Στίχοι του 'Μηχανικός στη μηχανή'

Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
kyma
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 27 Σεπ 2004 08:32 am
Τοποθεσία: Europe

#8 Δημοσίευση από kyma »

Profanos na exeis dikio Vacondie,
den to prosksa kai toso polu,
einai antigrafi apo to Biblio tou Petropoulou "Rembetika tragoudia"...!!!

Gia auto kai oxi mono ton exoune "8apsi" sto allo Forum (8eos sxores ton ) gia ta pola lathi pou hparxoune se mbolika tragoudia pou katagrapse.
Den pauei omos na exei kanei ( ean kai me pola lathakia ) kalh doulia kai akne mia arxh sthn "Rembetologia" mazio me ton Sxoreli kai kapious alous...

Oso gia to Cardiff, kaneis lathos, einai ontos poly sthn Agglia (sto Wales ) me ksakousto limani. Gia thn Akribia 51°29' N, kai 3°10' W
To limani exei kai to "paratsoukli" Tiger Bay, kai eitane ena apo ta Most frequented Ports ekeinou tou kairou. Ta karabia fortonane KarBouno kai sidero...



Kai kati alo [Niko], gia to "me tzi fwties maloni", exoune skoto8ei kosmos kai kosmakis, o enas leei " me ´ksi (6) fwties" ( dioti lene ta karabia ekeinou tou kairou eixane 6 kazania [logiko mou fenetai]) kai o alos leei me tsi fwties malionei" [notio aigaiiki dialekto]... ante bgale akri.

kyma

Άβαταρ μέλους
NIKOS_THESSALONIKH
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 16 Οκτ 2004 04:57 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

#9 Δημοσίευση από NIKOS_THESSALONIKH »

Υπάρχει ο τίτλος είναι Θερμαστης του ΜΠΑΤΗ

PiniosBlues
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 26 Σεπ 2005 09:36 pm
Επικοινωνία:

#10 Δημοσίευση από PiniosBlues »

να πω και εγω ενα στιχακι που ερχεται απο την προφορικη παράδοση(το εμαθα απο φιλο)

Η βλαβη ετουτη μαστορα δεν ειναι απο μενα
τα καρβουνα ειναι σβηστα τα τουμπα ειναι φραγμενα

ARMENISTIS
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 20 Οκτ 2006 09:28 pm
Τοποθεσία: KΡΗΤΗ

#11 Δημοσίευση από ARMENISTIS »

Ακούστε προσεκτικά την 2η στροφή. Διορθώστε με αν με ξεγελά το αυτί μου αλλά έχω την γνώμη ότι η στροφή έχει ως εξης:
Αγαντα θερμαστάκι μου και ρίχνε τις φτιαριές σου
μέσα στο καζανάκι σου να φτιάξουν οι φωτιές σου.
ΣΗΜΕΙΩΣΗ. Τα καζάνια στα βαπόρια, νομίζω, σπανίως σβήνανε εντελώς. Επεφταν οι θερμοκρασίες κατά την διάρκεια του ελιμενισμού, έπρεπε όμως να "ανεβάσουν πίεση", για να ξεκινήσουν και περισσότερη όταν ήταν φορτωμένα, ή όταν είχαν ν'αντιμετωπίσουν θάλασσες άγριες σαν αυτή του τραγουδιού μας.
ΕΡΩΤΗΣΗ. Γιατί το: τση φωτιές σου και όχι το: ρίνε τση φτιαριές σου?
Γιατι δηλ. να ισχύει την μια φορά καιόχι την άλλη?

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

#12 Δημοσίευση από socrates »

Φιλε Μανωλη, ειχα κι' εγω την εντυπωση οτι στην πρωτη στροφή έλεγε "με τσι φωτιες", πηγα λοιπον στο windows media player κατω αριστερα που λεει " κεντρου πληροφοριων", κλικ βελτιωσεις, ρυθμισεις ταχυτητας αναπαραγωγης και του χαμηλωσα την ταχυτητα κατα 50% (δεν αλλοιωνεται η τονικοτητα) και τωρα φιλε ακουω προς μεγαλη μου εκπληξη " μ' εξη φωτιες μαλωνει". Προσπαθησε το.
Φιλε Κυμα, νοιωθω υποχρεωμένος να υποστηριξω την άποψη του Vacondiou: Το Cardiff και τοτε που γραφτηκε το τραγουδι βρησκοταν στην Ουαλία σαν λιμάνι και πρωτεύουσα αυτης της χωρας και σημερα αν κανεις καμιά βόλτα ακομα εκει θα το βρεις! Δεν μετακόμησε στην Αγγλία ποτέ. :lol:

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#13 Δημοσίευση από ntouzenis »

Να συμπληρωσω κι εγω κατι για το καταπληκτικης εμπνευσης αυτο τραγουδι που μαζι με τα αλλα του ΜΠΑΤΗ τον τοποθετει κατα τη γνωμη μου στους πατριαρχες του ρεμπετικου, εννοωντας οτι αναψε το φυτιλι για ολο αυτο που ηρθε μετα αλλα και μεσα απο τα λιγα αυτα κομματια φαινεται η ιδιοφυια του, η ικανοτητα να αναπαραγει τις παραδοσιακες και αλλες μελωδιες, η ευχερεια του στο στιχο, η σηματοδοτηση σε στιχο και μουσικη να ειναι αυστηρα ρεμπετικα και ο συνδυασμος μαγκιας, χιουμορ και καταγραφης της σκληρης πραγματικοτητας, πραγμα που τον χαρακτηριζε και σαν ανθρωπο απ'οτι ξερουμε !! Εννοειται αυτα τα τραγουδια πρεπει να τα επαιζε απο τη δεκαετια του '20 μεσα στα καφενεια και χοροδιδασκαλεια του, αλλά και στους τεκεδες αυτοσχεδιους ή μαγαζια ...
Ενα κομματι απο την εισαγωγη του "ΘΕΡΜΑΣΤΗ" ειναι δανειο απο το "Λημνεϊκο ζειμπεκικο" που κυκλοφορησε εκει καπου στα 1928 με μπουζουκι μαλλον ή λαουτο απο τον Τηνιακό -διορθωστε με αν κανω λαθος.

Ακομα την εποχη που ξεκινησα να παιζω ρεμπετικα το 1982 ο τραγουδιστης της κομπανιας μας Παναγιωτης Μπ. (σημερα τραγουδαει στον Οντα της Κωνσταντινας) ελεγε :
"Αγαντα θερμαστακι μου, τάϊζε τσι φτυαριες σου"
Ποτε δεν τον ρωτησα αν το ακουσε καπου ή μονος του δημιουργησε αυτη τη φραση - εικονα ... ευκαιρια να το κανω τωρα ...

ΑΝΤΩΝΑΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2006 06:41 pm

Θερμαστής

#14 Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΑΣ »

Τοσα χρόνια είμαι σιγουρος για "τσι φωτιες".Εξ άλλου όλα τα αλάνια έτσι το τραγουδανε.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση Στίχου”