Ποιό είναι το πρώτο τραγούδι του Βασίλη Τσιτσάνη;

"Κονσούλτο"
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
vacondios
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 324
Εγγραφή: 28 Αύγ 2004 07:17 am
Τοποθεσία: Αρτέμιδα Αττικής

Ποιό είναι το πρώτο τραγούδι του Βασίλη Τσιτσάνη;

#1 Δημοσίευση από vacondios »

Ως γνωστόν από την αυτοβιογραφία του, ο Μεγάλος Μαέστρος ασχολήθηκε με τη μουσική μετά το θάνατο του πατέρα του που δεν τον άφηνε και αφού πήρε μια παλιά μαντόλα και τη μετέτρεψε σε μπουζούκι. Όμως ποιο ήταν το πρώτο τραγούδι που έγραψε και ποιό το πρώτο που ηχογράφησε; Και πότε συνέβη αυτό? το 1936 ή το 1937?

Άβαταρ μέλους
hondrosk
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 234
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2004 02:50 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο

#2 Δημοσίευση από hondrosk »

Γειά σου φίλε Βακόνδιε.

Από 3 διαφορετικές πηγές που έχω (Αλφαβητάρι του Τσιτσάνη -Αντώνης Κωντός, Τα άπαντα του Τσιτσάνη, και μια μελέτη ενός Θεσσαλονικιού φίλου, του Σάκη Πάπιστα)
ο Τσιτσάνη έγραψε τα εξής 3 τραγούδια το [b]1936[/b] :

1.Σ' ένα τεκέ σκαρώσανε (Ζεϊμπέκικο)
Δημ. Περδικόπουλου-Τσιτσάνη
Γεωργία Μηττάκη (Φεβρουάριος 1936) ODEON G.A. 1929

2.Πικρός είναι ο πόνος μου (Ζεϊμπέκικο)
Ελβίρα Ντε Ιντάλγκο (Οκτώβρης 1936) ODEON G.A. 1990
Μπουζ.: Τσιτσάνης, Πιάνο: Σπ. Περιστέρης

3.Μαντήλι χρυσοκεντημένο (Καλαματιανό)
Ελβίρα Ντε Ιντάλγκο (Οκτώβρης 1936) ODEON G Α. 1990
Μπουζ.: Τσιτσάνης, Πιάνο: Σπ. Περιστέρης

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#3 Δημοσίευση από bill1961 »

Θα συμφωνήσω με το πρώτο: "Σ' ενα τεκέ σκαρώσανε". Έτσι λέει ο ίδιος ο Τσιτσάνης στον Κ. Χατζηδουλή (Κ. Χατζηδουλή: ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ: η ζωή μου, το έργο μου):
"...Πήγα με τον Περδικόπουλο και γραμμοφωνήσαμε δυο τραγούδια, στον ίδιο δίσκο. Ένα δικό του και ένα δικό μου. Το δικό του ήταν το "Σιγά καλέ μου την άμαξα"... και το δικό μου το "Σ' ένα τεκέ μπουκάρανε" ένα ζεϊμπέκικο. ... Πρέπει να ήταν το 1937..."
Τώρα αν κάνει λάθος στη χρονολογία, αυτό δεν το ξέρω.

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Τσιτσάνης-Σε ένα ντεκέ σκαρώσαμε

#4 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Καλησπέρα σε όλη την καλή παρέα!!

Όπως όλοι όσοι γράφουν στο site σας έτσι και εγώ θα ήθελα με τα λίγα που ξέρω να συνεισφέρω στην κουβέντα για την ζωή και το έργο του Τσιτσάνη.

Ο ακριβής τίτλος όπως έχει αποτυπωθεί στον δίσκο είναι το "Σ'ένα ντεκέ σκαρώσαμε" και όχι όπως η πλειοψηφία γράφει "σκαρώσανε".
Σύμφωνα με το πληρέστερο βιβλίο που έχει εκδοθεί για τις ηχογραφήσεις του Β. Τσιτσάνη του Νίκου Ορδουλίδη με τίτλο "Η δισκογραφική καριέρα του Βασίλη Τσιτσάνη 1936-1983 εκδόσεις ΙΑΝΟΣ 2014 και την database με όλες τις ηχογραφήσεις του Τσιτσάνη (σύνολο τραγουδιών 554) το τραγούδι ηχογραφήθηκε ή τον Ιανουάριο του 1936 ή τον Φεβρουάριο της ίδιας χρονιάς.
Στην βάση αυτή αναφέρει ο συγγραφέας (και μουσικός με προσωπικούς δίσκους Ν.Ορδουλίδης) ότι σύμφωνα με τους Πάπιστας-Κώντος-Αναστασίου-Μανιάτης το 50% του τραγουδιού ανήκει στον Περδικόπουλο.Που αυτό σημαίνει ότι οι στίχοι είναι του Περδικόπουλου σε μουσική του Τσιτσάνη.

ODEON
GA 1929 GO 2430
Σ’ΕΝΑ ΝΤΕΚΕ ΣΚΑΡΩΣΑΜΕ-ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ
Τσιτσάνη-Περδικοπούλου
Έκτέλεσις Γεωργίας Μιττάκη
Συνοδ.Μπουζουκίου ύπό Β. Τσιτσάνη
Δ/σις Σ. Περιστέρη
ΠΕΡΔΙΚΟΠΟΥΛΟΣ-ΤΣΙΤΣΑΝΗΣ
Α 190744 b
Αυτή είναι η ακριβής ταυτότητα του δίσκου

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

Τσιτσάνης-Σε ένα ντεκέ σκαρώσαμε

#5 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Να συμπληρώσω ότι πράγματι αποτελεί την πρώτη δισκογραφική δουλειά του Β.Τσιτσάνη,Είναι το μοναδικό χασικλίδικο που ηχογραφεί ο Τσιτσάνης πριν το πόλεμο.Θα χρειαστεί να περάσουν 10 χρόνια ακριβώς (και κάτι μήνες) για να ξαναηχογραφήσει τραγούδια με θέμα το χασίσι.Τα 2 αυτά μεταπολεμικά τραγούδια ως γνωστών είναι "Το πρωί με την δροσούλα" και το "Της μαστούρας ο σκοπός".Όπως ο ίδιος ο Τσιτσάνης αναφέρει στον Χατζηδουλή με το που άνοιξαν οι δισκογραφικές και για 40-45 μέρες δεν υπήρχε λογοκρισία.Σε αυτό το διάστημα προλάβανε να χτυπήσουν κάποια τραγούδια με το απαγορευμένο θέμα.
Επανερχόμενος στο "Σ'ένα ντεκέ σκαρώσαμε" να πω ότι στο τραγούδι είναι η Γεωργία Μιττάκη (1911-1977) με πολλές ηχογραφήσεις σε δίσκους κυρίως όμως στην δημοτική μας μουσική. Γι' αυτήν ο Δημήτρης Περδικόπουλος θα προσθέσει και την τρίτη στροφή

Και η Γιωργία η τρανή, με κέφι και μεράκι,
σαμπαχαδάκι έλεγε, με φίνο μπουζουκάκι

Στο μπουζούκι είναι ο Βασίλης Τσιτσάνης και στο πιάνο ο Σπύρος Περιστέρης. Τέλος να πω ότι είναι το ένα και μοναδικό τραγούδι που είπε η Μιττάκη του Τσιτσάνη.

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

#6 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

2.Πικρός είναι ο πόνος μου (Ζεϊμπέκικο)
Ελβίρα Ντε Ιντάλγκο (Οκτώβρης 1936) ODEON G.A. 1990
Μπουζ.: Τσιτσάνης, Πιάνο: Σπ. Περιστέρης

3.Μαντήλι χρυσοκεντημένο (Καλαματιανό)
Ελβίρα Ντε Ιντάλγκο (Οκτώβρης 1936) ODEON G Α. 1990
Μπουζ.: Τσιτσάνης, Πιάνο: Σπ. Περιστέρης[/quote]

10 χρόνια μετά το μήνυμα σου αυτό φίλε hondrosk θα ήθελα προς αποκατάσταση της αλήθειας και μόνο να πω ότι πλέον είναι ξεκάθαρο από όλους τους μελετητές του Τσιτσάνη ότι Ελβίρα Ντε Ιντάλγκο δεν υπήρξε ποτέ στην δισκογραφία του Τσιτσάνη. Όλα ξεκίνησαν από τον Κουνάδη ο οποίος αναφέρθηκε εσφαλμένα στην Ελβίρα Ντε Ιντάλγκο με συνέπεια πολλοί να συνδέσουν την δασκάλα της Κάλλας, η οποία ζούσε εκείνα τα χρόνια στα μέρη μας με τον Τσιτσάνη!!

Στο τραγούδι είναι η Ελβίρα Κάκκη και η παρεξήγηση λύνεται στο παρακάτω άρθρο

wiki/mediawiki/index.php/%CE%95%CE%BB%C ... E%BA%CE%B7

Το "Πικρός είναι ο πόνος μου" και το "Μαντήλι χρυσοκεντημένο" που αποτελούν το 2ο και 3ο τραγούδι της δισκογραφικής καριέρας του Β.Τσιτσάνη ηχογραφήθηκαν τον Οκτώβριο του 1936 με τα στοιχεία που παραθέτεις (GO 2613 αριθμός μήτρας) χωρίς να γνωρίζουμε την ημέρα.Και τα δύο όπως σωστά γράφεις είναι στον ίδιο δίσκο της ODEON.Η Σοφία Καρίβαλη αν και συνέχισε δισκογραφικά για λίγο ακόμα δεν ξανατραγούδησε Τσιτσάνη.

Συνολικά ο Τσιτσάνης το '36 ηχογράφησε 5 τραγούδια και όχι 3 που γνωρίζαμε ως τώρα.

Τα παρακάτω:

Σένα ντεκέ σκαρώσαμε Τσιτσάνης-Περδικόπουλος Γεωργία Μιττάκη
Μαντήλι χρυσοκεντημένο Τσιτσάνης Ελβίρα Κάκκη
Πικρός είναι ο πόνος μου Τσιτσάνης Ελβίρα Κάκκη
Να γιατί περνώ Τσιτσάνης Σοφία Καρίβαλη-Αμπατζή - Μάρκος Βαμβακάρης
Γειτόνισσα Τσιτσάνης Σοφία Καρίβαλη-Αμπατζή

Ουσιαστικά το 1936 ο Τσιτσάνης δίνει σε 3 τραγουδίστριες και στον Μάρκο να τραγουδήσουν τα τραγούδια του.Το 1937 θα ηχογραφήσει 10 τραγούδια.

Πληροφορίες από την database για τον Τσιτσάνη του Νίκου Ορδουλίδη. και από το βιβλίο του "Η ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗ ΚΑΡΙΕΡΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΗ ΤΣΙΤΣΑΝΗ (1936-1983)"

Για το Ανικανοποίητο.....
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 733
Εγγραφή: 20 Νοέμ 2015 11:17 pm

#7 Δημοσίευση από Για το Ανικανοποίητο..... »

Εκ παραδρομής σχόλιο για την Σοφία Καρίβαλη μεταφέρθηκε στα σχόλια για την Ελβίρα Κάκκη.
"Η Σοφία Καρίβαλη αν και συνέχισε δισκογραφικά για λίγο ακόμα δεν ξανατραγούδησε Τσιτσάνη"

Το σωστό λοιπόν είναι ότι τόσο η Ελβίρα Κάκκη όσο και η Σοφία Καρίβαλη-Αμπατζή είπαν από 2 τραγούδια και δεν ηχογραφήσανε ποτέ ξανά τραγούδια του Τσιτσάνη.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”