Πρόταση: Δημιουργία ενότητας με μαθήματα μπουζουκιού

κλιμακες μακαμια δρομοι κλπ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
GiannisΜ
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005 04:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Πρόταση: Δημιουργία ενότητας με μαθήματα μπουζουκιού

#1 Δημοσίευση από GiannisΜ »

Πολλοί από μας παίζουν ερασιτεχνικά μπουζούκι και είναι αυτοδίδακτοι. Δεν είχαμε σκεφτεί ή δεν είχαμε την ευκαιρία να πάμε σε ένα δάσκαλο για να ξεκινήσουμε σωστά. Ετσι όμως φθάνουμε σε κάποιο σημείο που δεν μπορούμε να βελτιώσουμε το παίξιμό μας, γιατί έχουμε λάθος δακτυλοθεσίες, δεν κρατάμε την πέννα σωστά, δεν ξέρουμε πως πιάνονται οι κλίμακες κτλ.

Πολλοί απο τους θαμώνες έχουν πάρει μαθήματα ή είναι οι ίδιοι δάσκαλοι ή είναι επαγγελματίες μουσικοί και ίσως ήθελαν να βοηθήσουν τους αρχάριους ή και τους προχωρημένους ερασιτέχνες να βελτιωθούν.

Τα μαθήματα αυτά θα μπορούσαν να ενταχθούν στην ρεμπέτικη εγκυκλοπαίδεια. Στα μαθήματα θα βοηθούσε πολύ να υπάρχουν φωτογραφίες (πχ θέση δεξιού χεριού, πιάσιμο πέννας) και οδηγίες για σωστό παίξιμο συγκεκριμένων τραγουδιών (πχ Φραγκοσυριανή).

Σαν επέκταση θα μπορούσαν να υπάρχουν και μαθήματα ρεμπέτικης κιθάρας (εκεί θα μπορούσα να βοηθήσω και εγώ)

Ποιά είναι η γνώμη σας;

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

#2 Δημοσίευση από socrates »

Εκ πρώτης όψεως καλή ιδέα όσον αφορά τη διδασκαλία του μπουζουκιού. Τώρα για την κιθάρα δεν συμφωνώ στο να λειφθεί σαν μία επέκταση μαθημάτων μπουζουκιού. Είναι άλλο όργανο με δική του ιδιαίτερη και πολύ δύσκολη τεχνική και αν μη τι άλλο δικαιούται αυτή την αυτονομία και στην εκμάθησή του.
Όλα αυτά καλά, αλλά ένα τέτοιο λήμμα στο wiki θα συνηστούσε οπωσδήποτε πρωτογενή έρευνα γιατί θα ήταν βασισμένο κατα μεγάλο μέρος στην προσωπική εργασία και μέθοδο διδασκαλίας του οποιουδήποτε δασκάλου.
Παραθέτω ένα παράδειγμα με το υλικό που χρησιμοποιώ για την διδασκαλία ενός γνωστού τραγουδιού για κάπως πιο προχωρημένους. Δεν δίχνει τί παίζει το μπουζούκι στην ηχογράφηση του τραγουδιού ακριβώς, αλλά βασισμένη σε αυτήν, δίχνει τί θέλω εγώ τον μαθητή μου να μάθει. Οπωσδήποτε είναι δημοσιεύσιμο στο φόρουμ, αλλά θα μπορούσε ή διαχείρηση να διευκρινίσει αν θα ήταν νόμιμο να εισάγουμε κάτι παρόμοιο στο wiki?

Εικόνα

m|ky
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 18 Μάιος 2006 08:45 pm

#3 Δημοσίευση από m|ky »

και αλλα και αλλα... :P

GiannisΜ
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005 04:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#4 Δημοσίευση από GiannisΜ »

Τα μαθήματα μπουζουκιού ίσως είναι ένα δύσκολο εγχείρημα, αλλά αξίζει τον κόπο να το συζητήσουμε.
Είναι σημαντικό να απαντηθούν τα ερωτήματα που βάζει ο φίλος Socrates (και τον ευχαριστώ γι΄αυτά) και να γίνει μία συζήτηση για το αν πραγματικά θεωρείται χρήσιμο (και εφικτό) να υπάρχουν μαθήματα μπουζουκιού στη σελίδα.
Με την συζήτηση θα διευκρινισθεί και η ευχέρεια των θαμώνων να βοηθήσουν.

Άβαταρ μέλους
dimitrios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 179
Εγγραφή: 07 Ιαν 2005 08:24 pm
Τοποθεσία: Ραφηνα

#5 Δημοσίευση από dimitrios »

Φιλε Σωκρατες σε παρακαλω ιδιαιτερα οπως και ειμαι σιγουρος και πολλοι αλλοι να βαλεις τετοιες παρτιτουρες/ταμπ στο σαιτ - ισως και στις φωτο......
SALVATORES DEI

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

#6 Δημοσίευση από socrates »

Φίλε Γιάννη, η γνώμη μου είναι πως τα μαθήματα για μπουζούκι, για τα οποία συζητούμε μπορούν να εισαχθούν σταδειακά υπό τύπον μεθόδου άνευ διδασκάλου. Η δική μου δυσκολία είναι η άγνοια που έχω για προγράμματα εισαγωγής υλικού στις σελίδες μας, κυρίως εικόνων. Είχα συζητήσει πριν λίγες βδομάδες με τη διαχείρηση για την εγκατάσταση στο σαϊτ ενός προγράμματος μουσικής σημειολογίας με midi και είχα προτίνει το Sibelius 4 που χρησιμοποιώ και χειρίζομαι σχετικά άνετα. Είναι λίγο ακριβό, αλλά μπορώ να το βρώ με περ. 25% έκπτωση και όλοι οι ενδιαφερόμενοι θα μπορούσαμε να το αγοράσουμε από κοινού. Τέλως πάντων, δοκιμάσαμε και κάποιο άλλο free πρόγραμμα, αλλά ήταν δύσκολο στο χειρισμό και το αφήσαμε σαν ιδέα για την ώρα. Πάντως πιστεύω ότι ένα τέτοιο προγραμμα θα ήταν μιά καλή αρχή και θα έλυνε τα χέρια σε αρκετούς σαν εμένα που θα ήταν διατεθειμένοι να βοηθήσουν στην ιδέα σου. Τώρα σε ποιά σελίδα θα έμπαιναν τέτοια μαθήματα; Νομίζω πως το Wiki δεν είναι ο κατάλληλος χώρος για τους λόγους που έδωσα νωρίτερα (πρωτογενής έρευνα, κ.λ.π.) και επιπλέον 'ενα μάθημα-παρουσίαση συνοδευόμενο από εικόνες, τεχνικές οδηγίες και σχόλια σπουδής είναι η υπεύθυνη ατομική προσπάθεια ενός δασκάλου και δεν θα ήταν δεοντολογικό να επιδέχεται προσαρτήσεις, αλλαγές και βελτιώσεις, για τις οποίες το Wiki δίνει την δυνατότητα να γίνονται. Ας περιμένουμε όμως να ακουστούν και άλλες απόψεις.

Φίλε Δημήτρη, 'εριξα μια ματιά σε δυο-τρείς παρτιτούρες του Τσιτσάνη που υπάρχουν στη Γκάλερί μας. Μετά προσπάθησα να/ ανεβάσω μία για πείραμα, αλλά μπερδεύτηκα και δεν τα κατάφερα. Τέλως πάντων, από αυτές που είδα (μεταγραφές του Θεοφιλόπουλου μου φάνηκαν), απογοητεύθηκα κάπως γιατί έχουν σοβαρά λάθη. Το κακό με τις παρτιτούρες που βρήσκει κανείς στο εμπόριο είναι ότι γράφονται κατά κανόνα από πιανίστες, στις περισσότερες περιπτώσεις άσχετους και με έγχορδα όργανα και με το ακόμα δυσκολότερο πρόβλημα της συνοπτικής μα κατά το μάλλον ή ήτον αντικειμενικής μεταγραφής του μουσικού ήχου μέσα στα στενά όρια που επιβάλει η οποιαδήποτε παρασημαντική. Και γραφονται για λογαριασμό κάποιου εκδοτικού οίκου που βιάζεται να μας πουλήσει όπως-όπως κουλτούρα και να μας τα πάρει. Δεν θέλω να πώ εδώ ότι δεν υπάρχουν και αρκετές σοβαρές προσπάθειες σε αυτόν τον τομέα, μα συνήθως ποτέ δεν βλέπουν το φως του ήλιου, ιδίως στην Ελλάδα, με αποτέλεσμα να έχει δημιουργιθεί μία παγιωμένη κατάσταση για την έκδοση λαϊκής μουσικής που είναι ακόμα κολημένη σε αρχαίες πια και στερεότυπες λανθασμένες μεθόδους μεταγραφής, π.χ. οι παρτιτούρες για τα περισσότερα ζεϊμπέκικα με αργή ρυθμική αγωγή 9/4 εξακολουθούν να μας παρουσιάζουν τα κομάτια αυτά σε ρυθμό 9/8, γεμίζοντας έτσι τις σελίδες με δυσανάγνωστα τριακοστά δεύτερα στη θέση των δεκάτων έκτων που είναι και η φυσιολογική ροή και ταχύτητα αυτής της μουσικής και πολυ πιο ευανάγνωστα. Αλλά, πού μιαλό και πού επαγγελματισμός;
Συγνώμη αν σε ζάλησα με όλα αυτά, φορτώνω μία από τις δικές μου μεταγραφές αφού το ζήτησες, ενός οργανικού κοματιού και της ταμπλατούρας του, προσθέτοντας ένα προαιρετικό μέρος για κλασική κιθάρα. Μάλλον βγαίνει πολύ μικρό και θα θέλει μεγένθυση, (κανε κλικ πανω του) για να το παίξεις άνετα. Τα ξαναλέμε.

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή σε “Οργανοπαιξία-Μουσική Θεωρία”