Μπουζούκια Μάτσικα

Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με την κατασκευή ενός οργάνου. Πού μπορούμε να βρούμε μουσικά όργανα.
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Νίκος Κάνδιας
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2004 08:43 pm
Τοποθεσία: Ικαρία,ελάτε κι εσείς...

Μπουζούκια Μάτσικα

#1 Δημοσίευση από Νίκος Κάνδιας »

Παίδες γειά και χαρά
Θα επικαλεστώ τους ειδήμονες του είδους... Τον Ιανουάριο του 2004 αγόρασα απο την Πάτρα (απ'τον Στόλλα για όσους ξέρουν) ενά τρίχορδο μπουζούκι του Μάτσικα (~500Ευρώ)και το Σεπτέμβριο του ίδιου χρόνου μου άρχισε να σκευρώνει.Όπότε το πήγα πισω στο μαγαζί απο που το είχα πάρει και με βάση την εγγύηση μου είπαν να μου δώσουν άλλο.Έγω δεν δέχτηκα (ας όψετε το δέσιμο μου με τα όργανα) οπότε το στείλανε στο Μάτσικα για επισκευή.Εκεί απο τι είδα οταν παρέλαβα το όργανο μετά απο κάνα μήνα,του ξύσανε λίγο την ταστιέρα και το φέρανε στα ίσια του.Όταν το πήρα μετά την επισκευή το όργανο φυσούσε.Μετά όμως απο κανά μήνα μου έκανε ανάποδο σκεύρωμα (καμπούρα),η ταστιέρα πήρε λίγο δεξιά ως προς τον άξονα της και λόγω της καμπούρας άρχισε να τρίζει η λα επειδή η χορδή ακουμπούσε στο κάτω σίδερο του τάστου της λα#.Συμβουλεύτικα φίλους και ανύψωσα με χαρτωνάκι μερικά χιλιοστά τον κάτω καβαλάρη με αποτέλεσμα να μην έχω τρίξιμο αλλά να παίζω με δυσκολία μετά το 14 τάστο.Μετά απο καιρό έβγαλα τη λωρίδα του χαρτωνιού που είχα βάλει και το όργανο ήταν και πάλι κομπλέ.Ωστόσο η δεξιά κλήση που είχε η ταστιέρα παρέμεινε.Απο τότε το όργανο είναι με τις ώρες του.Άλλοτε τρίζει και άλλοτε όχι.Είναι σαν ζωντανός οργανισμός.Σήμερα γουστάρω να παίξω τσίλικα,αύριο έχω τις στραβές μου και σου κάνω μια καμπούρα να!!!και να δω με τι θα παίξεις τώρα.Προς το παρόν βρίσκομαι Γερμανία αλλά κατα το Μάη θα κατηφορίσω προς Ελλάδα.Οι έχοντες γνώση τι μου προτείνεται να κάνω.Να πάω Μεσσολόγγι(εκεί νομίζω είναι το εργαστήρι του Μάτσικα) ή θα άρχισουν να μου λένε τι μας το φερες μετά απο τόσο καιρό???Επίσης έχετε έχετε να προτείνετε κάνα καλό εργαστήρι Αθήνα/Αχαΐα ή προς Ήπειρο μεριά.
Ωστόσο το ότι είναι ζωντανό το όργανο πολύ μου αρέσει.Αλλά δυστυχώς δεν έχω άλλο και το χρειάζομαι για ταβέρνες και τα σχετικά....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Τελευταία επεξεργασία από Νίκος Κάνδιας σε 27 Φεβ 2006 12:08 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

kolymenos
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 24 Φεβ 2005 07:24 pm

protasi.

#2 Δημοσίευση από kolymenos »

niko ama thelis ferto to organo se mena na sou to fiakso ,an eine trixordo fisika ,fiaxno trixorda stin ollandia ,an eimaste konta ....pesmou se pia poli eise an thelis ego eime sto Groningen an to kseris boria

Άβαταρ μέλους
Giannis_Naxos
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 79
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2005 02:19 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς

#3 Δημοσίευση από Giannis_Naxos »

Φίλε Νίκο δεν πιστεύω αν το πας στον Μάτσικα να σου πουνε τπτ περί του θέματος. Στο κάτω κάτω αυτή είναι η δουλειά τους, μην το ξεχνάς!

Αλλά εγώ θέλω να σου πω για έναν μάστορα ο οποίος είναι πραγματικά πολύ καλός,έχει συνεχίσει την δουλειά από τον πατέρα του, και πάνω απ'όλα είναι καλό παιδί και φθηνός με διαφορά πολλών ευρώ σε σχέση με Μάτσικα κλπ. Επίσης αυτός πουλαέι και μεταχειρισμένα όργανα και μπορείς να πετύχεις τίποτα καλό.Ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται! Αν ενδιαφέρεσαι να μάθεις πες το μου για να σου στείλω σε πμ πώς λέγεται, που είναι κλπ.

Για να μη μας πάνε μέσα και για παράνομη διαφήμηση :lol:

Θέλω επίσης να σου προτείνω να λιμάρεις λίγο το συγκεκριμένο τάστο, (μια ιχιά που λένε και στο χωριό μου) για προσωρινή λύση, μέχρι να βρεις άκρη.

Άβαταρ μέλους
Νίκος Κάνδιας
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2004 08:43 pm
Τοποθεσία: Ικαρία,ελάτε κι εσείς...

#4 Δημοσίευση από Νίκος Κάνδιας »

Έλα ρε κολυμένε(δεν ξέρω και το όνομα σου).Τερμα θεού είναι το Groningen.Εγώ είμαι σε μια πόλη ονόματι Freiburg στα Γαλλο-Ελβετικο-Γερμανικά σύνορα.Θα την κάνω για Ελλάδα σε κάνα δίμηνο οπότε θα την ψάξω εκεί.Πάντως σε ευχαριστώ

kolymenos
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 24 Φεβ 2005 07:24 pm

#5 Δημοσίευση από kolymenos »

E... ntaksi re niko .sou euxome na Bris Akria ke kalo taksidi stin elladitsa

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κατασκευαστές”