία στη Βαλτετσίου. Το γνωστό μας ρεμπετάδικο με πίστη και αγάπη για το ρεμπέτικο από όλο το σχήμα. Από Πέμπτη μέχρι και Κυριακή ο πολύ δικός μας Σωτήρης στη φωνάρα και στο μπαγλαμά, ο Γιάννης Εμμανουηλίδης στο μπουζούκι (ζαμπετικό ύφος), ο Παύλος Εμμανουηλίδης στην κιθάρα, ο Αντώναρος ο Αινίτης στο μπουζούκαρο (ρεμπέτικο ύφος), ο Βασίλης ο Γιαννίσης στο βιολί και η Λέλα Παπαδοπούλου στη φωνή και στο ακορντεόν καθώς και η Χαρά Πομώνη στη φωνή. Επίσης κάθε Τετάρτη από νωρίς (10.00) το απίστευτο σχήμα....Καραγκιόζης για ενήλικες από τον Σπυρόπουλο και μουσική από τον Αντώνη τον Αινίτη, το Σωτήρη και το Γιάννο το Σοφολόγη (THETTALOS)!

* ΑΠΤΑΛΙΚΟ - Στο Παγκράτι πίσω από το Καλλιμάρμαρο. Κοντογιάννης, Δημητριανάκης, Άλκης Μαύρος, Κώστας Παπαδόπουλος. Πήγα Σάββατο πολύ αργά...Ο άλκης με το μπαγλαμά του και τη φωνάρα του έδινε ρέστα ... ο Μανώλης βάραγε Μάρκο (μέχρι και το συνάχη!) ο Κοντογιάννης μια χαρά ...δεν χάρηκα τον Παπαδόπουλο ...πολύ δυνατά με πολύ ηλεκτρισμό το μπουζούκι του! Παίζουν Παρασκευή Σάββατο και θα βάλουν και τρίτη μέρα μάλλον Πέμπτη.

* ΚΑΡΑΒΑΝΙ - Στην Κυψέλη στην πλατεία. Ο Γιάννης Λεμπέσης. Για όσους αρέσει...μην αρχίσετε πάλι να με βαράτε αλλά εμένα μου αρέσει να πηγαίνω που και που γιατί και ωραία τραγούδια ακούγονται και ωραίο κλίμα υπάρχει στο μαγαζί. Ενημέρωση προσεχώς!

* ΤΖΙΒΑΕΡΙ - Στο Παγκράτι. Είναι στη Φορμίωνος στο Βύρωνα με Μάκη Σταμούλη μπουζούκι-φωνή, Βασίλη Σκούτα κιθάρα-φωνή, Ελένη Λαζάρου φωνή-μπαγλαμά-κουτάλια-ζήλιες-ντέφι, ο Δημήτρης Κρανίδας στο μπουζούκι και ένα άλλο παιδί λυπάμαι αλλά δεν θυμάμαι στοιχεία όποιος γνωρίζει ας συμπληρώσει.Πολύ καλό πρόγραμμα. (Από την Ρηνούλα).

* ΤΟ ΝΑΥΑΓΕΙΟ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ: Που ειναι στη Στουρναρη απεναντι απο το Πολυτεχνειο σ'ενα υπογειακι, ωραιο κρασακι, ρακομελακι και τα συναφη, ο μαστορας που εχει το μαγαζι μερακλης Σαντορινιος κιθαριστας και πολυ ωραια φωνη, τα παιδια εχουν πολυ ωραιο ρεπερτοριο ατελειωτο και με οχι τοσο γνωστα κομματια. (Από τον φίλο Zabe)

* ΤΟ ΚΟΥΤΟΥΚΙ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΥ: Βρισκεται στη Λαρισα Ηρωων Πολυτεχνειου και Τζαβελα. Εκει θα βρισκομαι εγω ολο το χειμωνα με αλλα δυο παιδια. Δεν λεω παραπανω λογια για να μην θεωρηθει οτι υπερδιαφιμιζω. Οποιος βρισκεται εκει κοντα θα χαρω πολυ να ερθει και να μας δει και να τα πουμε απο κοντα. Ανοιγουμε 15 αυτου του μηνα. (Από τον φίλο Zabe) Γειά σου ρε μάγκα ...μακάρι να βρεθούμε προς τα κει να σ΄ακούσουμε!

* ΑΝΗΦΟΡΙ Στην ανηφόρα για τον Προφήτη Ηλία οδός Γεωργίου και Μουσών γωνία βρίσκετσι ένα παλιό στέκι το '' Ανηφόρι '' στο οποίο φέτος παίζουν και τραγουδάνε οι : Θεοδόσης Νικολετσόπουλος μπουζούκι τραδούδι, ο Γιώργος ο Ζορμπάς μπαγλαμά κιθάρα τραγούδι, Μέντης Δημήτρης κιθάρα τραγούδι, Μπελάς Θανάσης ακορντεόν και η παλαίμαχη ρεμπέτισα στο τραγουδι η Έφη η Ράπτη. Είναι ανοικτά Παρασκευή και Σάββατο. (Από τον φίλο nikosdock)


* ΣΚΕΝΤΖΟΣ Ρεμπετάδικο στην Πάτρα με πολύ καλό πρόγραμμα δύο μπουζούκια, κιθάρα και μπαγλαμά που παίζει μια κοπελιά με καταπληκτική φωνή. Πραγματικά αξίζει τον κόπο.

* ΑΡΕΤΟΥΣΑ Ταβερνάκι στα Ροΐτικα λίγο μετά την Πάτρα. Παρασκευή και Σάββατο και Κυριακή μεσημέρι. Καλό ρεμπέτικο και λαίκό τραγούδι, ωραίο μπουζούκι ακόμα καλύτερη κιθάρα και καταπληκτικό τραγούδι από μια κοπελιά που ερωτεύτηκα μόνο και μόνο για τη φωνή της!

* ΦΩΝΟΓΡΑΦΟΣ Ταβερνάκι στα Αργυρά στο βουνό λίγο πριν την Πάτρα. Παρασκευή και Σάββατο και Κυριακή μεσημέρι με καλό φαγητό κιθάρα και μπουζούκι. Στο μπουζούκι ο δικός μας Ανδρέας (καραντουζενης)! Ίσως το καλύτερο πρόγραμμα για το δικό μου γούστο που έχω ακούσει ποτέ σε μαγαζί...Σκαρβέλης, Μάρκος, Ανεστάκι, απτάλικα, καρσιλαμάδες....νά΄ναι καλά τα παιδιά κι ο Αποστόλης που έχει το μαγαζί και είναι ωραίος μάγκας!

* ΒΙΚΤΩΡΙΑ (3ης Σεπτεμβρίου, στην Πλατεία Βικτωρίας).
Το κλασσικό "αντεργκράουντ" ημιυπόγειο που τα τελευταία χρόνια ήταν στέκι και "καλλιτεχνικό καταφύγιο" του Σπύρου Λιόση, του Θύμιου Στουραΐτη, του Μάριου Κώστογλου και άλλων σπουδαίων μουσικών.
Στο πρόγραμμα φέτος, όπως και τα προηγούμενα χρόνια, ηγείται η αγέραστη, αγέρωχη -και συνεπής στο ρεμπέτικο ύφος και στάση ζωής, κυρία Καίτη Ντάλη, με την χαρακτηριστική "βαριά", "αλανιάρικη" μα τόσο εκφραστική φωνή.
Την συνοδεύουν οι σπουδαίοι μουσικοί (και στο τραγούδι) :
Μανώλης Πάππος: μπουζούκι
Αρίστος Βαμβακούσης: μπουζούκι
Βασίλης Μασσαλάς: κιθάρα
Ντίνος Χατζηιορδάνου: ακορντεόν
Αλέξης Πάππος: κοντραμπάσο
(Από την φίλη Μισιρλού)

* ΤΑΞΙΜΙ POLI KALO briskete sthn xarilaou trikoupi kai isavron poli kali mousiki kai foberi atmosfera
pezoun kaloi mousiki kai poli kalles fones
fonh einai h tsiridou katerina kai mpouzouki domouliakas kostas (από τον φίλο metsovos)

* "ΝΙΑΒΕΝΤΙ", ταβερνείο στη Θεσσαλονίκη, επί της οδού Ολυμπιαδος 82.
Ανοιχτό μόνο τα βράδυα με ζωντανή μουσική κάθε μέρα εκτός Τρίτης. Είναι στο ύψος της Αγίας Σοφίας.
Μουσική μόνο ρεμπέτικη. (Από το φίλο Nitse ).

* "ο Σαββας" Ταβέρνα Λεωφορος πεντελης 154 Χαλανδρι.Πολυ καλοι μεζεδες και κρασακι.Παρασκευη και Σαββατο τραγουδαει ο αυθεντικος Νικος Περγιαλης.Τον συνοδευουν μπουζουκι και πιανο(κοπελα) εξαιρετικοι και οι δυο. (Από τον φίλο dimitrisp)

* ΡΕΜΠΕΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ στα Εξάρχεια(Ιπποκράτους 181) (από τον φίλο ousak) Δεν έχω πάει ακόμα δεν εκφέρω άποψη αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα.

* ΓΗ στον σταθμό Λαρίσης (Ιουλιανού με Αλκαμένους)στην οποία τώρα δεν ξέρω τι παίζεται ακριβώς γιατί εχω φύγει απο Αθήνα αλλα μέχρι πέρυσι είχε ζωντανή ρεμπέτικη μουσική Πέμπτη,Παρασκευή βράδυ και Κυριακή μεσημέρι.Πάντως κατα τη γνώμη μου πολύ όμορφο περιβάλλον προσιτές τιμές και νέος κόσμος. (από τον φίλο ousak) Επειδή και ο φίλος που το παρέθεσε δεν έχει πάει φέτος περιμένουμε περεταίρω ενημέρωση από όποιον περάσει από κει.

* ΠΡΩΤΟΓΕΝΝΟΥΣ στην οδό Πρωτογέννους στην πλατεία Ψυρρή ωραίο φαγητό καλό κραί και τσίπουρο καλές τιμές αλλά κυρίως ρεμπέτικο από τον Βασίλαρο το Γιώτη (γαζώνει με το μπουζούκι) και τον Σπυράκο στην κιθάρα κάθε Παρασκευή και Σάββατο. Η έκπληξη είναι ότι τις Πέμπτες μαζί με το Βασίλη κιθάρα παίζει ένας γνωστός μας, λίγο σιτεμένος, ψηλός με μακρυά μαλλιά, αλλά καταπληκτικό παιδί ο οποίος δηλώνει και μπουζουξής ...όποιος τον βρει κερδίζει χρυσούν ωρολόγιον!
Τελευταία επεξεργασία από Preacher σε 22 Νοέμ 2006 12:12 pm, έχει επεξεργασθεί 10 φορές συνολικά.
Τους εχθρούς μου τους ξαίρω... τους φίλους μου φοβάμαι...

Άβαταρ μέλους
Misirlou
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 18 Δεκ 2005 08:45 pm

#2 Δημοσίευση από Misirlou »

Το ΑΠΤΑΛΙΚΟ θα αρχίσει 22 Οκτώβρη

και ετοιμάζεται

για τις 19, στη ΒΙΚΤΩΡΙΑ ο Μανώλης Πάππος με Καίτη Ντάλη

Άβαταρ μέλους
Erinoula
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2006 11:20 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Στέκια

#3 Δημοσίευση από Erinoula »

*25αράκι : Θα έχει και άλλες μέρες μουσική αν δεν κάνω λάθος Τρίτη και Τετάρτη ο Γιάννης Νιάρχος στη κιθάρα πολύ καλή φωνή και κιθάρα και κάτα πάσα πιθανότητα μαζί με τον Αντώνη τον Αινίτη στο μπουζούκι.

*Τζιβαέρι : Είναι στη Φορμίωνος στο Βύρωνα μα Μάκη Σταμούλη μπουζούκι-φωνή, Βασίλη Σκούτα κιθάρα-φωνή, Ελένη Λαζάρου φωνή-μπαγλαμά-κουτάλια-ζήλιες-ντέφι,Εμμανουηλίδης ο γίος δε θυμάμαι το μικρό του, στο μπουζούκι και ένα άλλο παιδί λυπάμαι αλλά δεν θυμάμαι στοιχεία όποιος γνωρίζει ας συμπληρώσει.Πολύ καλό πρόγραμμα.

Στα υπόλοιπα με κάλυψε ο ΄καλός φίλος Ηλίας.
Τα βάσανα μες τη ζωή θα τα περάσουμε μαζί.
Μαζί στις πίκρες στις χαρές μαζί και στις αναποδιές.
_
Θα τη βγάλουμε αντάμα πότε γέλιο πότε κλάμα

Άβαταρ μέλους
mortimer
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 23 Αύγ 2006 02:16 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#4 Δημοσίευση από mortimer »

Πολύ ωραίο , άντε να μαθαίνουμε τα καλά !

ΑΝΔΡΕΑΣ
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 11 Μάιος 2006 05:29 pm

#5 Δημοσίευση από ΑΝΔΡΕΑΣ »

ΤΟ ΑΠΤΑΛΙΚΟ ΑΡΧΙΣΕ 22 ΣΕΠΤΜΒΡΗ

και ετοιμάζεται

για τις 19, στη ΒΙΚΤΩΡΙΑ ο Μανώλης Πάππος με Καίτη Ντάλη[/quote]

Άβαταρ μέλους
katsabinis
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 26 Ιουν 2006 10:36 pm
Τοποθεσία: Δίστομο
Επικοινωνία:

#6 Δημοσίευση από katsabinis »

Στο ''Τζιβαέρι'' έχω να πάω πολύ καιρό, αλλά αν ειναι το ίδιο σχήμα, αξίζει.
Στο μπουζούκι ήταν κάποιος Αραπάκης (αραγε να εχει συγγενεια με τους μεγαλους Αραπακηδες;) και ακουγεται περισσοτερο προπολεμικος Τσιτσανης, προσεγμενα και επιμελημενα παιγμενος.
Αν βεβαια, οπως προειπα, ειναι τι ιδιο σχημα με παλιοτερα

Zabe
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 05 Αύγ 2005 08:22 pm
Τοποθεσία: Aθηνα

#7 Δημοσίευση από Zabe »

Θα ηθελα να συμπληρωσω και εγω κατι λιγα:

ΤΟ ΝΑΥΑΓΕΙΟ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ:
Που ειναι στη Στουρναρη απεναντι απο το Πολυτεχνειο σ'ενα υπογειακι, ωραιο κρασακι, ρακομελακι και τα συναφη, ο μαστορας που εχει το μαγαζι μερακλης Σαντορινιος κιθαριστας και πολυ ωραια φωνη, τα παιδια εχουν πολυ ωραιο ρεπερτοριο ατελειωτο και με οχι τοσο γνωστα κομματια.


ΤΟ ΚΟΥΤΟΥΚΙ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΥ:
Βρισκεται στη Λαρισα Ηρωων Πολυτεχνειου και Τζαβελα. Εκει θα βρισκομαι εγω ολο το χειμωνα με αλλα δυο παιδια. Δεν λεω παραπανω λογια για να μην θεωρηθει οτι υπερδιαφιμιζω. Οποιος βρισκεται εκει κοντα θα χαρω πολυ να ερθει και να μας δει και να τα πουμε απο κοντα. Ανοιγουμε 15 αυτου του μηνα.

Αυτα..

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ταβέρνες - Στέκια - Οινομαγειρεία”