ΑΝΕΚΔΟΤΕΣ & ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ

Σχόλια και ερωτήσεις σχετικά με την παραδοσιακή μας μουσική και τις συνήθειες-ύφος-χορούς του κάθε τόπου
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#8 Δημοσίευση από bill1961 »

Χαιρόμαστε μας που άνθρωποι με τέτοιου είδους δράση, ενεργοποιούνται και στο site μας. Και φυσικά οι ηχογραφήσεις ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ, όπως και η μελέτη σου για την οποία θα περιμένουμε ενημέρωση (παρουσίαση, δημοσίευση κλπ).

Άβαταρ μέλους
pelagia
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 07 Απρ 2008 07:16 pm
Τοποθεσία: Σαλονίκη

#9 Δημοσίευση από pelagia »

στο φιλο μας ΠΡΟΚΟΠΗ ...
---------------------------------------

σαν το "μαιστρο" , ο οιστρος σου
φιλε μας , Μαιστρελλη
και της ΑΓΙΑΣΟΥ , μαγκα μου
το πιο τρανο "κοπελλι" ...

τωρα , χαριζεις και σε μας
αυτη την προκοπη σου
δικαια σε βαφτισανε
ΠΡΟΚΟΠΗ , οι νονοι σου ...

οπως και συ μας τιμησες
κι εμεις θα σε τιμουμε
και για αυτη την προσφορα
παντα "σ` ευχαριστουμε" !!!

φιλε , να εισαι σιγουρος
"το εργο σου θα μεινει"
και θα σε χαιρεται "αρχοντα"
ολη η Μυτιληνη ...

αλλωστε το κερδισες με το σπαθι σου ...
απο τη φιλη σου ...
δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

Άβαταρ μέλους
ΙΑΣΩΝΑΣ
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 22 Ιαν 2008 10:21 pm
Τοποθεσία: Μακρια απ τον Πόρο, ΤΡΙΚΑΛΑ ΗΜΑΘΙΑΣ τώρα
Επικοινωνία:

#10 Δημοσίευση από ΙΑΣΩΝΑΣ »

Μπραβο Προκοπη..και κοιτα συμπτωση,πανω που δουλευω εδω και λιγο καιρο την επεξεργασια-μεταφορα απο κασετες παλιες σε φηφιακη μορφη απ τη συλλογη μου οργανικα του δεξιοτεχνη στο σαντουρι Γιαννη Σουσαμλή η"Κακουργου" τον οποιο εγνωρισα παλια στην Αγιασο που αγαπω πολυ..και γενικα το νησι..(μιας και γω Ποριώτης)Εχω στο νου να ετοιμασω και ενα βιντεακι με ηχητικο υλικο απο Κακουργο αλλα μου λειπει φωτογραφικο εκτος απο κανα δυο φωτο που εχω μαζι του στο μαγαζακι στην Αγιασο..κλαψ..θα δω.Καθως επισης ετοιμαζω βιντεο ντουκουμεντο(χεχεχε) καποιες φωτο και ηχο απο το δασκαλο μου(στη ζωη) και στο οργανο στη μνημη του..(απο ζωντανη ηχογραφηση στο μαγαζι που παιζαμε)Παλι δυσκολη μεταφορα απο 20 ετιας κασετα..αφου παιζω και γω πιτσιρικας στο βαθος τη χαλασα χαχαχχαχααχαχ...Και κατι ακομα που δεν ειχα πει
εχω και αλλα παραδοσιακα βιντεακια δικα μου στη σελιδα μου αν θελετε να δειτε.Βαλτε στο youtube στην αναζητηση Τρικαλα Ημαθιας (με Ελληνικα) και θα βγουν ειμαι ο bikos68. Ευχαριστω.
Θα μεταλαβω με νερο Θαλασσινο σταλα τη σταλα σιμαγμενο απ το κορμι σου,σε τασι αρχαιο μπακιρενιο αλγερινο που κοινωνουσαν πειρατες πριν πολεμησουν...
http://www.youtube.com/user/bikos68

Άβαταρ μέλους
ΠΡΟΚΟΠΗΣ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 10 Σεπ 2005 04:31 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΑΣΟΣ - ΛΕΣΒΟΥ

ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΟΥΣΑΜΛΗΣ

#11 Δημοσίευση από ΠΡΟΚΟΠΗΣ »

Ιάσωνα σε πρώτη φάση χτύπα σε μια μηχανή αναζήτησης π.χ. GOOGLE το όνομα του Γιάννη Σουσαμλή. Στην ιστοσελίδα του Πανεπιστημίου Αιγαίου και στο λήμμα Υλικός πολιτισμός θα βρεις πλούσιο υλικό με τον Κακούργο - φωτογραφικό και ηχητικό. Επίσης στην ιστοσελίδα του Αναγνωστηρίου της Αγιάσου, παιδιά, για όποιον ενδιαφέρεται anagnostirio.gr θα βρείται πάρα πολλά για τη μουσική παράδοση της Αγιάσου κι όχι μόνο. Ηχογραφήσεις δικές μου υπάρχουν και στην ιστοσελίδα του Δήμου Αγιάσου.

Ιστοσελίδες΄'Δήμος Αγιασου - Agiasos.gr - Πανεπιστήμιο Αιγαίου - aegean.gr culturelab(μουσικός πολιτισμός) - Αναγνωστήριο Αγιασου - anagnostirio.gr

Άβαταρ μέλους
ΙΑΣΩΝΑΣ
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 22 Ιαν 2008 10:21 pm
Τοποθεσία: Μακρια απ τον Πόρο, ΤΡΙΚΑΛΑ ΗΜΑΘΙΑΣ τώρα
Επικοινωνία:

#12 Δημοσίευση από ΙΑΣΩΝΑΣ »

Ευχαριστω Προκοπη για τις χρησιμες πληροφοριες,σαν ψαχτηρι που ειμαι και γω τις ειχα βρει αυτες τις φωτο,αν τις βαλω και αναφερω την πηγη λες να χω προβλημα?Ευχαριστω και παλι.
Θα μεταλαβω με νερο Θαλασσινο σταλα τη σταλα σιμαγμενο απ το κορμι σου,σε τασι αρχαιο μπακιρενιο αλγερινο που κοινωνουσαν πειρατες πριν πολεμησουν...
http://www.youtube.com/user/bikos68

Άβαταρ μέλους
ΠΡΟΚΟΠΗΣ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 10 Σεπ 2005 04:31 pm
Τοποθεσία: ΑΓΙΑΣΟΣ - ΛΕΣΒΟΥ

#13 Δημοσίευση από ΠΡΟΚΟΠΗΣ »

Ιάσωνα ανέφερε σαν πηγή το Αναγνωστήριο της Αγιάσου. Δεν υπάρχει κανένα μα κανένα πρόβλημα. ΄Αλλωστε το Πανεπιστήμιο ως κύρια πηγή άντλησης υλικού έχει εδώ και χρόνια το Αναγνωστήριο της Αγιάσου. Οι συγκεκριμένες φωτό βρίσκονται στην πλειονότητά τους στο ΑΡΧΕΙΟ του Αναγνωστηρίου. Η σωστή βέβαια άποψη είναι να αναφερθούν και οι δύο πηγές. Έχω στο αρχείο μου δουλειά για όλη την οικογένεια των Σουσαμλήδων. Άν σε ενδειαφέρει μπορώ να στην στείλω.Είναι δουλειά που την έκανα και την παρουσίασα εγώ πριν από πέντε χρόνια. Στη διάθεσή σου για οτιδήποτε. Φιλικά Προκόπης.

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#14 Δημοσίευση από ntouzenis »

Περσυ σε καποια αναζητηση ειχα βρει αυτη εδω τη φωτογραφια απο σχετικο δικτυοτοπο, σχετικα με την Αγιασο, τον μπουζουξη Κουρβανιο και τους Σουσαμληδες :

http://picasaweb.google.com/rebetcafe/j ... 5173225650

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά”