ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ

Kάποιος βάζει πληροφορίες,στοιχεία,φωτο , οι άλλοι ας συμπληρώνουν να μαζέψουμε όσο περισσότερα μπορούμε.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
giorgos100
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 02 Σεπ 2004 09:17 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ---Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ

ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗΣ

#1 Δημοσίευση από giorgos100 »

Εχω την εντυπωση οτι θα σας ενδιαφερει!!!
http://img.pathfinder.gr/clubs/files/22126/3.html


Φιλικα Γιωργος

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#2 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

Μπράβο Γίωργο, πολύ καλό.

Να υπγραμμίσω κάτι απο το άρθρο:
« (....)η μεγάλη εχθρότητα που αντιμετώπισε το λαϊκό τραγούδι από κοινωνικές ομάδες με επιρροή και εξουσία, αλλά και η δογματική προσέγγιση του μεταπολεμικού τραγουδιού από μερίδα της ρεμπετόφιλης ιντελιγκέντσιας που εκφραζόταν απαξιωτικά για τον Καζαντζίδη
πόσο δίκαιο έχει!!
Τελευταία επεξεργασία από Εύκαιρος σε 12 Φεβ 2006 02:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Εύκαιρος
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 08 Φεβ 2005 03:07 am

#3 Δημοσίευση από Εύκαιρος »

να προσθέσω και αυτή τη σελίδα: >
h@@p://www.ert.gr/afieromata/kazantzidis/
όπου υπάρχει μια αρκετά πλήρης (κανα-δυο τραγούδια δεν τα βρήκα μεσα) δισκογραφία του Καζαντζίδη!

Άβαταρ μέλους
giorgos100
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 02 Σεπ 2004 09:17 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ---Ν.ΗΡΑΚΛΕΙΟ

#4 Δημοσίευση από giorgos100 »

***Εκείνη την εποχή, που τελειωμό δεν είχε, ο Καζαντζίδης πήρε πάνω του όλο το ψυχολογικό και συναισθηματικό φορτίο της φτωχολογιάς. Με τους στίχους του Βίρβου και του Κολοκοτρώνη και τη μουσική του Δερβενιώτη και των άλλων σπουδαίων δημιουργών, τραγούδησε ό,τι πιο βαρύ και ασήκωτο κουβαλούσε η ψυχή των ανθρώπων της εποχής. Κανένας άλλος δεν τραγούδησε τόσο πειστικά για το δράμα του ξεριζωμού, για το μόχθο του μεροκαματιάρη και το μαράζι της αγάπης σε καιρούς που η κοινωνική αδικία ξεχείλιζε. Ούτε η λογοτεχνία, ούτε ο κινηματογράφος, ούτε το θέατρο της εποχής έπιασαν με τόσο δραματικό και άμεσο τρόπο αυτή την ανθρώπινη ταπείνωση και εξουθένωση, αυτή την εθνική τραγωδία, όπως τα έπιασε το τραγούδι, με τον Καζαντζίδη σαν κύριο εκφραστή.

Αν και μόνον αυτό θα αρκούσε για να τον εξυψώσει στη συνείδηση του λαού, ο Καζαντζίδης διακρίθηκε και κέρδισε τον τίτλο του με μια συνολική στάση ζωής, προσωπική και αμίμητη.***

Εμενα μου εκανε μεγαλη εντυπωση το παραπανω!!!

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#5 Δημοσίευση από bill1961 »

ρεμπετόφιλη ιντελιγκέντσια

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Θα κάνω μια βδομάδα να συνέλθω, μετά από αυτό
Κι όταν συνέλθω πείτε μου που θα τη βρω αυτή την ιντελιγκέντσια
:idea:
ή μήπως να ψάξω για την Παπαγιαννοπούλου, τον Καραπατάκη, τον Πετσά ή δεν ξέρω εγώ για ποιον άλλο

8) Εντάξει, ήρεμος είμαι

sakispap
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 185
Εγγραφή: 02 Φεβ 2006 12:46 pm

#6 Δημοσίευση από sakispap »

Εκπληκτικό το άρθρο του Στέλιου Ελληνιάδη. Δεν το γνώριζα.
Συγκλονιστικό, στ' αλήθεια, και κυρίως πέρα - ως πέρα - ΑΛΗΘΙΝΟ.
ΜΠΡΑΒΟ του.

Σχεδόν κάθε παράγραφος του άρθρου, μπορεί να γίνει εκτεταμένο θέμα ιδιαίτερης συζήτησης. Αν είναι επιθυμητό, εγώ είμαι μέσα....

Απάντηση

Επιστροφή σε “Βιογραφίες”