Αφιερωμένο

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
rebetika
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 07 Μάιος 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: Korinthos

#8 Δημοσίευση από rebetika »

AGIS έγραψε:Επειδή έγινε αρκετός λόγος για την παλαιϊκότητα και την ομορφιά της, πρέπει νομίζω να πω, ότι από την άλλη δεν θα ήταν καλό η εκτίμηση για την παλαιϊκότητα να εκλαμβάνεται σαν άρνηση, ή και σαν περιφρόνηση, της δεξιοτεχνίας και της πιο σύνθετης δημιουργίας.
Το γράφω επειδή κάποιος θα μπορούσε να πει (και ίσως όχι πάντα άδικα) ότι η "παλαιϊκότητα" είναι καταφύγιο ή ευκολία για όσους τους λείπουν συνθετότερες γνώσεις τεχνικής κλπ.
Άλλο όμως αυτό και άλλο και η πιθανή "αμνησία" του παλαιϊκού λόγω προχωρημένης δεξιοτεχνίας.
Έχει νομίζω κι η "παλαιϊκότητα" δικούς της δρόμους και τρόπους που χρειάζονται ιδιαίτερο ψάξιμο.
Όσο για μένα δεν είμαι ούτε περνιέμαι για δεξιοτέχνης και τη δεξιοτεχνία την εκτιμώ και τη θαυμάζω. Κατά κάποιο τρόπο την αναζητώ.

Τα γράφω αυτά, χωρίς να είμαι σίγουρος ότι υπάρχει γενικά τέτοιο θέμα, αλλά αφού μου έχει μπει η ιδέα μάλλον υπάρχει.

Και μια ερώτηση που έχει ξεμείνει από άλλη συζήτηση:
Ξέρει κανείς γιατί ο ήχος του σύγχρονου μπουζουκιού σαν όργανο (σε όλες τις εκδοχές του: πενιά, συγχωρδίες, ανοιχτές και κλειστές) διαφέρει τόσο από τον ήχο του μπουζουκιού που ακούμε σε ηχογραφήσεις παλιότερες (προπολεμικές και μεταπολεμικές, μέχρι και το 60 νομίζω); Ή είναι κι αυτό ιδέα μου;
Θα έλεγα ότι ο σημερινός ήχος του οργάνου είναι πιο "εξευγενισμένος", αλλά καμιά φορά αυτός ο "εξευγενισμός" φτάνει σε έναν απρόσωπο ήχο, πανομοιότυπο και "αποστειρωμένο" (εννοώ -ίσως και με μια δόση υπερβολής- πάντα τον ήχο που βγάζει το όργανο, κι όχι ο παίχτης).

Συμφωνω απολυτα μαζι σου Αγη σχετικα με την αποστειρωση του ηχου που εχει υποστει το ρεμπετικο τραγουδι.Κατ εμε , η παλαιικοτητα ναι μεν ειναι ομορφια διοτι δειχνει πως αυτος που γραφει(συνθετει) διατηρει μεσα του γερα τις ριζες του τραγουδιου μας και καταφερνει να τις συγκερασει με τα σημερινα δεδομενα.Εκει πιστευω ειναι το προβλημα.Στο οτι ειναι πολυ δυσκολο να πραγματοποιηθει αυτο πια και οι εξαιρεσεις πιστευω επιβεβαιωνουν αυτα που λεω.
Βεβαια λαμβανω υποψην και την εμπορικοτητα του τραγουδιου και αλλους παραγοντες.
Ομως σχετικα με την ερωτηση που εκανες για τον ηχο του μπουζουκιου οχι ως παιξιμο αλλα ως ακουσμα , πιστευω οτι τα τεχνικα μεσα της εποχης(προπολεμικα και μεταπολεμικα) δεν ηταν στο ιδιο επιπεδο με τα σημερινα εχοντας σαν αποτελεσμα να "χανει" ο ηχος απο τις πραγματικες του διαστασεις οπως ακουγεται σημερα.
Πχ . Ο Παπαιωαννου αλλα και αλλοι τοτε ηθελαν μπουζουκι να "φωναζει" διοτι μικροφωνα δεν υπηρχαν και δεν νομιζω να διαθεταν αλλο μπουζουκι για τα κεντρα και αλλο για τις ηχογραφησεις.
Μετα ισως καποιος οργανοποιος να μπορει να μας διαφωτισει παραπανω αφου τα οργανα τα σημερινα διαφερουν απο τα τοτε , αλλιως ο ηχος θα ηταν ο ιδιος , σωστα?
Τωρα σε τι διαφερουν δεν ξερω.
Σιγουρα ομως εχει να κανει και ο τροπος παιξιματος αφου απο τον Μαρκο στον Τσιτσανη ηδη το παιξιμο αλλαζει και με αυτο και ο ηχος.Οποτε μπορουμε να φανταστουμε την "εξελιξη"(αν θεωρειται εξελιξη αυτο).
Φταιει και το οτι μετα το 60 μπηκαν και τα ντραμς αν δεν κανω λαθος και το μπουζουκι εγινε ηλεκτρικο κανονικα.Οποτε πως να αποδωσει ο ηχος του αληθινα με τοση "φασαρια"?

Ελπιζω να ειμαι εντος θεματος και οποιος αλλος γνωριζει ας διαφωτισει.


Σεσκουλας

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#9 Δημοσίευση από BLEKOS »

Συμφωνω απολυτα οτι η αλλαγη στον ηχο του μπουζουκιου οφειλεται στα τεχνικα μεσα, τσεκαρετε τις ηχογραφησεις μελων και συγκρινεται κομματια που εχουν ηχογραφηθει επαγγελματικα κλπ . Εχω την εντυπωση οτι οσα εχουν ηχογραφηθει χυμα ειναι παραπλησια οσον αφορα τον ηχο με τα παλια.

ε....σε μια χυμα ηχογραφηση μπαινει μεσα και φυσημα, αν δεν εχεις ενα καλο μηχανημα κ ενα σωστο μικροφωνο η ηχογραφηση θα διαφερει αρκετα απο το κανονικο, αφου ενα καρο συχνοτητες θα εχουν μεινει απ'εξω, θα εχουν σκεπαστει απο θορυβο.Κ οι παλιες ηχογραφησεις δεν απειχαν πολυ...φουλ φυσημα ηταν :P

Ειναι και θεμα αισθητικης, μου φαινονται σχεδον απαραδεκτες οι επανεκτελεσεις που κυκλοφορουν και ακους μπουζουκι, κιθαρα, μπαγλαμα κλπ με εναν ηχο εντελως πλαστικο.Δεν εννοω οτι θα επρεπε να βγαινουν cd με 9 μποφωρ φυσημα και καπου στο βαθος το τραγουδι αλλα καποια προσοχη στα εφε που μπαινουν ωστε να υπαρχει ενα αποτελεσμα πιο τραχυ κ οχι τοσο εξευγενισμενο....αλλα κ παλι θεμα αισθητικης ειναι :P

ΑΓΗ....εγω παντως οταν λαμβανω σχολια περι απλοτητας (του στυλ, απλη κ πολυ ομορφη/γλυκια κ τετοια) νιωθω πολυ ομορφα.Ενα τραγουδι δε χρειαζεται να ειναι περιπλοκο για να ειναι ομορφο η επιτυχημενο, η ιστορια της μουσικης εχει πολλες επιτυχιες που αποτελουνται απο μια απλη μελωδια.Σε καμια περιπτωση δεν περιφρονω τη δεξιοτεχνια, και μακαρι να μπορουσα να παιξω κι εγω ετσι,παλευω να βελτιωσω την τεχνικη μου, αλλα μη φανταστειτε οτι χαλιεμαι κιολας :wink:
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#10 Δημοσίευση από AGIS »

Κι άλλο ένα τραγουδάκι: "Το Γιαννάκη δε γνωρίζεις".
Κι εδώ οι στίχοι είναι παλιοί.
Η μελωδία προχθεσινή, πάντα μετά την καταλυτική παρότρυνση Μπλέκου.
Ξέρω, ίσως, με μια καλύτερη εισαγωγή, μια πιο δουλεμένη μελωδία, ανάμεσα στις στροφές ένα θέμα (αλλά ίσως κι όχι), μπορεί τα στιχάκια να γράφανε καλύτερα.
Το βάζω, που ανέβηκε, σαν μια αρχική ιδέα που μπορεί να χτιστεί και καλύτερα, αλλά και σαν αυτό που είναι και που με ευχαριστεί.
Ευχαριστώ λοιπόν κι εγώ και αφιερωμένο και αυτό, εξαιρετικά.
Μου μένουν ακόμα κάτι στίχοι, γραμμένοι πάνω στο "παράπονο του πρεζάκια (απ' τον καιρό που άρχισα)", αλλά θέλω να βρω μια διαφορετική μελωδία, οπότε μάλλον θ' αργήσω κι επομένως "και του χρόνου, να 'μαστε καλά" εκτός κι αν συμβεί νωρίτερα καμιά επιφοίτηση και προκύψει κάτι το ικανοποιητικό.

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#11 Δημοσίευση από BLEKOS »

Καλησπερες!!!

Γνωρισα το δευτερο σου τεκνο φιλε Αγη:D ....δεν το συμπαθησα ιδιαιτερα ομως :oops:.

Βασικα οι στιχοι με εκαναν κ βαρεθηκα λιγο, η επαναληψη τους ισως, οχι πως δεν το συνανταμε αυτο σε ολα τα ρεμπετικα απλα για καποιο λογο με χαλασε,θεματολογια που δεν κατεχω πληρως?-ας ειναι!!!
Η μελωδια ειναι μια χαρα ομως (κ με λιγο γεμισμα,καμια κιθαρα,μπαγλαμα....κουφετο!!! ).


Υ.Γ-Παντως μην κολλας, κανε δουλεια σου!:wink: ...στο επομενο!
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#12 Δημοσίευση από AGIS »

άκουτο άκουτο κι ας μην το συμπαθήσεις
και λίγο λίγο θα το συνηθίσεις
οοοοχι οοοοχι μην το παρατάς
οοοχι οοοοχι κι ας μην το συπαθάς

:cry:

Άβαταρ μέλους
BLEKOS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 266
Εγγραφή: 25 Ιαν 2005 10:40 am
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ
Επικοινωνία:

#13 Δημοσίευση από BLEKOS »

Το ακουσα κ θα το ξανακουσω,μη χαλιεσαι κ που δεν το συμπαθησα,ειπαμε δε γινεται ν αρεσουν ολα σε ολους :wink:

εισαι καλος πατερας κ τα αγαπας τα παιδια σου,το πρωτο βγηκε φτυστο εσυ, ετουτο απο που πηρε; :D :D :D :D :D!!!
https://www.youtube.com/channel/UCYTGsC ... S-fbD9a_WA

Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”