Ρυθμοί στα ρεμπέτικα τραγούδια

κλιμακες μακαμια δρομοι κλπ
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης Μου
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 04 Μάιος 2008 01:24 pm
Τοποθεσία: Σύρα

#78 Δημοσίευση από Δημήτρης Μου »

Α, μπράβο!

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

Re: 9/8

#79 Δημοσίευση από ntouzenis »

man0lis έγραψε:Μια ερώτηση από άσχετο: Το να γράφει τα πρωτόλειά του ένας προπολεμικός συνθέτης κλασσικής μουσικής σε ένα μέτρο που εναλλάσσεται μέσα στο ίδιο κομμάτι από 7 σε 9/8, σημαίνει αυτό που σκέφτομαι απλοϊκά ως άσχετος ότι δηλαδή ο άνθρωπος αυτός φλερτάρει με την παραδοσιακή μουσική και το ρεμπέτικο; Ή δεν έχει καμιά βάση αυτή η υπόθεση;
Για ποιον μιλας συγκεκριμενα και ποιο εργο ;;

Προφανως εχει ακουσματα ή εχει επηρεαστει απο το δημοτικο τραγουδι οπως το λεγανε τοτε. Αλλά και η εναλλαγη των ρυθμων μεσα σε ενα τραγουδι ειναι κατι σπανιο για τους λαικους δημιουργους (εννοωντας τους παραδοσιακους κατα βαση)
Υπαρχει το σμυρνεικο ή αιγαιπελαγιτικο "Κατω στο γυαλο κατω στο περιγυαλι" που ειναι 9/8 και 7/8 και ο "Τεκετζης" που ειναι 5/8 και 9/8 και αυτα ειναι σπανιες περιπτωσεις γιατι ο κοσμος θελει να χορεψε βασικα, θελει απλα και κατανοητα πραγματα... Η δεξιοτεχνια εξαντλειται στους εκτελεστες τραγουδιστη,και οργανοπαιχτες και απο κει και περα και ο χορευτης πρεπει να δωσει !!

Αργοτερα οι λεγομενοι εντεχνοι συνθετες του αλλαξαν τα φωτα του 9/8... με ακραια περπτωση το "Βρεχει στη φτωχογειτονια" που τυχαινει να ειναι και ενα αριστουργημα!!

Παντως εξ οσων γνωριζω, ιστορικα πολλοι κλασσικοι συνθετες στην κεντρικη Ευρωπη, αρξάμενοι απο τον μπαμπα του Γιοχαν Σεμπαστιαν Μπαχ μεχρι το Ντβορακ και τον Λιστ τον 20ο αιωνα, δανειζονταν φορμες, μελωδιες και αλλα στοιχεια απο τις παραδοσιακες μουσικες του τοπου τους.
Το ιδιο και οι δικοι μας : Κωνσταντινιδης, Σκαλκωτας κλπ
Προσφατα δε ο Μαμαγκακης που ειναι και Γερμανοσπουδαγμενος, διασκευασε καποια ρεμπετικα με ενδιαφερον αποτελεσμα !!

Άβαταρ μέλους
Νίκος Τριήρης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: 13 Σεπ 2007 12:43 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Χολαργός

#80 Δημοσίευση από Νίκος Τριήρης »

Πολύ ενδιαφέροντα "Δημήτρη μου". Δεν πρόλαβα να απαντήσω στο κουίζ (χαχα).
Ντουζένη συμφωνώ μαζί σου!

man0lis
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 03 Απρ 2010 06:38 pm
Τοποθεσία: Ρέθυμνο

Ρυθμοί στα ρεμπέτικα τραγούδια

#81 Δημοσίευση από man0lis »

Ο συνθέτης που εναλάσσει 7 με 9/8 σε πρώιμη σύνθεσή του είναι ο Αλέκος Ξένος. Με δεδομένη την φοβερή μετέπειτα εχθρότητά του για το ρεμπέτικο σκεφτόμουν μήπως στα νιάτα του είχε νιώσει μια γοητεία για το είδος την οποία αργότερα πολέμησε και αποκήρυξε μετά βδελυγμίας
Εγώ σου λέγω ψήσ' αυγά και συ μου στήνεις τον καβγά

Νίκος Α. Πολίτης
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005 08:39 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

#82 Δημοσίευση από Νίκος Α. Πολίτης »

Εναλλαγή 7 / 9 σημου υπάρχει στο μικρασιάτικο Κανελόριζα, που βεβαίως καμμιά σχέση με ρεμπέτικο δεν έχει.
Νίκος Α. Πολίτης

Απάντηση

Επιστροφή σε “Οργανοπαιξία-Μουσική Θεωρία”