Στίχοι του 'Μηχανικός στη μηχανή'

Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
fakk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 933
Εγγραφή: 07 Μαρ 2006 10:22 am

#22 Δημοσίευση από fakk »

Συγχαρητήρια Βασίλη για τη διεξοδική έρευνά σου, που επιτέλους ύστερα απο πολλά χρόνια μας διαφωτίζει για το θέμα των φωτιών.
Ταυτόχρονα όμως μου δημιουργεί ένα ερωτηματικό, πράγμα που μπορεί να μας απασχολήσει την επόμενη τετραετία.
Μήπως, δηλαδή, ο Μπάτης εγνώριζε ότι οι έξι φωτιές δεν ήταν αντιπροσωπευτικός αριθμός των εστιών φωτιάς και έτσι, ηθελημένα, είπε κάτι μεταξύ "έξι φωτιές" και "τσι φωτιές".

Δημήτρης Ν.
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2007 02:18 pm
Τοποθεσία: Μεσολόγγι

#23 Δημοσίευση από Δημήτρης Ν. »

Παιδιά, εγώ έρευνα δεν έκανα για το τι λένε οι γνώστες αλλά εμπιστεύομαι τις γνώσεις μου στα προγράμματα επεξεργασίας και σίγουρα, τα αυτιά μου :D

Επομένως, σας λέω με σιγουριά ότι λέει "έξι".
Τα υπόλοιπα δικά σας.



υ.γ. Όπως λέει στα σίγουρα "κουνελάκι" κι όχι βουνε(α)λάκι!!!

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#24 Δημοσίευση από bill1961 »

Δημήτρη, το "εγώ ακούω έξι φωτιές" είναι κάτι στο οποίο δε μπορώ να φέρω πολλές αντιρρήσεις. παρά μόνο πως όπως πολλές φορές ένας καθαρός δίσκος μπορεί να διαλευκάνει κάποια δύσκολα σημεία έτσι και ένας ψηφιακά επεξεργασμένος δίσκος μπορεί κάποιες φορές να τα μπερδέψει χειρότερα.
Εκείνο στο οποίο αντιδρώ είναι να διανθίζεται το υποκειμενικό "εγώ ακούω έξι φωτιές" με ατεκμηρίωτη επιχειρηματολογία.
Όσο για το ερώτημα της νέας τετραετίας Αυγέρη, είναι βέβαιο πως ο Μπάτης είχε δει καράβια και με 6 και πιθανώς με 86 φωτιές. Ίσως κάποτε και το δράκο να βγαίνει μέσα από το καζάνι, αλλά ας μην εμβαθύνουμε τόσο πολύ!!! :)

Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

#25 Δημοσίευση από udialek »

Γεια σου ρε Μπιλι λεβεντιά!

Δημήτρης Ν.
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2007 02:18 pm
Τοποθεσία: Μεσολόγγι

#26 Δημοσίευση από Δημήτρης Ν. »

Βασίλη μου, νομίζω ότι δεν χρειάζεται να αναπτύξεις καμία μα καμία επιχειρηματολογία για κάτι που απλά, ακούγεται.

Δεν μας ενδιαφέρει εάν έχουν βάση ιστορική αυτά που λέει ο Μπάτης ή ακόμα εάν είναι ρελιστικά. Μας ενδιαφέρει απλά τί λέει για να τραγουδάμε κι εμείς το ίδιο.

Εγώ λοιπόν, λέω ότι ο στίχος είναι "έξι". :D

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#27 Δημοσίευση από bill1961 »

Στο "απλά ακούγεται" έχω τις αντιρρήσεις μου.
1. Δεν ακούγεται απλά, αφού χρειάστηκε επεξεργασία με κατάλληλο πρόγραμμα όπως ειπώθηκε παραπάνω.
2. Εγώ δε μπορώ να αγνοήσω την επίδραση στο τελικό άκουσμα μιας προϋπάρχουσας άποψης ("έξι") διαμορφωμένης εν πολλοίς από ατεκμηρίωτα επιχειρήματα.

Άβαταρ μέλους
voulou
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: 04 Δεκ 2006 11:56 am
Τοποθεσία: Πάτρα

#28 Δημοσίευση από voulou »

Εννοιολογικά πάντως, αν κάποιος πει "με τις φωτιές", αποδίδεται το νόημα, όσες και αν είναι οι φωτιές... Παλεύει με όσες φωτίες είναι... :?

Απάντηση

Επιστροφή σε “Αναζήτηση Στίχου”