Έφυγε η Λέλα Παπαδοπούλου...

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ΙΑΣΩΝΑΣ
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 22 Ιαν 2008 10:21 pm
Τοποθεσία: Μακρια απ τον Πόρο, ΤΡΙΚΑΛΑ ΗΜΑΘΙΑΣ τώρα
Επικοινωνία:

#8 Δημοσίευση από ΙΑΣΩΝΑΣ »

Ετσι...σ αυτην τη χωρα που παει κατα διαολου ας κρατησουμε ζωντανη τη μεγαλη "μουσικη ιδεα",φτοχωτεροι και παλι,αλλα τι να κανεις...Καλο ταξιδι Λελα
ας ειναι ελαφρυ το χωμα...
Θα μεταλαβω με νερο Θαλασσινο σταλα τη σταλα σιμαγμενο απ το κορμι σου,σε τασι αρχαιο μπακιρενιο αλγερινο που κοινωνουσαν πειρατες πριν πολεμησουν...
http://www.youtube.com/user/bikos68

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#9 Δημοσίευση από bill1961 »

έφυγε λοιπόν και ο "ογκόλιθος" (έτσι τη είχε παρουσίασει ο Σωτήρης κάποια φορά που είχα βρεθεί στη Μισιρλού) του λαϊκού τραγουδιού.

Καλό ταξίδι Λέλα...

Άβαταρ μέλους
ledaki
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 13 Δεκ 2006 11:44 pm
Τοποθεσία: αθηνα

#10 Δημοσίευση από ledaki »

.......
Μια μέρα γλένταγα και έριχνα κάτι χορούς στην Μυσιρλού - που δεν υπάρχει πιά. Εκεί γνώρισα την 'Κυρία Λέλα'. Από την πρώτη στιγμή μου έκανε εντύπωση το πόσο ακομπλεξάριστη και άνετη ήταν - σπάνια συμπεριφορά για γυναίκα στο πάλκο. Με βούτηξε και με πήγε στη Στοά για δουλειά. Εγώ αγρόν ηγόραζον. 'Τραγούδα!' μου λέει. 'Παίζε'! Μετά επέμενε, 'χόρεψε!'. Έκανα ό,τι μου είπε. Ύστερα την παρακολουθούσα να παίζει και να τραγουδάει. Τους 'είχε' όλους, τους έπαιζε στα δάχτυλα. Κι ας μην ήταν 20 χρονώ, και ας της έφευγε και κανένα ακκόρντο.

Δεν ήξερα που βρισκόταν όλον αυτόν τον καιρό. Μόνο πέρσυ έμαθα από σπόντα ότι είχε αρρωστήσει και ότι ήταν στο νοσοκομείο. Θα το χω βάρος στη συνείδησή μου που δεν έψαξα να τη βρω...

Κυρία Λέλα είσαι και η πρώτη αρχόντισσα.

Άβαταρ μέλους
pelagia
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 07 Απρ 2008 07:16 pm
Τοποθεσία: Σαλονίκη

#11 Δημοσίευση από pelagia »

Ακομα χθες ακουγα τη φωνη της , να πειραζει τον Τζορνταν , σε πριβε γλεντακι ...
( σε προσωπικο μου c.d. ) απο μαζωξη φιλων , τραγουδιστων και θαμωνων σε
καποιο ταβερνακι ... Ο Θεος να ξεκουρασει την ψυχη της ...


Μπραβο Γιωργο Κουκο , για τα στοιχεια που εδωσες στη σελιδα μας ...
δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

Άβαταρ μέλους
ZAGOURAS
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 24 Αύγ 2005 03:12 pm
Τοποθεσία: ΘΗΣΕΙΟ-ΑΘΗΝΑ

#12 Δημοσίευση από ZAGOURAS »

Απλός,λιτός και χαρούμενος άνθρωπος,θρύλος κι αυτή του λαϊκού μας τραγουδιού.
Κι εμείς όλο και φτωχότεροι, έχουμε να θυμόμαστε το ήθος ,τη τιμιότητα και τους ήχους της..
Καλό ταξίδι.

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#13 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Μεταφέρω από την αυτοβιογραφία του Μάρκου Βαμβακάρη:

"...Σ' αυτές τις περιοδείες (σ.σ. 1955-1957 περίπου) συνήθως είμαστε πέντε έξι νοματαίοι. Η Λέλα (Παπαδοπούλου) τραγουδούσε λαϊκά, απ' όλα. Ήτανε μέσα σε όλα. Ευρωπαϊκά, λαϊκά, ζεμπέκικα, χασάπικα, ελαφρά, απ' όλα έπαιζε. Είναι αυτή η σημερινή ακορντεονίστρια μεγάλου μεγέθους, και τραγουδίστρια, καθώς και χορεύτρια προπαντώς στο ζεϊμπέκικο χορό που δεν της βγαίνει καμιά μπροστά της. Όπου πηγαίναμε εκάναμε ντόρο μεγάλο...
...Και εγύριζα πάλι με τον Παπαδόπουλο, καθώς και με τη Λέλα. Επήγαμε στη Λάρισα και το Βόλο, στα Τρίκαλα, και φθάσαμε μέχρι τη Μακεδονία και εκονομούσαμε. Και που δεν επήγαμε μαζί!"

Τάδε έφη ο Πατριάρχης του ρεμπέτικου. Τι να πούμε εμείς...


"Μισιρλού" - 2005/06

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
pelagia
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 282
Εγγραφή: 07 Απρ 2008 07:16 pm
Τοποθεσία: Σαλονίκη

#14 Δημοσίευση από pelagia »

Ευγε Σωτηρη και σε σενα για την υπεροχη φωτογραφια που ανεβασες !!!

Ειναι μια τιμη για την Λελα Παπαδοπουλου και για να την γνωρισουν , εστω και αργα
οσοι συμφορουμιτες μας δεν ετυχε ποτε να την συναντησουν , οπως και γω ...

Εσυ βεβαια , καθως και καποιοι αλλοι μουσικοι , φιλοι της σελιδας , θα εχουν και
αλλες εμπειριες απο συνεργασιες μαζι της , ηταν λενε ενας υπεροχος - εξω καρδια -
ΑΝΘΡΩΠΟΣ !!!

στο καλο " ακορντεονιστρια " και " καλο παραδεισο " ...
δεν το αντέχω βρε ψυχή να είσαι πάντα νέα
ας γέρναγες με το κορμί κιμπάρικα κι ωραία
δεν το αντέχω να γερνώ και να πεθαίνεις νέα

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”