Σολων Λεκκας

"Κονσούλτο"
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

#8 Δημοσίευση από ntouzenis »

kampas έγραψε:Καλημέρα σε όλους...
Δεν θα αναφερθώ καθόλου στις απίστευτες δυνατότητες του Σόλωνα, εξάλλου όσοι έχουν αυτιά καταλαβαίνουν...
Επειδή τυχαίνει και εγώ να τον γνωρίζω προσωπικά, ειλικρινά θα ήθελα διευκρίνηση από τη rineli για το τι ακριβώς εννοεί...
Με δεδομένο ότι είναι unfair να σκιάζουμε τους χαρακτήρες των ανθρώπων που δεν είναι παρόντες για να "απαντήσουν", θέλω να φωνάξω πως από τη μέχρι στιγμής εντύπωση που έχω νιώθω πολύ τυχερός και περήφανος που έχω κάνει παρέα με το Σόλωνα...
Γεια σου ρε Θαναση,
εσενα περιμενα γι'αυτο δε μιλουσα ...

Ο Σολωνας ειναι φωναρα, κατεχει την Ελληνικη, τη δικη μας μουσικη απο τα γεννοφασκια του και μεσα απο την ΠΗΓΗ, την πατριδα του τη Μυτιληνη οπου χορευεται ακομα ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΑ το ΖΕΪΜΠΕΚΙΚΟ και οχι το Γκεϊμπεκικο, τι θεμε τωρα ; να τον αποκαθηλωσουμε ;; Γιατι ητανε ποτε Η φιρμα ;;

Γιατι και καποιο λαθος να εχει στο μυαλο της η rineli, μπορει να βρει εναν ανθρωπο με πρωτο εμενα ή αυτην την ιδια, που δεν εχει κανει λαθος σαν ανθρωπος ;;
Ολοι αυτοι οι ανθρωποι του ρεμπετικου, που γουσταρουμε κι αγαπαμε, δεν εχουν κανει καποιες κουτσουκελες ;;

Το '82 στο ΟΥΖΕΡΙ του ΚΩΤΣΟΥ στην Ξανθη, ενα απιστευτο στεκι διαστασεων 2χ2,50 οπου περναγε πολυς κοσμος, συνηθως μεγαλοι σε ηλικια Ξανθιωτες, καποιος γεροντής μας ελεγε για το Μαρκο και το Στρατο οτι οταν ειχανε ερθει εκει προπολεμικα κυνηγουσε ο Μαρκος το Στρατο στα χωραφια απο τις λαδιες που του εκανε ... και ομως μεχρι τα γεραματα ηταν μαζι σαν αδερφια ...

Τελος παντων ας διευκρινησει η φιλη μας τι εννοει ειτε με ποστ ειτε με π.μ.

Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 04 Μάιος 2005 10:10 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#9 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΙΚΗ »

Τον Σολωνα τον πρωτοακουσα πριν 5 χρονια σε ενα στεκι εδω στη Θεσσαλονικη στο οποιο ειχα παει απο περιεργεια και δυσπιστια για να δω "τον τελευταιο λαϊκο τραγουδιστη της Ελλαδας" (ετσι εγραφε το ενημερωτικο προγραμμα του μαγαζιου). Μου φανηκε πολυ βαρυγδουπος ο τιτλος. Χωρια που δεν πολυτρελαινομαι με τα παραδοσιακα. Αλλα το οτι το μαγαζι αυτο δεν εφερνε οποιον να 'ναι με εκανε να παω.

Η βραδια ηταν συγκλονιστικη, δεν ειχα ξαναδει τετοιο τραγουδιστη! Η φωνη λες κι εβγαινε απο την καρδια του. "Εγω αμα δε τραγουδαω, δε μπορω και να σκεφτω κιολας" ελεγε και σιγουρα το εννοουσε. Αν και τοσο μικροκαμωμενος, φανταζε θεορατος πανω στο παλκο. Αμανεδες απιστευτοι, νεκρικη σιγη στο μαγαζι. Μυσταγωγια κανονικη, αυθεντικη λαϊκη τεχνη.

Εκτοτε πηγαινω να τον ακουσω οποτε μπορω. Χωρια που χορευει πολυ λεβεντικα! Θεωρω τον εαυτο μου τυχερο που τον συναντησα και μακαρι να υπαρχουν κι αλλοι σαν αυτονκι ας μη τους ξερουμε. Ας ειναι γερος κι αυτος κι εμεις να ζουμε βραδιες σαν κι εκεινη.

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#10 Δημοσίευση από bill1961 »

Για περισσότερα, εδώ:
http://users.thess.sch.gr/veccio/ereyna/solon/SOLON.htm

Ερρίκος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 07 Αύγ 2006 07:36 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

#11 Δημοσίευση από Ερρίκος »

Εμένα πάντος ο Σώλονας με έχει ξελασπώσει πολές φορές με τη φωνή του σε μέρη που πέξαμε. Είναι ταλέντο.
γειά σας μάγκες!

Άβαταρ μέλους
Mistakidis
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2006 11:30 pm

#12 Δημοσίευση από Mistakidis »

Αν φτάσαμε να συζητάμε για το αν αξίζει ο Σόλωνας......!

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

#13 Δημοσίευση από max »

Δεν νομίζω ότι συζητάμε για το αν αξίζει ή όχι ο Σόλωνας....
Τέτοιοι τύποι είναι όαση μέσα στο (μουσικό και μη) σκουπιδαριό που μας βομβαρδίζει καθημερινά.

Απλά ένας είπε ότι δεν του αρέσει...

Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

#14 Δημοσίευση από udialek »

Σιγουρα ο Σολωνας ειναι ενας ιδιόρυθμος τραγουδιστης...

Το ηχόχρωμα της φωνης του βέβαια δεν είναι αυτο που περιμένει κανεις απο ενα τραγουδιστη, εννοω απο κάποιον που βασικα τραγουδαει και δεν παιζει καποιο όργανο.

Ομως η γνωση των δρόμων και η φωνητικη τους απόδοση απο το Σόλωνα είναι κατι το καταπληκτικο.

Ελάχιστοι πλεον στην Ελλαδα μπορουν να τραγουδησουν οπως αυτος. Ελαχιστοι πια μπορουν να τραγουδησουν αμανε με τετοια προσηλωση στο μακαμ, τετοια φαντασια και τετοιο παθος.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”