ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΠΝΟΗ



Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
elenaki
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 01 Δεκ 2006 11:34 am

ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΠΝΟΗ

#1 Δημοσίευση από elenaki »

ΤΟΝ ΜΑΝΕ ΠΟΥ ΑΡΧΙΖΕΙ ''ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΠΝΟΗ'' ΠΟΙΟΙ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΕΙ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

mpletsas
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 522
Εγγραφή: 06 Σεπ 2004 07:28 pm

#2 Δημοσίευση από mpletsas »

Η Ρόζα Εσκενάζυ σίγουρα. Δεν γνωρίζω αν υπάρχουν άλλες ηχογραφήσεις.

display.php?rec_id=6170

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#3 Δημοσίευση από Dreamlander »

ΘΑΝΑΣΗΣ ΕΥΓΕΝΙΚΟΣ - ΜΑΝΕΣ ΡΑΣΤ (ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΠΝΟΗ)

Στην τελευταία μου στιγμή, στον υστερνό μου πόνο
Κανείς σας μην με λυπηθεί, παρά η καρδιά σου μόνο.
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 04 Μάιος 2005 10:10 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#4 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΙΚΗ »

Γιατί εμένα μου φαίνεται "κανείς ας μη με λυπηθεί, παρά η καρδιά σου μόνο" ;

:)

Βάγγος
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 04 Αύγ 2005 01:49 pm

#5 Δημοσίευση από Βάγγος »

Δύσκολο πολύ να ξεχωρίσεις ποιό από τα δύο λέει ΑΓΓΕΛΙΚΗ.Το θέμα όμως είναι οτι ο ράστ μανές με τον Ευγενικό έχει πρώτο στίχο ''στην τελευταία μου στιγμή''(το διορθώνω και στην λιστα) οπότε θα πρέπει να θεωρήσουμε σωστή την απάντηση του Κώστα.

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#6 Δημοσίευση από Dreamlander »

ΑΓΓΕΛΙΚΗ έγραψε:Γιατί εμένα μου φαίνεται "κανείς ας μη με λυπηθεί, παρά η καρδιά σου μόνο";
Γιατί απλά το άκουσες με περισσότερη προσοχή από εμένα Αγγελική (αλήθεια παρατήρησες ποια 'μέρα και ώρα το ποστάρισα; ;) :Ρ). Τώρα που τ' ακούω προσεκτικά, με τα υψηλής τεχνολογίας ακουστικά μου, ακούω κι εγώ "κανείς ας μην με λυπηθεί"... Αν έλεγε "κανείς σας" θα είχε ελαφρώς διαφορετική άρθρωση.
Βάγγος έγραψε:...Το θέμα όμως είναι οτι ο ράστ μανές με τον Ευγενικό έχει πρώτο στίχο ''στην τελευταία μου στιγμή''(το διορθώνω και στην λιστα) οπότε θα πρέπει να θεωρήσουμε σωστή την απάντηση του Κώστα.
Φίλτατε Βάγγο γέλασα με αυτό το τμήμα του ποστ σου. Δεν παίζουμε σωστό ή λάθος εδώ. Για την ακρίβεια δεν θεωρώ ότι παίζουμε γενικώς. Δεν νομίζω πως ο Κώστας αγνοεί την ύπαρξη του συγκεκριμένου μανέ που λέει ο Ευγενικός ώστε να χρειαστεί να συμπληρώσει κάποιος την απάντηση του. Δεν απήυθυνα στο Κώστα το προηγούμενο δημοσίευμα μου. Ο Κώστας απάντησε σαφώς στην εξ ίσου σαφή ερώτηση της elenaki. Τον μανέ που αρχίζει... ζήτησε, όχι τον μανέ που τιτλοφορείται. Έγραψα ότι έγραψα θέλοντας απλά να της δείξω πως υπάρχει στην βάση κι άλλος μάνες με τον ίδιο τίτλο. Γι αυτό και περιέλαβα στο ποστ και τον στίχο. Θεωρώ πως ήμουν σαφής.
Όπως τα λές όμως δείχνεις πως διόρθωσες τον τίτλο του μανέ υποθέτοντας τον βάσει αυτού που ακούς κι όχι βάσει κάποιας έρευνας. Π.χ. δεν ρώτησες τον απ-λόουντερ ΘΑΝΑΣΗ που βρήκε τον τίτλο ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΠΝΟΗ, δεν έκανες κάποια έρευνα στο ίντερνετ ώστε να μεταφέρεις εδώ τα ευρήματα σου αναφέροντας και τις πηγές, όπως συνεχώς τονίζουν οι διαχειριστές. Απλά θεώρησες.

Πάντως η εκ των υστέρων έρευνα μου στο νετ σε δικαιώνει. Στην μόνη δισκογραφία του Θανάση Ευγενικού που μπόρεσα να βρω - αυτήν του Σάκη Πάπιστα - ο μανές αναφέρεται όπως ακριβώς τον διόρθωσες.

Φιλικότατα Ηρακλής

_________________
Συγγνώμη για την ένταση στο ύφος μου (αν υπάρχει), αλλά νομίζω πως οι θεωρήσεις και οι εικασίες δεν βελτίωσαν ποτέ την ποιότητα σε κανένα επίπεδο της.
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από max »

Dreamlander έγραψε: Φίλτατε Βάγγο γέλασα με αυτό το τμήμα του ποστ σου. Δεν παίζουμε σωστό ή λάθος εδώ. Για την ακρίβεια δεν θεωρώ ότι παίζουμε γενικώς.
........
Συγγνώμη για την ένταση στο ύφος μου (αν υπάρχει), αλλά νομίζω πως οι θεωρήσεις και οι εικασίες δεν βελτίωσαν ποτέ την ποιότητα σε κανένα επίπεδο της.
Ηρακλή νομίζω ότι όντως είναι λίγο υπερβολική η ένταση στο ύφος σου.

Φιλικά,

Μάκης

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση τραγουδιού”