Ο ΜΑΡΚΟΣ LIVE Μοναδικο video

Σχόλια και ερωτήσεις σχετικά με την παραδοσιακή μας μουσική και τις συνήθειες-ύφος-χορούς του κάθε τόπου
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
kanalarxhs
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 30 Μαρ 2006 08:55 pm

Ο ΜΑΡΚΟΣ LIVE Μοναδικο video

#1 Δημοσίευση από kanalarxhs »

Εμεινα αφωνος οταν ψαχνοντας για video με παλιους ρεμπετες που ισως καποιος ειχε στην κατοχη του και το ειχε ανεβασει στο διαδυκτιο και ανακαλυψα ενα video με τον Μαρκο και ισως και το μοναδικο. Διπλα του αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι ο γιος του.Αλλα και ο μαγκας που το χορευει ειναι απαιχτος το url που το εχω ανεβασει για να το μοιραστω μαζι σας ειναι αυτο http://www.youtube.com/watch?v=oBtwsGVot4M

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#2 Δημοσίευση από ntouzenis »

Κυττα να δεις που οι Γερμανοι ητανε πονηρεμενοι και γυριζανε αφιερωματα για το ρεμπετικο και το Μάρκο απο το 1960 ενω εμεις γουσταραμε τοτε τα μαμπο, τα σουιγκ και τα ινδικα ... αχταρμας ...

ADAMAS
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 15 Δεκ 2009 07:17 pm
Τοποθεσία: Palia Kokkinia

#3 Δημοσίευση από ADAMAS »

Ναι φιλε μου ειναι ο γιος του ο Στελιος.
Και αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι απο παλια ταινια το βιντεακι :wink:

Σιγανα και ταπεινα

teris67
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Ιαν 2010 01:28 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#4 Δημοσίευση από teris67 »

Φοβερό! Μπράβο φίλε που το βρήκες και το ανέβασες! Δεν το 'χα ξαναδεί αυτό.

Όντως από ταινία είναι γιατί ο κιθαρίστας δίπλα στο Στέλιο κάνει ότι παίζει, και μάλιστα χωρίς πέννα, μόνο με τον αντίχειρα!
Παρεμπιπτόντως, τι κακό είν' αυτό με τους κομπάρσους "μουσικούς" που κάνουν μπαμ ότι δεν παίζουν αληθινά; Δεν μπορεί κάποιος να τους δείξει κάποιες βασικές σωστές κινήσεις για να μην δίνουν τόσο κακή εικόνα; Κι ο εντελώς άσχετος με οργανοπαιξία το καταλαβαίνει αν δώσει λίγη προσοχή. Θυμάμαι τον "Μήτσο" στο Μινόρε της Αυγής, που έκανε μπαμ ότι δεν έπαιζε. Αντίθετα, ο Καφετζόπουλος (Ζάγκουρας) ήταν άψογος.
Κι ο Μάρκος, σε κάποια άλλη ταινία που εμφανίζεται, είναι απλώς κομπάρσος στην ορχήστρα αλλά τουλάχιστον απλώς κάθεται κρατώντας το μπουζούκι, δεν κοροϊδεύει. (Ο Στράτος, λέει, που επίσης τραγουδάει σ' εκείνη τη σκηνή, τον πήρε στην ταινία να βγάλει ένα μεροκάματο...)

Όσο για τους Γερμανούς, φαίνεται ότι δεν είναι και τόσο "απολίτιστοι" και "βάρβαροι" όπως τελευταία θέλουν πολλοί να τους παρουσιάζουν για να κρύψουν/δικαιολογήσουν τις πομπές τους. Ενώ εμείς εδώ, έχουμε βαθειά κουλτούρα... Θυμάμαι που παίζαμε Μάρκο στο σπίτι ενός φίλου και μια κοπέλα της παρέας (γύρω στα 30, όχι καμιά παιδούλα) ρώτησε ποιος είν' αυτός ο Μάρκος Βαμβακάρης. Κι όταν της είπανε ότι είναι ένας συνθέτης του ρεμπέτικου, αναφώνησε "Α, εγώ ξέρω μόνο τον Τσιτσάνη!"
Αντίθετα, σε μια ξένη εγκυκλοπαίδεια (δεν ξέρω ποιας παραγωγής) για το λαϊκό τραγούδι στις χώρες του κόσμου, υπάρχει λήμμα για το Μάρκο.

teris67
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Ιαν 2010 01:28 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#5 Δημοσίευση από teris67 »

Και κάτι άλλο, για την "Άτακτη": Είναι, λέει, σε στίχους του Μάρκου και μουσική του Στέλιου. (Είχα κάποτε (πού το 'χασα;) το 45άρι δισκάκι.)
Εσείς το πιστεύετε αυτό; Γιατί, αν εξαιρέσουμε το "Χαϊδάρι", δεν βλέπω άλλη τέτοιου ύψους σύνθεση του Στέλιου.

ADAMAS
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 15 Δεκ 2009 07:17 pm
Τοποθεσία: Palia Kokkinia

#6 Δημοσίευση από ADAMAS »

Φιλε μου αλλο τι λεει και αλλο τι ειναι παντως η ουσια ειναι μια και ο μπακλαβας γωνια οπως λεγανε καποτε μονος σου ειπες πως δεν εχεις ξαναδει τετοια συνθεση
τα συμπερασματα λοιπον δικα μας.
Και για την ταινια νομιζω πως η σκηνη του κεντρου εχει γυριστει στην Μαντουβαλα.





[/u] [/u]
Σιγανα και ταπεινα.

Άβαταρ μέλους
Dionisos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 05 Φεβ 2009 06:23 pm
Τοποθεσία: Ιεράπετρα

#7 Δημοσίευση από Dionisos »

Άρχοντας ο Μάρκος επί του πάλκου, εκπέμπει μια επιβλητικότητα που καθηλώνει.
Το συγκεκριμένο βιντεάκι είναι ξανανεβασμένο, το είχα δει και παλιότερα!!

Κοιτάξτε και τα παρακάτω που δείχνουνε λιγάκι το Μάρκο ενώ ακούγετε και η φωνή του!
Πάντα με συγκινούσε η γλυκιά φωνή αυτού του ανθρώπου και η αντίθεση που κάνει με το σκληρό τρόπο που τραγουδούσε!

http://www.youtube.com/watch?v=AgmoXV0B ... onse_watch
http://www.youtube.com/watch?v=8VGUMxr3 ... onse_watch
Η πειρατία σκοτώνει τις εταιρείες.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Γενικά”