ΝΕΟ ΤΡΑΓΟΥΔΑΚΙ!!!!!:)

Απόψεις σας για τη σελίδα, προβλήματα που εντοπίζονται, σχόλια, παρατηρήσεις
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#36 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Εντός θέματος σίγουρα είσαι, αλλά διαφωνώ κάθετα και θα προσπαθήσω να στο εξηγήσω με όσο πιο λίγες κουβέντες μπορώ (καταραμένο internet...).
Χωρίς να θέλω να πω πως εσύ το χρησιμοποιείς εκ του πονηρού, το παράδειγμα που φέρνεις με τον Κατσαρό, είναι πονηρό. Αφ' ενός γιατί εγώ δεν είπα πως ο Κατσαρός έπρεπε να έχει πάει σε ωδείο. Εξάλλου δεν έχουν όλοι το ίδιο ταλέντο. Άλλοι μπορούν να εξελιχθούν και μόνοι τους και άλλοι όχι, μακάρι να τους αφήσεις να μελετάνε 300 χρόνια.
Αφ' ετέρου, δεν ξέρεις σε τι θα είχε εξελιχθεί (ο κάθε Κατσαρός), ακόμα κι αν σπούδαζε μουσική (σε έναν ακόμα Περιστέρη ή Τούντα ίσως; ). Τέλος ποτέ δεν υποτίμησα τους αυτοδίδακτους (κι εγώ τέτοιος είμαι) αλλά να μην ξεχνάμε κιόλας πως ο αυτοδίδακτος έχει άσχετο δάσκαλο (τον εαυτό του...). Οπότε ας μην φτάσουμε στην υπερβολή να πιστεύουμε πως οι "σπουδαγμένοι" δεν είναι ρεμπέτες και λαϊκοί, γιατί θα βαρεθώ να αρραδιάζω παραδείγματα...
Άρα καταλήγω πως ο καθένας είναι ελεύθερος να πορευθεί όπως θέλει και δεν θα βάλουμε κανέναν να βελτιωθεί με το ζόρι. Αλλά είναι άλλο πράμα να λες σε κάποιον μέτριο ή κακό "Μια χαρά είσαι! Δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο να μάθεις ή να βελτιώσεις". Αυτή η λογική, λυπάμαι που το λέω, αλλά είναι καφενειακή.
Και για να ρωτήσω κι εγώ κάτι πάνω σε κάτι άλλο που λες:
Θες να μελετάς 20 ώρες τη μέρα, να γίνεις o Charlie Parker ή ο Χιώτης;
μελέτα.
καλό θα σου κάνει.
θες να γρατζουνάς στην παρέα και πού και πού να σκαρώνεις κανένα ξώφαλτσο και μετά να το μοιράζεσαι με τους φίλους σου;
γρατζούνα.
καλό θα σου κάνει.
Εμένα σαν ακροατή, τι θα μου κάνει καλό; Ο Charlie Parker κι ο Χιώτης ή κάποιος που γρατζουνάει (τα νεύρα μου);

issipap
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 21 Οκτ 2007 11:07 pm

#37 Δημοσίευση από issipap »

Και για να ρωτήσω κι εγώ κάτι πάνω σε κάτι άλλο που λες:
Θες να μελετάς 20 ώρες τη μέρα, να γίνεις o Charlie Parker ή ο Χιώτης;
μελέτα.
καλό θα σου κάνει.
θες να γρατζουνάς στην παρέα και πού και πού να σκαρώνεις κανένα ξώφαλτσο και μετά να το μοιράζεσαι με τους φίλους σου;
γρατζούνα.
καλό θα σου κάνει.
Εμένα σαν ακροατή, τι θα μου κάνει καλό; Ο Charlie Parker κι ο Χιώτης ή κάποιος που γρατζουνάει (τα νεύρα μου);[/quote]

η απάντηση νόμιζα ότι ήταν σαφής από αυτά που είχα ήδη γράψει:
εσύ ως ακροατής θα αποφασίσεις τι θέλεις να ακούσεις.
νομίζω ότι συμφωνούμε σε κάτι, αλλά δεν το πρόσεξες.
εγώ δε λέω να παροτρύνουμε κάποιον να μη βελτιωθεί!
λέω απλά, να τον αφήσουμε στην προσωπική του κρίση.
αν δεν έχει κάποιος απαιτήσεις από τον εαυτό του, έτσι κι αλλιώς, δε θα κάνει τίποτα παραπέρα.
λέω: ούτε θετικά, ούτε αρνητικά.
θέλει να μελετήσει, θέλει να γρατζουνίσει.
λετ χιμ ντισάιντ φορ χιμσελφ! [για να το πω κι εγγλέζικα]
φυσικά για τον κατσαρό δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε εδώ,
εγώ προσωπικά προτιμώ να ακούω τον περιστέρη ως περιστέρη και τον κατσαρό ως κατσαρό.
οποιαδήποτε έξωθεν βελτίωση, είτε από ωδείο, είτε με ιδιαίτερα, αν δεν ήταν αληθινή ανάγκη του ίδιου για να τα πει καλύτερα, θα ήταν επιζήμια, νομίζω.

όχι ότι δεν υπάρχουν και περιπτώσεις μουσικών που ήθελαν να έχουν παραπάνω
γνώσεις αλλά δεν είχαν τις συνθήκες:
o jimmy hendrix είπε κάποτε ότι θα ήθελε να ξέρει να γράφει για ορχήστρα, τον πνίγουν οι χιλιάδες μουσικές που συμπιέζονται μες το κεφάλι του και δεν ξέρει πώς να τις βγάλει.
σε τούτη την περίπτωση δε μπορώ παρά να πάω πάσο.

υ.γ. με το μπαρδόν, αλλά εγώ εξακολουθώ να θεωρώ ότι είμαι μια χαρά εντός θέματος.

issipap
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 21 Οκτ 2007 11:07 pm

#38 Δημοσίευση από issipap »

σχετικά με το εντός ή εκτός [ή επί τα αυτά], σόρυ, είδα το ν για κ και νόμιζα ότι είπες "εκτός θέματος σίγουρα είσαι!!!!"
σόρυ!
άκυρο.....

Άβαταρ μέλους
Σωτήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 22 Αύγ 2005 06:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

#39 Δημοσίευση από Σωτήρης »

Χαίρομαι που συμφωνούμε! Συνοψίζοντας λοιπόν:
1ον) Ο Κατσαρός, ο Περιστέρης και όλοι αυτοί έχουν κριθεί. Σπουδαγμένοι ή αυτοδίδακτοι, οι νεκροί δεδικαίωνται. Να παλέψουμε για το σήμερα...
2ον) Σαν ακροατές, αν δεν έχουμε κάποια ψυχική ή άλλη ανωμαλία, επιλέγουμε να ακούμε μουσικούς και τραγουδιστές που αξίζουν την προσοχή μας. Όπως π.χ. οι ποδοσφαιρόφιλοι βλέπουν champions league ενώ οι καφενόβιοι βλέπουν τοπικό ερασιτεχνικό προτάθλημα για να γίνεται χοντρός χαβαλές και κουβέντα αντίστοιχου επιπέδου (Όταν κλότσαγα το τόπι εγώ... και τέτοια...).
3ον) Με αφορμή τον φίλο jpez, απευθύνω έκκληση προς όλους! ΜΗΝ ΠΑΡΟΤΡΥΝΕΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΣΤΑΣΙΜΟΣ! Βάλτε τον πήχη ψηλότερα, αλλιώς δεν έχει ενδιαφέρον (αν μη τι άλλο)!
4ον) Το ρεμπέτικο έχει μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας από τη γιουροβίζιον. Ας μην το αναλύσουμε περαιτέρω (το εγκεφαλικό δεν κοιτάει ηλικίες και από το απόγευμα που το διάβασα αυτό, άρχισε να στραβώνει το στόμα μου :? )

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#40 Δημοσίευση από AGIS »

Το μόνο ένα είναι πού βρίσκει αλήθεια κανείς. Αλήθεια στη γλώσσα της.
Είτε σε νεκρούς είτε σε ζωντανούς αυτό είναι το μόνο ένα, κι όλα τα άλλα είναι για μένα πολυλογίες και να με συγχωρείτε γα την απολυτότητα.
Τις σπηλαιογραφίες, ανεξάρτητα από χρονολόγηση (ας είναι και του 3.500 μ.Χ,) θα τις κρίνω σαν σπηλαιογραφίες και τον Ραφαήλο σαν Ραφαήλο, ας είναι και του 3.500 π.Χ.
Κι αλίμονο στον σπηλαιογράφο που δεν το πάλευε ώστε να ζωγραφίζει βόδι κι όσοι το έβλεπαν να λένε βόδι.
Κι αλίμονο στον κάθε Ραφαήλο που θέλει να ζωγραφίζει σκέψη ή συναίσθημα κι όσοι το βλέπουν λένε βόδι είναι αυτό.

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

#41 Δημοσίευση από AGIS »

Και για το ζήτημα της διαφωνίας (ή της συμφωνίας; ), νομίζω ότι υπάρχει μια μικροπαρεξήγηση.
Ο Μπλέκος μάλλον εννοούσε ότι θέλει να εξελίξει τις δυνατότητες της φωνής του, πχ τη σταθερότητα, το εύρος της κλπ.
Ο jpez πάλι, μιλώντας για υποκρισία, μάλλον συμβουλεύει τον Μπλέκο να κρατήσει τη δική του φωνή και να μην αρχίσει να τραγουδάει σε στυλ Παγιουμτζή ή ξέρω γω ποιού, δηλαδή απομιμούμενος. Δε νομίζω πως εννοεί να μην καλυτερέψει ο Μπλέκος τη δική του φωνή.
Βέβαια μελετώντας έναν τραγουδιστή είναι αδύνατον να μην επηρεαστείς λίγο ακόμα και στη χροιά του ήχου, αλλά εδώ ακριβως μπαίνει και το θέμα διδασκόμενος να διατηρείς και τη δική σου ταυτότητα.

Άβαταρ μέλους
jpez
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 15 Ιαν 2005 08:55 pm

#42 Δημοσίευση από jpez »

Σωτήρης έγραψε:
jpez έγραψε:Μην προσπαθησεις να αλλαξεις τιποτα! Αυτη ειναι η φωνη σου γιατι να την αλλαξεις.. Αυτο θα ταν υποκρισια.. Εξαλλου ρεμπετικο τραγουδας δεν πας για eurovision.. Κανε το μερακι σου εγω μια χαρα σε βρησκω..
Συγγνώμη, για να μην τρελαθώ με αυτά που ακούω, τι εννοείτε ρε παιδιά; Πως το ρεμπέτικο δεν χρειάζεται τόσο καλή φωνή όσο η γιουροβίζιον; Γιατί σιγά σιγά εκεί καταλήγουμε! Τι του λες δηλαδή του παιδιού φίλε jpez; "Ε, σιγά! Στράτο, Νταλκά και Κάβουρα θα τραγουδήσεις! Δεν θα πεις δα και Ρουβά, ούτε Παπαρίζου!". Ήμαρτον ρε παιδιά!!!
Κάπου αλλού διάβαζα πως για να είσαι στο "κλίμα" και το "ύφος" των ρεμπέτικων δεν χρειάζεται να παίζεις και τόσο καλά και διάφορα τέτοια. Μήπως πρέπει κάποια πράματα να τα σκεφτόμαστε δύο φορές πριν τα γράψουμε δημόσια; Υποτιμάμε και ευτελίζουμε την μουσική που υποτίθεται πως αγαπάμε με τέτοια σχόλια...
Γεια σας παιδια και συγνωμη που αργω να απαντησω αλλα εχω δυο τρεις μερες να μπω αν και με καληψανε ο issipap και ο Agis...

Πολυ φορα πηρες φιλε Σωτηρη, πως με παρεξηγησες ετσι?

Συγκρινοντας το ρεμπετικο με το Eurovision..

Ρεμπετικο ισον αληθεια...

Eurovision και γενικα η μουσικη σημερα ισον υποκρισια...

Μια ωραια φωνη αμα πηγαζει απο την καρδια και αισθανεται αυτο που τραγουδαει ακουγεται ωραια και αληθινο...

Μια ωραια φωνη που τραγουδαει μονο και μονο για να εντυπωσιασει ειναι σιχαμερο και ψευτικο για μενα...

Ακουω που και που ανθρωπους σημερα να τραγουδανε το ρεμπετικο εχοντας μια ψευτικη μαγκικη προφορα.. Ε αυτο ειναι πολυ απωθητικο για μενα!!

Σου δωσε μια φωνη ρε φιλε ο θεος αυτην χρησημποιησε!!

Το ρεμπετικο και το τραγουδι γενικα δεν πρεπει να ειναι ηθοποια.. Πρεπει να αισθανεσαι αυτο που τραγουδας.. Ο Μαρκος και ολοι σχεδον η ρεμπετες δεν υποκρινοντουσαν τους μαγκες, ηταν μαγκες.. Ετσι ηταν η φωνη τους..

Ο Καβουρας ειχε πιο ωραια και πιο γλυκια φωνη απο τον Μαρκο.. Ηταν ομως καλυτερος τραγουδιστης?? Και η δυο ηταν και γαμω τους τραγουδιστες..

Γιατι και η δυο τραγουδουσαν μεσα απο την καρδια τους..

Αυτο ηθελα να πω με το post μου..

Και για να βαζουμε τα πραγματα στην θεση τους το ρεμπετικο για μενα προσωπικα ειναι απο τα πιο δυσκολα μουσικα ειδη για να παιξεις και να τραγουδισεις...
Μήπως πρέπει κάποια πράματα να τα σκεφτόμαστε δύο φορές πριν τα γράψουμε δημόσια;
Ναι ρε φιλε πρεπει...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Η δική σας γνώμη”