ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΘΕΩΡΙΑ?

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
baggelas
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006 06:37 pm

ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΗ ΘΕΩΡΙΑ?

#1 Δημοσίευση από baggelas »

ΕΧΩ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΦΤΩΧΟ ΜΥΑΛΟ.
ΒΛΕΠΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΕΡΙ ΡΕΜΠΕΤΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΠΩΣ ΠΑΙΖΟΤΑΝ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΙΖΟΤΑΝ ΜΕ ΣΩΣΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ....ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ.
ΚΑΙ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ Ο ΦΟΥΚΑΡΑΣ.ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΣΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΛΕΞΕΙΣ ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ,ΑΠ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΓΝΩΣΤΕΣ ΠΕΡΙ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ.
ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΡΕΜΠΕΤΕΣ.Η ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΟΥ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΨΥΧΕΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΓΡΑΦΟΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΙΜΠΡΕΣΙΟΝΙΣΜΟΥΣ ΜΕ ΣΤΥΛ ΜΠΑΡΟΚ ΚΛΠ.ΟΥΤΕ ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΚΟΝΣΕΡΤΑ ΜΕΣΟΝΑΤΕΣ ΚΛΠ.
ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ.........
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΟΣΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ.ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΛΟ ΑΣ Τ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ,ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΑΝΑΛΥΤΕΣ.
ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ
Τελευταία επεξεργασία από baggelas σε 21 Νοέμ 2006 06:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

#2 Δημοσίευση από socrates »

ΚΑΛΟΝ ΥΠΝΟ!

baggelas
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006 06:37 pm

ΚΑΛΑ

#3 Δημοσίευση από baggelas »

SOCRATES ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΣΕ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΚΟΙΜΑΜΑΙ

Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ευαγγέλου
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 24 Μαρ 2006 02:44 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

#4 Δημοσίευση από Γιώργος Ευαγγέλου »

Καταρχην, Σωκρατη αντιμετώπιζε καλυτερα τους υπολοιπους της σελιδας! Εχεις αποδειξει οτι εισαι γνωστης του αντικειμενου. Μιλα λοιπον με επιχειρηματα και ασε τις ανοησιες στην ακρη!
Δευτερον, φίλε Βαγγέλη η πράξη και η θεωρια συμβαδίζουν, φυσικα όμως υπερτερει η πράξη (που είναι και το ζητούμενο στη μουσική). Το ζήτημα είναι οτι πρέπει να υπάρχει συνεννόηση μεταξύ μουσικών. Δηλαδη, αν κάποιος δεν ξερει ενα τραγούδι, με το να του πεί ο άλλος: Ρε χιτζάζ ζεϊμπέκικο, θα μπορέσουν όλοι να προσανατολίστουν ωστε να παιχθεί οσο πιο ''σωστα'' γίνεται. Επίσης η θεωρία σε βοηθάει να μάθεις τις συγχορδίες και πως να χτίζεις μελωδίες, σε βοηθά στα ταξίμια και σου δείχνει τη σχέση που έχουν όλα μεταξυ τους στη λαϊκή μουσική (όλοι οι δρόμοι συνδέονται με μια συγκεκριμένη και πανέμορφη κατα την προσωπικη μου γνώμη, αλληλουχία). Υπάρχουν επίσης πολλα επιχειρήματα που δεν έρχονται στο μυαλό μου αυτή τη στιγμή, αλλα αν ρωτήσεις και τους υπόλοιπους, όλοι θα σου πούν διάφορυς λόγους... Ελπίζω ομως να σε καλυψα, κι αν δεν τα καταφερα, μπορεις να με ρωτήσεις!

Άβαταρ μέλους
Dreamlander
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: 11 Απρ 2006 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#5 Δημοσίευση από Dreamlander »

Τι έχεις Γιάννη; Τι είχα πάντα.

Θα με ενδιέφερε πολύ περισσότερο να ξέρεις πως έχω άποψη για ένα θέμα και φυσικά να σεβαστείς το γεγονός αυτό, παρά να ξέρω αν συμφωνείς ή διαφωνείς με την άποψη μου καθεαυτή. Την επόμενη φορά που θα απαιτήσεις τον σεβασμό μου, θα σε ρωτήσω τι ώρα είναι γιατί το ρολόϊ μου "χάνει".

Την αγάπη σου
Για να γνωρίσεις κάπως καλύτερα μια γυναίκα δυστυχώς θα πρέπει πρώτα να την αγαπήσεις.

baggelas
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 06 Νοέμ 2006 06:37 pm

ΟΚ

#6 Δημοσίευση από baggelas »

ΦΙΛΕ ΓΙΩΡΓΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ.... ΕΝΝΟΩ ΤΙΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΝΘΕΤΕΣ ΤΟΥ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΕΓΡΑΦΑΝ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΟΡΓΑΝΑ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟ.........
ΑΥΤΟ ΚΑΥΤΗΡΙΑΣΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ Η ΘΕΩΡΙΑ ΣΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ....ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ

Άβαταρ μέλους
Γιώργος Ευαγγέλου
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 24 Μαρ 2006 02:44 pm
Τοποθεσία: Κατερίνη
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από Γιώργος Ευαγγέλου »

ok! Τωρα καταλαβα Βαγγέλη. Σε αυτο που λες, η γνωμη μου ειναι οτι τα οργανα εξυπηρετουν τη μουσικη και οχι η μουσικη τα οργανα! Καποιος χρησιμοποιει μπουζουκι και καποιος αλλος χρησιμοποιει αρπα γιατι απλα ετσι γουσταρει... Τι αλλο να πουμε...

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”