Δρόμοι

κλιμακες μακαμια δρομοι κλπ
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Giannis_Naxos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2005 02:19 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#8 Δημοσίευση από Giannis_Naxos »

Λοιπόν παιδία. πιστεύω ότι μερικά πράματα που γράφετε είναι σωστά αλλά γράφετε και κάποια λανθασμένα...
Δηλαδή: Αυτός που λέω Κιουρδί εννοώ Μακάμ κιουρδί και δεν μπορεί να παιχτεί σε συγκερασμένο όργανο π.χ. μπουζούκι. Μην μπερδεύετε τους δρόμους με τα μακάμια!!! Όσο για το βιβλίο φίλε μπιλάρα θα σε παρακαλούσα ευγενικά αυτή τη φορά να εκφράζεσαι πιο όμορφα....

Όσο για σένα Εύκαιρε Σαλονικιέ, ο Κιουρδίς :D που λες είναι ο γαρτζιγάρ και αυτό να το χωνέψεις καλά! Άλλο τα σουβλάκια που σωστά λέτε εσείς και άλλο ο γαρτζιγάρ! ''Οι μόνοι μουσικοί που ξέρουν τους δρόμους όπως τους λέτε εσείς, είναι αυτοι που τους μάθανε από τα βιβλία! '' Ρε συ αυτά τα θες και τα λες?

Εν κατακλείδη συμφωνώ σε ένα πράμα σίγουρα. Και λάθος να λες τους δρόμους αν παίζεις σωστά και γουστάρεις και εσύ και η παρέα σου, τα υπόλοιπα είναι περιττά.

Α Λ Λ Α
Περιμένω την γνώμη και άλλων θαμώνων γιατί η άποψη μόνο τριών δεν φτάνει...

Υ.Γ: Ρε Εύκαιρε? Αν έρθω Σαλλονίκη και θέλω σουβλάκι με πίτα πώς το ζητάω? Πώς το λέτε εσείς?

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#9 Δημοσίευση από max »

Έλεος πια μ' αυτά τα μακάμια ρε παιδιά! δεν έχουν καμία σχέση με τον δικό μας τρόπο ανάγνωσης και ανάλυσης των δρόμων, είναι διαφορετική προσέγγιση και το μόνο που κάνει είναι να μας μπερδεύει.
Κάπου εδώ νομίζω ότι κάνεις λάθος.
Το χιτζάζ το δικό μας δεν είναι δηλαδή μακάμι ? Γιατί δρόμος με τη δυτική έννοια της μουσικής δεν είναι . Είναι διαφορετικό από το τούρκικο χιτζαζ ή το νιαβέντ κλπ? Κ ολη αυτή η θεωρία με τα πεντάχορδα κ τα τετράχορδα ?

Καλά τα λέει νομίζω εκεί με τα μακάμια, απλά είναι τόσα πολλά που εμείς ξέρουμε τα πολύ κλασσικά.

Όσο για τη μπουγάτσα εγώ την ξέρω με κρέμα , όχι με τυρί. :)

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#10 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

_Giannis_20 έγραψε:Δηλαδή: Αυτός που λέω Κιουρδί εννοώ Μακάμ κιουρδί και δεν μπορεί να παιχτεί σε συγκερασμένο όργανο π.χ. μπουζούκι.
Πλάκα μας κάνεις ρε Γιάννη; αφου τον έγραψες με τις συγκερασμένες νότες
max έγραψε:Το χιτζάζ το δικό μας δεν είναι δηλαδή μακάμι ?
Όχι
max έγραψε:Γιατί δρόμος με τη δυτική έννοια της μουσικής δεν είναι.
Όντως δεν είναι
max έγραψε:Είναι διαφορετικό από το τούρκικο χιτζαζ ή το νιαβέντ κλπ?
ναι
max έγραψε:Κ ολη αυτή η θεωρία με τα πεντάχορδα κ τα τετράχορδα ?
Ωραία θεωρία
_Giannis_20 έγραψε: Υ.Γ: Ρε Εύκαιρε? Αν έρθω Σαλλονίκη και θέλω σουβλάκι με πίτα πώς το ζητάω? Πώς το λέτε εσείς?
Κουίζ: Πώς λέγεται το σλήπινγκ μπαγκ στη Θεσσαλονίκη;

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#11 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Εύκαιρος έγραψε:Κουίζ: Πώς λέγεται το σλήπινγκ μπαγκ στη Θεσσαλονίκη;
Μπουγάτσα με τουρίστα!!! :lol: :lol: :lol:

Billaras
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005 07:12 pm
Τοποθεσία: Καναδάς
Επικοινωνία:

#12 Δημοσίευση από Billaras »

Λοιπον ο Κιουρδι δρομος έχει ΟΛΕΣ τις νοτες ΚΑΘΑΡΕΣ (οχι υφεσεις όχι διέσεις). ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ. Ο Καρτζιγαρ είναι αυτος που έδωσε η Αγγελική και οι υπόλοιποι έχουν όπως το γράφω στο ποστ μου.

Βρηκα την εξής σελίδα η οποία έχει όλους τους δρόμους:

http://www.rempetika.com/music.htm

Μπορείτε να την συμβουλευτείτε αν δεν με πιστεύετε.

Για να τελειώνει το θέμα με τη μπουγάτσα. Στη Θεσσαλονική (καθώς και αλλού) υπάρχει το τρόφιμο με το πολύ λεπτό φύλλο το οποίο μπορούμε να το γεμίσουμε με ότι θέλουμε. Ο αρχικός ορισμός της μπουγάτσας είναι το τρόφιμο το οποίο περιέχει ΚΡΕΜΑ (αποτελείτε απο κρεμα γαλακτος, αυγά, ζαχαρη) ρίχνουμε ζάχαρη άχνη και κανέλα και γουστάρουμε.

Παροαυτά επειδή μπορούμε να βάλουμε μεσα στο φύλλο τυρί, σπανακι, κιμά, ζαμπονκασερι κτλ οι Θεσσαλονικείς σαν ΠΙΟ ΕΞΥΠΝΟΙ απο τους Αθηναίους βαφτίσουνε ΟΛΑ τα τροφιμα που κατασκευάζονται με το λεπτο φύλλο ΜΠΟΥΓΑΤΣΑ για να μην μπερδευονται και να κάνουν την ζωή τους επικοινωνιακα πιο εύκολη.

Η τυροπιτα είναι διαφορετικό φαγητό γιατι όπως αναφέρθηκε έχει παχύτερο φύλλο, και ΦΕΤΑ καθώς επίσης γαλά και αυγά (η μπουγάτσα με τυρί έχει μυζύθρα με ανθότυρο και συνήθως τιποτα άλλο).

Μου άνοιξε η όρεξη με αυτή την κουβέντα.
Πάω να φάω μία μπουγάτσα με παστιτσιο.

Άβαταρ μέλους
eftihis
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 19 Σεπ 2004 12:44 am
Τοποθεσία: Pireas

#13 Δημοσίευση από eftihis »

παιδια εγω τον καρτζιγαρ τον ξερω ετσι...

κατεβαινει:ρε-μι-φα-σολ-λα(υφεση)-σι-ντο-ρε
ανεβαινει:ρε-ντο-σι-λα(υφεση)-σολ-φα-μι(υφεση)-ρε

λα καρτζιγαρ:αποτελειται απο ενα 3χορδο μινορε καθαρο οταν κατεβαινει και ενα 5χορδο χιτζαζ,και οταν ανεβαινει 5χορδο χιτζαζ με 3χορδο ουσσακ

Άβαταρ μέλους
Giannis_Naxos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2005 02:19 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#14 Δημοσίευση από Giannis_Naxos »

Πρώτον: Ρε Εύκαιρε γραφω ότι ο Μακάμ Κιουρδί έχει μόριο στην δεύτερη και τον λέω Μακάμ Κιουρδί. Εγώ κιουρδί καθαρό δεν έχω ακούσει ακόμα. Εννοώ με συγκερασμένες νότες.

Δεύτερον: Ο Γαρτζιγάρ πάει και τελείωσε είναι αυτός που λέει ο eftihis.

Τρίτον και τελευτάιο: Δεν παρατήρησα ακόμα την απάντηση για το πως θα ζητήσω σουβλάκι με πίτα στην Σαλλονίκη....

Αναμένω! :D

Απάντηση

Επιστροφή σε “Οργανοπαιξία-Μουσική Θεωρία”