ΒΙΒΛΙΟ - ΚΟΜΙΚΣ ΓΙΑ ΤΟ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ

"Κονσούλτο"
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
v.xipolitos
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 18 Ιαν 2010 06:18 pm
Τοποθεσία: ΓΗ

#29 Δημοσίευση από v.xipolitos »

Dionise ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!!
Σίγουρα το κόμικ δεν είναι πρώτυπο για κάποιον που θέλει να μάθει κάποια πράγματα σχετικα΄με το ρεμπέτικο. Και εγώ δεν θα το έδινα σε κάποιον που θα ήθελε να ξεκινήσει να μάθει 5 πράγματα παρα μόνο αργότερα. Το κόμικ είναι λίγο απ'όλα...λιγο βία,λίγο έρωτας, λίγο τεκες με χασίσι,λίγο μπάτσοι και τελικά αυτό που μένει είναι ο εντυπωσιασμός για όλα αυτα! Σίγουρα εσύ που γνωρίζεις δεν μπορείς να σταθεις σε αυτά γιατί γνωρίζεις οτι δεν είναι μόνο αυτο...αλλά τελικά στο εξωτερικό (και όχι μόνο) αυτές είναι οι εντυπώσεις για το ρεμπέτικο.
Ευχαριστώ για την απάντηση!

teris67
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Ιαν 2010 01:28 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#30 Δημοσίευση από teris67 »

Έριξα μια ματιά στις σελίδες του κόμικ και δεν το βρίσκω κακό. Είναι αρκετά απλουστευτικό βέβαια και οι διάλογοι δεν πολυταιριάζουν σ'αυτά που ξέρουμε.
Όμως, θα συμφωνήσω ότι είναι μάλλον καλό που το προπολεμικό ρεμπέτικο έγινε θέμα κόμικ και μάλιστα από κάποιον εκτός Ελλάδας, παρά την όποια διάθεση συμφέροντος του δημιουργού.

Άλλωστε, αυτός είναι ίσως ο καλύτερος τρόπος παρουσίασης μιας ιστορίας σε νεότερους. Και μάλλον θα 'πρεπε να είχε ήδη γίνει στην Ελλάδα αντί να περιμένουμε κάποιον Γάλλο να το κάνει. Έστω και με κόμικ, με ανακρίβειες και μπουρδουκλωμένες εποχές και ιστορίες, θα μπορούσε να είχε γίνει μια προσπάθεια προσέλκυσης των παιδιών στην πραγματική Ελληνική μουσική αντί να τους αφήνουμε έρμαια της κάθε Βανδή που τώρα την ακούνε και στα κινητά τους.

Γιατί μην ξεχνάμε τη γνωστή Γαλλική ταινία για το ρεμπέτικο καθώς και όλα όσα έχουν φιλμογραφηθεί και γραφτεί από ξένους για τα Ελληνικά πράγματα. Το πάω κάπου αλλού τώρα, αλλά έχει σχέση με το θέμα μας. Τα σημερινά παιδιά μαθαίνουν κυρίως από εικόνες κι όχι τόσο από βιβλία. Π.χ. πόσες ταινίες έγιναν στην Ελλάδα για τον Ηρακλή, την Ιλλιάδα, το Λεωνίδα με τους 300; Θα φταίει τώρα ένας πιτσιρικάς αν έχει για τους 300 την εικόνα που του έδωσε η ομώνυμη ταινία; Αφήστε που, στην πρεμιέρα της στην Σπάρτη, παραβρέθηκε και ο δήμαρχος και κορδωμένος ευχαρίστησε το σκηνοθέτη αυτού του σκουπιδιού για την ... προσφορά του!
Θα μου πείτε, υπάρχει και το Ρεμπέτικο του Κ. Φέρρη. Μα ποιος νέος θα καθόταν να το παρακολουθήσει και να το καταλάβει; Μόνο ίσως το Μινόρε της Αυγής έδωσε κάποια σωστά φώτα στους νεότερους.

Οι μεγαλύτεροι, από παιδιά είχαμε ακούσματα σωστά και γονείς και παππούδες με σωστό γούστο και πολιτισμό. Τα σημερινά παιδιά, αν δεν τους τσιγκλίσει κάποιος το ενδιαφέρον, πώς θα ξεφύγουν από τη Βανδή, που την ακούνε όπου βρεθούν κι όπου σταθούν; Για τους παραπάνω λόγους, καλό είναι αυτό το κόμικ και μακάρι να υπάρξουν κι άλλα καλύτερα (κι όχι σαν το βιβλίο "Όλα βαίνουν εναντίον μας" του Σκαμπαρδώνη). Όπως εμείς μάθαμε από τον Αστερίξ για τους Γαλάτες και τους Ρωμαίους, ας μάθουν και οι άλλοι για τους ρεμπέτες. Έστω κι έτσι...

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#31 Δημοσίευση από BLEKOS »

Μολις εριξα κι εγω μια ματια στις σελιδες που παρατιθενται στο λινκ που δινεται νωριτερα.Μια χαρα δουλεια εχει κανει,αισθητικα ειναι πολυ ομορφο.Πολλες απο τις εικονες που παραθετει τις εχει παρει απο φωτογραφιες του τοτε,απο τραγουδια,απο ιστοριες...αυτο δειχνει οτι το εψαξε :) .Οσον αφορα τους διαλογους...δεν ξερω Γαλλικα (και το λεγε η μανα μου....μαθε εκει στο σχολειο...μα που εγω;!! ;))

Μην τα βαζετε ε το δημιουργο,γουσταρισε το ρεμπετικο,επιασε 5-6 προσωπα και δημιουργησε μια πλοκη.Για εμενα αυτο προδιδει ενθουσιασμο απο μερους του.Δε χρειαζεται να μιλαμε για "ιεροσυλιες",αν ειναι δυνατον.Ο ανθρωπος δεν ειναι καν του ρεμπετικου χωρου,με οσα καταφερε να μαζεψει εφτιαξε μια ιστοριουλα.Δε νομιζω να εχει υποτιμητικα στοιχεια μεσα μητε για το ρεμπετικο μητε για τα προσωπα τα οποια μεταχειριζεται.Ενθουσιασμο δειχνει...θαυμασμο...

Σαφως προβαλλει την περιθωριακη μορφη και ας μην υπηρχε μονο αυτη.Μα οπως και να το κανουμε...το ρεμπετικο ξεπηδησε απ'το περιθωριο,το ρεμπετικο υπηρξε κυνηγημενο/απαγορευμενο,το ρεμπετικο ηταν και ακομα ειναι κατι το ατιθασο...εμενα μου αρεσει η δουλεια του!

ΥΓ-TERIS Ποια ειναι η Γαλλικη ταινια που εχει να κανει με το ρεμπετικο;
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

teris67
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 30 Ιαν 2010 01:28 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#32 Δημοσίευση από teris67 »

Πρόκειται για την ταινία "NUIT SANS LUNE" (αφέγγαρη νύχτα) του Luc Bongrand.

Ένα απόσπασμα της ταινίας μπορεί κανείς να δει εδώ:
http://www.youtube.com/watch?v=2E-T8MuSOVs

pomakos
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 01:48 am

#33 Δημοσίευση από pomakos »

Μόλις κυκλοφόρησε στα ελληνικά από την "Ελευθεροτυπία"
Νομίζω πώς στα μεγάλα βιβλιοπωλεία της Αθήνας υπάρχει ήδη.
Επίσης θα γίνει παρουσίαση στον ΙΑΝΟ το Σάββατο 11/12 στις 12.30 το μεσημέρι
http://www.ianos.gr/index.asp?park=ev&c ... =&key=1687

NeverOnAir
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 31 Ιαν 2009 09:51 pm

#34 Δημοσίευση από NeverOnAir »

Kάθε μέρα για να βγάλω το ψωμί μου, πάω στην αγορά των ψεμάτων και γεμάτος ελπίδα στήνομαι δίπλα στους πωλητές.

Άβαταρ μέλους
nikolas Apf
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2009 07:08 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Χμ...

#35 Δημοσίευση από nikolas Apf »

Αν σας έλεγα οτι εν έτη 1936, οι πολιτσμάνοι κόβουν μανίκι απο σακάκι ρεμπέτη, που πιο πρίν με το μπουζούκι στον ώμο έδηρε κάποιον που μέρες πρίν του είχε πουλήσει χάλια μαύρο, τι θα λέγατε;;;
Επειδή ακόμα το διαβάζω, πρώτη μέρα είναι σήμερα, το μόνο μέχρι τώρα που έχω να πω, φοβερό σκίτσο! Και το εννοώ. Πολύ καλή δουλειά. Αλλά απο κείμενο, μέχρι τώρα τίποτα.
Συνεχίζω και τα λέμε. Έχω νου ανοιχτό.
...Φεύγω δυστυχής και πλάνος...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”