ΣΠΑΝΙΖΟΥΝΕ ΟΙ ΚΙΘΑΡΙΣΤΕΣ ΡΕΜΠΕΤΙΚΟΥ;

"Κονσούλτο"

Σπανίζουν οι κιθαρίστες ρεμπέτικου;

Το δημοψήφισμα λήγει στις 06 Δεκ 2006 10:10 am

NAI
18
90%
OXI
2
10%
 
Σύνολο ψήφων: 20

Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Giannis_Naxos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2005 02:19 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#15 Δημοσίευση από Giannis_Naxos »

Καλησπέρα και πάλι. Κυριακή είδα στο λινκ που λες το παλικάρι που παιζει κιθάρα. Για να πω την αλήθεια δεν τον ξέρω καθόλου και θέλω να τοποθετηθώ. Εντάξει το παιδί παίζει μια κάποια κιθάρα. Ωραία μέχρι εδώ. Όμως! Δεν ξέρει τι όργανο θέλει να παίξει! Τα γεμίσματα που βάζει είναι περιττά. Παίρνει τον ρόλο του μπουζουκιού. Δλδ αν τουν δώσουν ένα μπουζούκι τί θα παίζει? Χιώτη? Είπαμε να κάνουμε γεμίσματα αλλά αυτό παραπάει. Επίσης τοποθετείται λάθος στα ακόρντα του συγκεκριμένου κομματιού. Επειδή με το συγκεκριμένο κομμάτι έφαγα σχετικά πολύ χρόνο για το ''βγάλω'' ακριβώς, κάνει πολλά λάθη. Επίσης δεν ξέρει να χρησιμοποιεί το ''δυνατό'' του μπάσου σωστά. Δλδ για παράδειγμα εκεί που πιάνει Λα- το ότι παίζει στο μπάσο του λα-ντο-μι είναι λάθος ακουστικά. Αν το περιορίσει μόνο στο λα-μι θα είναι πιο ωραίο το δέσιμο με το μπουζούκι. Όσοι έχουν ασχοληθεί και θεωρητική με το θέμα θα καταλάβουν... Με λίγα λόγια, δεν μου έκανε ''κάτι'' ο συγκεκριμένος συνάδελφος. Όχι ότι δεν αξίζει να παίζει! Προς θεού! Όπως λες και εσύ, για τον φίλο της μουσικής που ακούει για να διασκεδάσει καλός είναι... Εγώ θέλω να προτείνω σαν τρομερό κιθαρίστα στον τομέα μας τον Κουκουλιτάκη. Εκεί θα καταλάβετε τι σημαίνει μπασοκίθαρο. Έπαιζε και στο μαγαζί του Σωτήρη πέρυσι!

Επίσης θέλω να διαφωνήσω δυνατά στην τελευταία φράση σου....

Και μη ξεχνάτε πως έχετε το προτέρημα αρα και το προβάδισμα, να τραγουδάτε όταν παίζετε κιθάρα, πιο εύκολα απο ένα μπουζουκτσή.

Στο προηγούμενο ποστ μου εξήγησα τους λόγους τους οποίους νομίζω ότι η κιθάρα είναι πιο δ'υσκολη από το μπουζούκι. Πριν πω οτιδήποτε λοιπόν, γιατι θέλω να συγκρατηθώ, περιμένω εσάς που το πιστεύετε αυτό να το δικαιολογήσετε... Γιατί αυτό το θέμα είναι πολύ ενοχλητικό και κουραστικό για εμάς του κιθαριστές..... :evil: Όλοι οι μπουζουξήδες αυτό υποστηρίζουν! Περιμένω επιχειρήματα....
Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΑΡΕΤΗ...

Ωραίες ιστοσελίδες: Παραδοσιακή μουσική πύλη

Διακοπές στη Νάξο.

Άβαταρ μέλους
kyriaki35
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005 01:39 pm
Τοποθεσία: Ταύρος

#16 Δημοσίευση από kyriaki35 »

Για να δώσω μια γενική οπτική θεωρία στο θέμα κιθάρα φίλε Γιάννη, επέλεξα το συγκεκριμένο κιθαρίστα που αν και μη επαγγελματίας, παίζει σαν επαγγελματίας. Και σίγουρα δεν τον "εδωσα" για να περάσει απο ιερά εξέταση. Μήπως πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουμε να ψειρίζουμε τα πάντα και να καταφέρουμε τελικά να μάθουμε να απολαμβάνουμε τη μουσική?

Τουλάχιστον για το συγκεκριμένο παιδί, θα τον υποστηρίξω δυνατά, επειδή τον έχω ακούσει και ζωντανά όπως και πολλοί απο μας στη Καλλιπάτειρα να παίζει σαν πελάτης, όπως και να τραγουδά συγχρόνως (θα μου μείνουν αξέχαστες οι δεύτερές του). Είναι ενας κιθαρίστας που πολλά πάλκα θα θέλανε να έχουν, για τον απλό λόγο οτι πληρεί τις προυποθέσεις.
Τώρα αν έχει κάνει κάποια "λάθη" (το βάζω σε -" "- γιατι αυτό που είναι λάθος για κάποιον, δεν είναι απαραίτητα λάθος για κάποιον άλλον).
Επίσης όλοι, μα όλοι, επαγγελματίες και μη, έχουν δικαίωμα στο λάθος και στο "λάθος".
Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ζωντανές εκτελέσεις και οχι στουντιακές που τα λάθη κόβονται και ράβονται.

Η ερώτηση ήταν αν σπανίζουν οι κιθαρίστες. Οχι. Απο τη στιγμή που αναφέρεσαι στον Κουκουλιτάκη, δεν σπανίζουν. Αντίθετα υπάρχουν πολλοί και υπέροχοι κιθαρίστες σαν τον Κουκουλιτάκη και εργάζονται όλοι.
Για όποιον θέλει να ακούσει τον Δημήτρη Κουκουλιτάκη και να καταλάβει για τι κιθαρίστα μιλάμε, μπορεί να βρει ενα τραγούδι στις "ηχογραφήσεις" όπου παίζει ο Δημήτρης.

Τώρα για το αν μπορείτε να τραγουδάτε πιο εύκολα απο ενα μπουζουκτσή,
πιστεύω πως ισχύει, αλλά αυτό δημιουργήθηκε απο προσωπική μου πείρα, γιατι ο μπουζουκτσής πρέπει να βάλει εισαγωγή, να μπεί στο τραγούδι, πριν τελειώσει τη φράση του να έχει σχηματίσει ήδη την απάντηση στο μπουζούκι, να του μιλάνε απο παντού για παραγγελίες, να έχει ήδη βρεί ποιο τραγούδι θα βάλει μετά, να επισημαίνει ακκόρντα στον κιθαρίστα, να προσέχει μην τον πετάξει έξω ο κιθαρίστας απο κάποιο λάθος, και να συνεχίσει έτσι μέχρι το τέλος του τραγουδιού. Και όλα αυτά σε ένα μόλις τραγούδι.
...και να είναι και ετοιμοπόλεμη η κιθάρα και για το επόμενο τραγούδι χωρίς πολλές συννενοήσεις. Αν δεν έχει δίπλα του κιθάρα να σκίζει, κάηκε. Αυτός, η ορχήστρα και η κατάσταση γενικά.
Προς αποφυγή παρεξήγησης, δεν λέω οτι η κιθάρα είναι εύκολο όργανο, αλλα οτι τραγουδάς πιο εύκολα οταν κρατάς κιθάρα, απο το να κρατάς μπουζούκι.
Για να μη εννοηθεί με τα παραπάνω οτι θεωρώ τους μπουζουκτσίδες πρωταρχικά στοιχεία μιας ορχήστρας, υπάρχουν και κιθαρίστες που κάνουν πρόγραμμα, με οτι δυσκολία συνεπάγεται απο αυτό, αλλα στο θέμα τραγούδι, νομίζω οτι τους βγαίνει περισσότερο αβίαστα σε σχέση με ενα μπουζουκτσή.
Τώρα αν έχω πέσει έξω με τα παραπάνω, δεν μένει παρα να περιμένουμε και την άποψη άλλων μουσικών.
σαν καναν το καθηκον τους
ησυχοι πια οι γειτονοι
γυρισανε στο σπιτι τους
κι αφησανε στο χιονι
της γειτονιας το φροκαλο
το Τζακ Ο Χαρα κοκαλο!

Άβαταρ μέλους
Giannis_Naxos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2005 02:19 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#17 Δημοσίευση από Giannis_Naxos »

Ξεκινάω με τα ''λάθη''..... Απ' την στιγμή που ξεκινάς να παίξεις κάποιο κομμάτι, πρέπει να δεις πρώτα πώς είναι το σωστό. Αυτό που είδα εγώ λοιπόν στο παλικάρι είναι το εξής: Στο πρώτο βίντεο παίζει το κομμάτι με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο ο οποίος είναι λάθος! Στο δεύτερο βίντεο, δεν βλέπω καμμία αλλαγή ούτε στα ακόρντα του, ούτε και στο πως το παίζει! Αυτό σημαίνει ότι δεν προσπάθησε καν να δει ΑΝ το παίζει σωστά. Για μένα αυτά τα πράγματα είναι απαράδεκτα! Και σε παρακαλώ μην συνεχίσεις να τον υπερασπίζεσαι γιατι θα βγεις υπερβολικά χαμένη. Και οι επαγγελματίες ΔΕΝ έχουν δικαίωμα στο λάθος. Και αυτός ΕΙΝΑΙ επαγγελματίας! Επειδή έχω παίξει παντού απο θέμα μαγαζιών, εννοώντας από σκυλάδικο και πανυγήρι μέχρι το κουτούκι της γειτονιάς και σε μεγάλη μουσική σκηνή, αυτά που λες είναι απαράδεκτα πράγματα.
Τώρα για το αν μπορείτε να τραγουδάτε πιο εύκολα απο ενα μπουζουκτσή,
πιστεύω πως ισχύει, αλλά αυτό δημιουργήθηκε απο προσωπική μου πείρα, γιατι ο μπουζουκτσής πρέπει να βάλει εισαγωγή, να μπεί στο τραγούδι, πριν τελειώσει τη φράση του να έχει σχηματίσει ήδη την απάντηση στο μπουζούκι, να του μιλάνε απο παντού για παραγγελίες, να έχει ήδη βρεί ποιο τραγούδι θα βάλει μετά, να επισημαίνει ακκόρντα στον κιθαρίστα, να προσέχει μην τον πετάξει έξω ο κιθαρίστας απο κάποιο λάθος, και να συνεχίσει έτσι μέχρι το τέλος του τραγουδιού. Και όλα αυτά σε ένα μόλις τραγούδι.
...και να είναι και ετοιμοπόλεμη η κιθάρα και για το επόμενο τραγούδι χωρίς πολλές συννενοήσεις. Αν δεν έχει δίπλα του κιθάρα να σκίζει, κάηκε. Αυτός, η ορχήστρα και η κατάσταση γενικά.
Τι είναι αυτά τα πράγματα που λες?? Τώρα σοβαρά! Ο κιθαρίστας δλδ δεν βάζει εισαγωγή? Δεν μπαίνει στο κομμάτι? Δεν κάνει τα δικά του γεμίσματα σε ΚΑΘΕ αλλαγή ακόρντου???? Δεν δέχεται παραγγελίες?? Δεν σκέφτεται το πρόγραμμα των κομματιών?????????? Ήμαρτον ρε Κυριακή!!! Όσο για την υπόδειξη των ακόρντων, πιστεύω ότι προσπάθησες πολύ για να το σκεφτείς αυτό....... Αυτό το επιχείρημα δεν υπάρχει! Είναι τελείως λάθος! Όταν ένας που παίζει κιθάρα δεν ξέρει να ακολουθήσει οποιοδήποτε κομμάτι, πρέπει να σταματήσει να παίζει κιθάρα και να επιδωθεί κάπου αλλού. Και εδώ φαίνεται ότι δεν ξέρεις μουσική τόση ώστε να παίζεις σε μαγαζί.

Εδώ μπαίνουν οι δρόμοι. Ο κάθε δρόμος έχει τα δικά του ακόρντα και δεν υπάρχει καμμία περίπτωση ο κιθαρίστας που ξέρει και παίζει, να θέλει υποδείξεις... Πίστεψέ με... Τώρα το να προσέχει να μην τον πετάξει ο κιθαρίστας έξω... Απαξιώ να το σχολιάσω.

Και για να σου αποδείξω ότι το 90% απ'αυτά που λες είναι εσφαλμένα, προσπάθησε να μάθεις κιθάρα... Και αν προσπαθούσα να σου αντικρούσω με επιχειρήματα μηδαμινά, θα σου έλεγα πολύ απλά ότι: η κιθάρα έχει 6 χορδές ενώ το μπουζούκι έχει 3 διπλές, στις οποίες παίζει το πολύ τις 2 ταυτόχρονα, ενώ στην κιθάρα πρέπει να ξέρεις τι παίζεις και στις 6 ταυτοχρονα. Αλλά αυτό δεν νομίζεις ότι είναι τελείως κουφό? Σαν επιχείρημα? Προσπάθησε λοιπόν να σκεφτείς και την εγκυρότητα αυτών που έγραψες.....

Ρε παιδιά πείτε και εσείς τπτ. Πάρτε θέση στο θέμα.

Φιλικά, Γιάννης. :(
Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΑΡΕΤΗ...

Ωραίες ιστοσελίδες: Παραδοσιακή μουσική πύλη

Διακοπές στη Νάξο.

eyAggelos
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006 11:12 pm
Τοποθεσία: Αιγαίο
Επικοινωνία:

#18 Δημοσίευση από eyAggelos »

kyriaki35 έγραψε:Για να έρθουμε στη σημερινή εποχή, δύο πράγματα επικρατούν στα λαικά πάλκα. Οι μεγάλες ορχήστες όπου ο κιθαρίστας συμπληρώνει το σχήμα και πρέπει να έχει τις προυποθέσεις να στηρίξει το σχήμα, αλλα τις περισσότερες φορές και εκείνος υποβοηθιέται αλλα και συμπληρώνεται, είτε απο το μπαγλαμά είτε απο το μπάσσο, το κοντραμπάσσο, τα τύμπανα...
Και το κόρνο.

:oops:

Μιλάμε για Ρεμπέτικα;
Η μουσική ξεκινά εκεί που σταματά ο Λόγος.

Πύλη Παραδοσιακής μουσικής

Άβαταρ μέλους
kyriaki35
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 03 Μάιος 2005 01:39 pm
Τοποθεσία: Ταύρος

#19 Δημοσίευση από kyriaki35 »

μήπως εκτροχιάστηκες χωρίς λόγο????

Προς αποφυγή παρεξήγησης, δεν λέω οτι η κιθάρα είναι εύκολο όργανο, αλλα οτι τραγουδάς πιο εύκολα οταν κρατάς κιθάρα, απο το να κρατάς μπουζούκι.
Για να μη εννοηθεί με τα παραπάνω οτι θεωρώ τους μπουζουκτσίδες πρωταρχικά στοιχεία μιας ορχήστρας, υπάρχουν και κιθαρίστες που κάνουν πρόγραμμα, με οτι δυσκολία συνεπάγεται απο αυτό, αλλα στο θέμα τραγούδι, νομίζω οτι τους βγαίνει περισσότερο αβίαστα σε σχέση με ενα μπουζουκτσή.


....σημείωσα ξανά αυτό που έγραψα πιο στο προηγούμενο post και θα σε παρακαλούσα να μη παρερμηνεύεις τα λόγια μου ούτε να δημιουργείς ιδέες απο το κείμενό μου που εγώ δεν άφησα να εννοηθούν.

Και εδώ φαίνεται ότι δεν ξέρεις μουσική τόση ώστε να παίζεις σε μαγαζί.
Γιάννη μου δεν καταλαβαίνω την επίθεσή σου στο πρόσωπό μου και αρνούμαι να προχωρήσω σε αυτή τη συζήτηση.
σαν καναν το καθηκον τους
ησυχοι πια οι γειτονοι
γυρισανε στο σπιτι τους
κι αφησανε στο χιονι
της γειτονιας το φροκαλο
το Τζακ Ο Χαρα κοκαλο!

eyAggelos
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2006 11:12 pm
Τοποθεσία: Αιγαίο
Επικοινωνία:

#20 Δημοσίευση από eyAggelos »

kyriaki35 έγραψε:.Προς αποφυγή παρεξήγησης, δεν λέω οτι η κιθάρα είναι εύκολο όργανο, αλλα οτι τραγουδάς πιο εύκολα οταν κρατάς κιθάρα, απο το να κρατάς μπουζούκι...
Αφού στο τραγούδι δεν παίζει το μπουζούκι.
Η μουσική ξεκινά εκεί που σταματά ο Λόγος.

Πύλη Παραδοσιακής μουσικής

a.a.d.
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 09 Ιαν 2005 07:23 pm
Επικοινωνία:

#21 Δημοσίευση από a.a.d. »

Γιάννη παλικάρι μου, επίτρεψέ μου να σε αποκαλώ παλικάρι χωρίς να ξέρω την ηλικία σου, "αγάπην δε μη έχων, ουδέν ειμί. Γέγονα χαλκός ηχών, κύμβαλον αλλαλάζον..". Έχασες, όχι λόγω θέσεων. αλλά γιατί... "εξερράγεις". Η Κυριακή εξέφρασε, ευγενικά, την άποψή της. Άποψη εξέφρασες και συ. Σε θέματα, ακόμη και επιστημονικά, που δεν επιδέχονται μαθηματική απόδειξη, απόψεις εκφράζονται. Μπορεί ορισμένες, στατιστικά, να επικρατούν, αλλά δεν πάβουν να είναι απόψεις. Σωστό και λάθος δεν χωρά στην συντριπτική πλειοψηφία των θεμάτων που τίθενται και αναπτύσονται στο παρόν φόρουμ. Βέβαια όλες οι απόψεις που κατατίθενται, κρίνονται. Αλλά με ευγένεια και λογικά επιχειρήματα, αν υπάρχουν. Επί της ουσίας, πόλι επίτρεψέ μου, να μην τοποθετηθώ, γιατί δεν έχω γνώση που να προέρχεται από σπουδή ή πείρα. Συγχώρα με για την ..."τροπική" κρητική μου (ας όψεται η περί τρόπων διπλανή συζήτηση), αλλά αυτή είναι η άποψη μου επί της ...διαδικασίας.
Φιλικά Θανάσης.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”