ΜΠΑΞΕ ΤΣΙΦΛΙΚΙ ( ΧΑΤΖΗ ΜΠΑΞΕΣ)

Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

ΜΠΑΞΕ ΤΣΙΦΛΙΚΙ ( ΧΑΤΖΗ ΜΠΑΞΕΣ)

#1 Δημοσίευση από Alcibiadis »

Στη δεύτερη στροφή δεν καταλαβαίνω τις τοπικές ονομασίες.
Αν κάποιος μπορεί να τις διευκρινίσει θα με υποχρεώσει..
Ευχαριστώ!
:roll:
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

Άβαταρ μέλους
Kokona
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 27 Σεπ 2005 12:41 pm
Τοποθεσία: Κως

#2 Δημοσίευση από Kokona »

Αν εννοείς οτι δεν ακουγονται καλά οι ονομασίες, παραθέτω τους στιχους όπως περάστηκαν στα κατάστιχα με πηγή συγκεκριμένο βιβλίο. Αν εννοείς πού βρίσκονται αυτά τα μέρη δε μπορώ να βοηθήσω μια και είμαι από επαρχία και δεν τα κατέχω :lol:
Πάμε τσάρκα πέρα στο Μπαξέ-Τσιφλίκι,

κούκλα µου γλυκιά, απ' τη Θεσσαλονίκη,

[στου Νικάκη τη βαρκούλα, γλυκιά µου Μαριγούλα,

να σου παίξω φίνο μπαγλαμά.] x2


Πάμε τσάρκα πέρα στο Καραμπουρνάκι,

να τα πιούμε, μια βραδιά, στο Καλαμάκι

[κι από 'κει στο Μπεχτσινάρι, σε φίνο ακρογιάλι,

να σου παίξω φίνο μπαγλαμά.] x2


Πάμε τσάρκα στην Ακρόπολη, στη Βάρνα

κι από 'κει στα κούτσουρα, στου Δαλαμάγκα.

[Μαριγώ θα σε τρελάνει, ν' ακούσεις τον Τσιτσάνη,

να σου παίζει φίνο μπαγλαμά.]x2
Δε φοβούμαι τους βορειάδες και το αλμυρό νερο
μον’ φοβούμαι τους ανθρώπους στη στεριά να μην πνιγώ

Άβαταρ μέλους
ΙΑΣΩΝΑΣ
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 22 Ιαν 2008 10:21 pm
Τοποθεσία: Μακρια απ τον Πόρο, ΤΡΙΚΑΛΑ ΗΜΑΘΙΑΣ τώρα
Επικοινωνία:

#3 Δημοσίευση από ΙΑΣΩΝΑΣ »

Αν αναφερεσαι στο Μπαξε τσιφλικι το τραγουδι του Τσιτσανη,να διευκρινισω οτι αλλη περιοχη ειναι Μπαξε τσιφλικι και αλλη Χατζη Μπαξε.Με τη σειρα λοιπον,Καραμπουρνακι,Καραμπουρνου,η μικρον εμβολον ειναι η περιοχη (παραλιακη) πηγαινοντας προς Παλατακι και Αρετσου,στο δρομο πριν το παλατακι δεξια κοντα στη θαλασσα ηταν το Καλαμακι ταβερνα που επαιξε ο Τσιτσανης,(κανα 25λεπτο με τα ποδια απ το ταγμα τηλεγραφητων που υπηρετουσε τοτε) δεν υπαρχει πια. Ειχε μεινει (την προλαβα) δεν ξερω τωρα εχω να παω καιρο προς τα εκει μια αλλη πολυ παλια ταβερνα επισης του Καρεκλα η "τα χελιδονια" και παρακατω οι παλιες στρατωνες του ιππικου.Μπεξιναρι-(απο το μπεχ τσιναρ(πεντε πλατανια) η "κηπος των πριγκιπων" παραλιακο θερετρο μπαινοντας στη Θεσσαλονικη δεξια εκει που ειναι τωρα η πυλη 9 του λιμανιου,ηταν η εισοδος του,εχει πολυ μεγαλη ιστορια αυτο το μερος τι να πρωτογραψεις..και Χατζη Μπαξε η περιοχη αριστερα απ το Μπεξιναρι δεν μπορω να σου δωσω να καταλαβεις για τους Σαλλονικιους θα πω οτι ειναι η περιοχη που εγινε το νεο media markt και λιγο πισω υπαρχει η ταβερνα με το ιδιο ονομα..Αναβιωση της παλιας ταβερνας που υπηρχε τοτε στο Χατζη μπαξε και ειχε μεγαλο κυρος ταξιμο τραπεζιου στην τοτε ταβερνα,της περιοχης που ηταν γεματη μπαξεδες...Δεν εχει μεινει τιποτα που να θυμιζει εκεινα τα ωραια χρονια...ολα τσιμεντο..Για οτιδηποτε αλλο πες μου ελπιζω να σε διαφωτισα λιγο..
Θα μεταλαβω με νερο Θαλασσινο σταλα τη σταλα σιμαγμενο απ το κορμι σου,σε τασι αρχαιο μπακιρενιο αλγερινο που κοινωνουσαν πειρατες πριν πολεμησουν...
http://www.youtube.com/user/bikos68

Άβαταρ μέλους
Alcibiadis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 31 Αύγ 2008 08:07 pm
Τοποθεσία: όπου παίζει ο "γαύρος"!...
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από Alcibiadis »

ευχαριστίες!!! :D
η πείρα είναι μια χτένα που την αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός! (Αρκάς)

http://rembetikoidialogoigmail.blogspot.com

Άβαταρ μέλους
ΙΑΣΩΝΑΣ
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 22 Ιαν 2008 10:21 pm
Τοποθεσία: Μακρια απ τον Πόρο, ΤΡΙΚΑΛΑ ΗΜΑΘΙΑΣ τώρα
Επικοινωνία:

#5 Δημοσίευση από ΙΑΣΩΝΑΣ »

Να σαι καλα.Ξεχασα το κυριο..Μπαξε Τσιφλικι παραλιακο χωριο εξω κοντα στη Θεσσαλονικη με τη σημερινη ονομασια Νεοι Επιβατες.
Θα μεταλαβω με νερο Θαλασσινο σταλα τη σταλα σιμαγμενο απ το κορμι σου,σε τασι αρχαιο μπακιρενιο αλγερινο που κοινωνουσαν πειρατες πριν πολεμησουν...
http://www.youtube.com/user/bikos68

Νίκος Α. Πολίτης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005 08:39 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#6 Δημοσίευση από Νίκος Α. Πολίτης »

Και βεβαίως Ακρόπολη, Βάρνα και Κούτσουρα του Δαλαμάγκα πρέπει να είναι όχι τοπωνύμια αλλά ονόματα κέντρων. Πού βρίσκονται δεν ξέρω, είμαι από χωριό και γώ…
Νίκος Α. Πολίτης

Άβαταρ μέλους
Χασκίλ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 560
Εγγραφή: 27 Δεκ 2006 11:53 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#7 Δημοσίευση από Χασκίλ »

Νίκος Α. Πολίτης έγραψε:Και βεβαίως Ακρόπολη, Βάρνα και Κούτσουρα του Δαλαμάγκα πρέπει να είναι όχι τοπωνύμια αλλά ονόματα κέντρων.
Χμ... Μόνο τα Κούτσουρα του Δαλαμάγκα ήταν κέντρο.
Το Επταπύργιο (Γεντί-Κουλέ) θεωρείται (και ονομάζεται) η Ακρόπολη της Θεσσαλονίκης και ναι, είναι τοπωνύμιο. http://books.vres.gr/book.php?book_id=144310.
Και, τέλος, η Βάρνα τοπωνύμιο, βεβαίως-βεβαίως ,που βρίσκεται στις Συκιές, δυτική συνοικία της πόλης.

Μετά τιμής, Χασκίλ Στέλλα :)

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση Στίχου”