«ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΘΕΣΗΣ» ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΟ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟ

Ανακοινώσεις και τυχόν προβλήματα στη ρεμπετοσελίδα (πχ προβληματικό τραγούδι - πρόβλημα σύνδεσης - λάθος στοιχεία σε τραγούδι κλπ).
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
spyrosp
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006 02:35 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

«ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΘΕΣΗΣ» ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΟ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟ

#1 Δημοσίευση από spyrosp »

Αγαπητοί Φίλοι/ες,

Με την άδεια σας δημοσιεύω κείμενο του Πάνου του Σαββόπουλου δεδομένου ότι δεν έχει πρόσβαση σε internet.

"Στο τελευταίο τεύχος του περιοδικού POP ELEVEN (τεύχος 8, Δεκέμβριος 2008) υπάρχει εκτεταμένο άρθρο με τα βιογραφικά (και όχι μόνο) του Απόστολου Χατζηχρήστου, το οποίο υπογράφω εγώ. Στο editorial του τεύχους αυτού, το οποίο υπογράφει ο εκδότης, υπάρχει μεταξύ άλλων αρνητική, και εμπαθής θα έλεγα, αναφορά στην τελευταία έκδοση του γνωστού συλλέκτη και ερευνητή Charles Howard και συγκεκριμένα στην πενταπλή κασετίνα με όλα τα 101 προπολεμικά τραγούδια του Βασίλη Τσιτσάνη (δίσκος JSP77111). Εξυπακούεται ότι καθένας μπορεί ελεύθερα να γράφει και να διαδίδει αυτά που πιστεύει, προφανώς και ένας εκδότης, και μάλιστα στο έντυπό του, έχει οπωσδήποτε το δικαίωμα αυτό. Ουδεμία συζήτηση περί τούτου. Αλλά η συνύπαρξη-γειτονία του άρθρου μου με το συγκεκριμένο editorial θα μπορούσε να εκληφθεί ως μία γενικότερη συναίνεσή μου με το περιεχόμενό του. Προς αποφυγήν λοιπόν κάθε παρεξήγησης και επειδή αφ’ ενός μεν η σχέση μου με το περιοδικό ήταν μόνο το άρθρο μου, αφ’ ετέρου δε επειδή διαφωνώ με το editorial και θεωρώ το περιεχόμενό του (επιεικώς...) άδικο, επιθυμώ με το παρόν σημείωμα να διαχωρίσω σαφέστατα τη θέση μου από αυτό.
Και όχι μόνο απλά να διαχωρίσω τη θέση μου. Με την ευκαιρία μάλιστα θέλω να σας συστήσω με θέρμη την πενταπλή αυτή κασετίνα με τα προπολεμικά τραγούδια του Τσιτσάνη (αυτή δηλαδή που σχολιάζεται αρνητικά στο εν λόγω περιοδικό, κατά την άποψη του εκδότη του), την οποία εγώ θεωρώ μέγα εκδοτικό έργο αφού ο προπολεμικός Τσιτσάνης είναι χαρακτηριστικός στη μουσική, τους στίχους, τους ερμηνευτές, ακόμα και στο παίξιμο του μπουζουκιού, διαφέροντας σαφώς από τον μεταπολεμικό. Τόσα χρόνια δε βρέθηκε ένας Έλληνας να συγκεντρώσει και να εκδώσει όλον (τονίζω τη λέξη «όλον») τον Τσιτσάνη μεταξύ 1937 – 1940 και τώρα που βρέθηκε ένας μερακλής Εγγλέζος και το ‘κανε, αντί για ευχαριστώ εφευρίσκουμε ...χολή για να του ρίξουμε και ταυτόχρονα «ψειρίζουμε τη μαϊμού»! Και σημειώστε ότι η αναζήτηση και ανεύρεση όλου αυτού του υλικού ήταν ένας άθλος. Σας βεβαιώνω δε ότι αν από τα 101 τραγούδια τα 85 περίπου βρίσκονται κάπως εύκολα, τα υπόλοιπα είναι εξαιρετικά σπάνια. Αν μάλιστα λάβετε υπ’ όψη σας ότι η έρευνα είχε στόχο και καθαρά κομμάτια, τότε θα καταλάβετε καλύτερα γιατί μίλησα για άθλο. Και μην ξεχάσω να σας πω ότι πρόκειται για πάμφθηνη έκδοση, αφού δεν κοστίζουν ούτε καν 25 ευρώα αυτά τα πέντε CD!
Τελειώνοντας θέλω να υπογραμμίσω ότι ο Charles Howard με τις εκδόσεις του από το 1992, δίδαξε πραγματικά τους Έλληνες τι σημαίνει καθαρός ήχος στις επανεκδόσεις των παλιών δίσκων γραμμοφώνου στα ρεμπέτικα και τα μικρασιάτικα τραγούδια. Διότι μέχρι τότε οι ανάλογες εκδόσεις είχαν τη σφραγίδα της νεοελληνικής προχειρότητας, της ανευθυνότητας, της τσιγκουνιάς, της μιζέριας και (κατά κανόνα, διατί να το αποκρύψωμεν άλλως τε;) της εύκολης αρπαχτής. Βαρύτερη αναπηρία τους ήταν ο απαίσιος ήχος και δευτερευόντως τα ανακριβή στοιχεία. Λέμε ναι σε κάθε επανέκδοση από 78-ρια και την υποδεχόμαστε πάντα ευχάριστα απ’ όπου κι αν προέρχεται, αλλά αυτό ούτε τα συγχωρεί ούτε και τα ...καλύπτει όλα. Μετά το ’92 όμως υπήρχε μέτρο σύγκρισης. Αποτέλεσμα ήταν οι εκδόσεις του χαμηλών τόνων αυτού Εγγλέζου, να μπουν στο μάτι και στο στόχαστρο κάποιων «ολίγιστων» του χώρου, στην αρχή μάλιστα να κυνηγηθούν με διάφορες γελοίες δικαιολογίες (γελοίες, ιδίως για το «ξέφραγο αμπέλι», δηλαδή την «εφραιμοχώρα» που ζούμε...) και τελικά να σπανίζουν στα ράφια των δισκοπωλείων. Βέβαια ουδέν πρόβλημα για τους εραστές του είδους, αφού οι ενδιαφερόμενοι έβρισκαν ευκολότατα τις εκδόσεις αυτές από τα χιλιάδες ατελείωτα klopyright, τα «άγια» όπως τα έλεγαν, αντίγραφα που κυκλοφορούσαν από χέρι σε χέρι με όλους τους ψηφιακούς τρόπους. Αλλά και μέχρι τις μέρες μας, οι εκδόσεις του Τσάρλι, γίνονται στόχος κακόβουλων και προφανώς ανυπόστατων διαδόσεων, ακόμα και δημοσιευμάτων, κυρίως από άτομα που έχουν την εκδοτική τους φωλιά λερωμένη...
Αν πάντως αναζητήσετε την πενταπλή αυτή κασετίνα με τα προπολεμικά του Τσιτσάνη, ρίξτε και μια ματιά στα ήδη κυκλοφορούντα και εξαιρετικώς ενδιαφέροντα REMBETIKA και REMBETIKA – 2, με 4 CD το καθένα. Ψάξτε για όλα στην ιστοσελίδα: www.jsprecords.com
Υ.Γ.-1 Σύμφωνα με «διπλωματικές» πηγές (για να κογιονάρω την δήθεν επίσημη προέλευση μερικών πονηρών ειδήσεων κάποιων εφημερίδων...), την «βόμβα» των 5 CD με τα προπολεμικά του Τσιτσάνη ακολουθεί και άλλη ...μεγαλύτερη.
Υ. Γ.-2 Η ζήλια δεν είναι τόσο κακή, όταν μάλιστα πυροδοτεί ευγενή άμιλλα. Ο φθόνος όμως είναι κάτι βαρύ...
Υ.Γ.-3 Το μόνο που φαίνεται να μη συγχωρείται με τίποτα σ’ αυτόν τον κόσμο (γιατί ακόμα και η ...απάτη από το έτερον ήμισυ συγχωρείται, είτε γιατί ο συγχωρών την έχει ήδη κάνει την κουτσουκέλα, είτε γιατί μελετάει να την κάνει ...άμεσα), το μόνο λοιπόν που φαίνεται να μη συγχωρείται με τίποτα σ’ αυτόν τον κόσμο, είναι η επιτυχία του ομότεχνου...
Γ.Γ.-4 Έχει πει ο αμερικανός παίχτης του μπέιζμπολ, ο πολύς Yogi Berra (γέν. 1925): «Αν δε μπορείς να μιμηθείς τους αντιπάλους σου, τουλάχιστον φρόντισε να τους αντιγράψεις...»
Καλή σας χρονιά, με ευχές για υγεία στο σώμα και στην ψυχή και με κέρδη, τουλάχιστον, λίγα ευρώα πιο πάνω απ’ αυτά που (λογικά ελπίζω) θα ξοδεύετε."

Αθήνα, 15-1-2009

Πάνος Σαββόπουλος

Άβαταρ μέλους
ntouzenis
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 618
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2005 12:54 pm
Τοποθεσία: Χανιά

Re: «ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΘΕΣΗΣ» ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΟ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟ

#2 Δημοσίευση από ntouzenis »

Ετσι μπραβο !!
Θα θελαμε την παρουσια του Πανου Σαββοπουλου στα ιντερνετικα !!
Δε δαγκανει ...
spyrosp έγραψε:Αγαπητοί Φίλοι/ες,
Με την άδεια σας δημοσιεύω κείμενο του Πάνου του Σαββόπουλου δεδομένου ότι δεν έχει πρόσβαση σε internet.
..............
Υ.Γ.-1 Σύμφωνα με «διπλωματικές» πηγές (για να κογιονάρω την δήθεν επίσημη προέλευση μερικών πονηρών ειδήσεων κάποιων εφημερίδων...), την «βόμβα» των 5 CD με τα προπολεμικά του Τσιτσάνη ακολουθεί και άλλη ...μεγαλύτερη.
Υ. Γ.-2 Η ζήλια δεν είναι τόσο κακή, όταν μάλιστα πυροδοτεί ευγενή άμιλλα. Ο φθόνος όμως είναι κάτι βαρύ...
Υ.Γ.-3 Το μόνο που φαίνεται να μη συγχωρείται με τίποτα σ’ αυτόν τον κόσμο (γιατί ακόμα και η ...απάτη από το έτερον ήμισυ συγχωρείται, είτε γιατί ο συγχωρών την έχει ήδη κάνει την κουτσουκέλα, είτε γιατί μελετάει να την κάνει ...άμεσα), το μόνο λοιπόν που φαίνεται να μη συγχωρείται με τίποτα σ’ αυτόν τον κόσμο, είναι η επιτυχία του ομότεχνου...
...........
Πάνος Σαββόπουλος

Επι του προσωπικου δεν εχω να πω κατι, ειναι δικο τους θεμα και εξ αλλου δεν εχω διαβασει το ΠΟΠ 11 αλλα φανταζομαι την μήνιν των εκδοσεων Φαληρέα ...
Προσωπικα εχω εκφραστει σε κουβεντες, ισως και στα ρεμπετικα φορουμ και το μπλογκ μου -δε θυμαμαι- για τις τυμβωρυχικες εκδοσεις του ΠΟΠ 11 με εβδομαδιαιες εκδοσεις cd με πειραιωτικα, αναφιωτικα, περιστεριωτικα, καρσιλαμαδες, αγριλαμαδες και μπαγλαμαδες και οπα οπα δωστου ...νισαφι και αμαν πια !!! Μαθαμε την τεχνογνωσια και με 5-6 τηλεφωνα καθαρισαμε. Παιρνω την εταιρεια που τα εβγαλε πρωτη (τα τραγουδια για...) , παιρνω την ΑΕΠΙ, το μακετιστα κανω παραγγελια στον τυπογραφο και αυτον που βγαζει τα cd, την εταιρεια κινησης και μιαααα χαρα !!! Ααα ξεχασα και τους αρθρογραφους δεν ηξερα οτι αρθογραφουν στο ΠΟΠ (γεαα) 11 !!!!!!!!
Οι αποψεις του Πανου περι Τσαρλυ με βρισκουν απολυτα συμφωνο και επαυξανω !!
Τωρα αν θελει να γραφει στο ΠΟΠ 11, δε μου πεφτει λογος ...

Ας φανταστουμε λοιπον ενα διαλογο των εκδοσεων αυτων :
- Ελα ... πουσαι ;; Βάλε μου 2 Μαρκο, ενα Μπατη, ενα Δελια, ενα Μπαγιαντερα καθαρο μ... ακους ;;
- Τσιτσανη να βαλω ;; Κανα Νταλκα ;;
- Καλα μα..ας εισαι ; Θες να με καψεις ;; Τσιτσανη θα βγαλουμε σε ειδικο, τις γιορτες ... Τι δουλεια εχει ρε φιλε ο Νταλκας με το Μαρκο ;;
κλπ

Αυτο που μαθαινουμε ομως συντροφοι ειναι οι ΒΟΜΒΕΣ !! Εκει φτασαμε λοιπον ... Να ριχνουν αυταρεσκα ΒΟΜΒΕΣ οι εταιρειες με δισκογραφιες βλεποντας καποιον Τσάρλυ να "κοναμαει" με τη δικη τους μπιζνα !!!!
Προμύνημα πηραμε το Δεκεμβρη σε εκπομπη της κυρα Μπηλιως, όπου ο Π.Κουναδης με καμαρι και ενα χαμογελο υπεροχης, ανηγγειλε κατα κάποιο τρόπο, την εκδοση απο την MINOS-EMI (Μαργαριτα Ματσα) καποιας εκδοσης "απάντων των ρεμπετικων" παραπεμποντας στη βομβα που λεει ο Πανος !! Σωθηκαμε τωρα εμεις οι φτωχοι καταναλωτες ...

Παντως το ΡΕΜΠΕΤΙΚΟ μαγκες για αυτους ειναι προϊον που εξακολουθει να πουλαει καλα και επενδυουν σ'αυτο !! Προτιμουν να ασχολουνται με το ξεχασμενο καποτε ρεμπετικο (1955-1975), (1985-1995) εξισου και παραπανω με τις φανφαρόνικες και ιλουστρασιον παραγωγες τους, εντεχνο-λαικο-σκυλαδικο-ροκ-ραπ-αρενμπι-τσιφτετελο-κουλτουρο-ολα μεσα ...
Δειτε εδω τις ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΥ ΔΕΚΕΜΒΡΗ 2008 εν μεσω κρισης και της υποτιθεμενης μονιμης κρισης της δισκογραφιας !!!

Την ιδια ωρα κανεις επισημος φορεας, ΥΠΠΟ ή κανεις αλλος δεν παιρνει πρωτοβουλια να εκδοσει τα κειμηλια της μουσικης μας σε προσιτες τιμες, με πρωτο παραδειγμα τραγουδια απο το 1900-1930 αλλα και τις ηχογραφησεις του Γκερλιτζ, της Μερλιε και αλλων ερευνητων ...

TUXEDOMOON1
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 04 Οκτ 2006 03:02 pm

#3 Δημοσίευση από TUXEDOMOON1 »

Επειδη εγω ο Σταυρος Κουρουσης ημουν συμπαραγωγος στην κασετινα με τα 5 cd του τσιτσανη θα πω τα εξης.
Δεν ημαστε ουτε εγω ουτε ο ο charles Howard ευχαριστιμενοι απο την επεξεργασια των Αγγλων.Εμεις θελαμε μονο στα πολυ ελλατωματικα να γινει επεξεργασια και αυτοι κανανε σε ολα,γιααυτο και μαλλον δεν θα συνεχισουμε(θελαμε να βγαλουμε ολο το τσιτσανη)για να μαζεψουμε το υλικο μας πηρε χρονια.
Τ λεφτα που πηραμε ηταν ενα απλο χαρτζιλικι και τιποτα παραπανω ,υτε ποσοστα παιρνουμε ουτε τιποτα αλλο ,αυτο για οσους νομιζουν οτι βγαινουν λεφτα απο αυτη την δουλεια.
Σιγουρα υπαρχει πολεμος συμφεροντων ας κρινει το κοινο ποιος το κανει με μερακι και ποιος οχι και ας κατασταλαξει που θελει να ξοδεψει τα λεφτα του,κατα την γνωμη μου ολοι βοηθουν στο να προωθηται το ρεμπετικο οχι ομως να πετανε λασπη χωρις αιτια .

Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 04 Μάιος 2005 10:10 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#4 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΙΚΗ »

Δηλαδη μπορειτε να βγαλετε ολον τον Τσιτσανη σε τετοια ηχητικη ποιοτητα; Εγω τουλαχιστον που ακουσα τα σιντι αυτα εμεινα με το στομα ανοιχτο απο την ποιοτητα του ηχου. Σε πολλα τραγουδια που τα εχω ακουσει εκατο φορες το καθενα, ακουσα για πρωτη φορα λεπτομερειες απο τα οργανα που παιζουν που δεν ειχα ξανακουσει ποτε πριν! Ειδικα απο το μπαγλαμα (οι ψηλες συχνοτητες βλαπτονται περισσοτερο απο τις χαμηλες απο τη φθορα των δισκων ή ειναι εντυπωση μου;). Μακαριζα τον Charles Howard και τους συντελεστες της εκδοσης καθα φορα που τα ακουγα.

Υπαρχουν επισης τραγουδια που τα ειχαμε βρει εδω στη σελιδα αλλα ηταν σε λαθος στροφες, αν καταλαβα καλα. Το διαπιστωσα οταν ακουσα τα 5 σιντι αυτα. Και ποιος ξερει σε ποσα άλλα δε καταλαβα τις διαφορες τους.

Δε ξερω, αλλα εγω προσωπικα θα περιμενω εναγωνιως να αλλαξετε γνωμη και να τα βγαλετε ολα!!

Ευχαριστω για την υπομονη και ελπιζω να μην ενοχλησα κατα κανενα τροπο.
Τελευταία επεξεργασία από ΑΓΓΕΛΙΚΗ σε 16 Ιαν 2009 08:13 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
bill1961
συντονιστής<br>(03/2008 ως τώρα)
Δημοσιεύσεις: 1024
Εγγραφή: 10 Μάιος 2005 11:51 pm
Τοποθεσία: Ηγουμενίτσα

#5 Δημοσίευση από bill1961 »

Διάβασα κι εγώ στο POP ELEVEN και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το ύφος της κριτικής στον Charles Howard. Κι αυτό γιατί ο Charles Howard ήταν ο μόνος που μέσα από τις παραγωγές του έδινε (έστω κι αν δε με ικανοποιούσε η "δόση") τη δυνατότητα σε μας, τους απλούς λάτρεις του ρεμπέτικου, να ακούσουμε κάποια σπανιότατα τραγούδια αλλά και για τις πεντακάθαρες εκτελέσεις και τα επιμελημένα (αρχικά τουλάχιστον) ένθετα.
Η αίσθηση που μου δημιούργησε το άρθρο, ήταν αυτή ακριβώς που ανέφερε παραπάνω ο Tuxedomoon1, του "πολέμου συμφερόντων". Προσπέρασα το ζήτημα και έβαλα να ακούσω το cd με τα τραγούδια του Χατζηχρήστου που συνόδευε το περιοδικό. Όταν λιγες μέρες αργότερα έφτασε στα χέρια μου το cd των Εκδόσεων Φαληρέα: "Βαγγέλης Παπάζογλου: Άπαντα" όπου τρία διπλο-τριπλο-κλειδωμένα σε μπαούλα τραγούδια του Β. Παπάζογλου παρουσιάζονται στις αυθεντικές τους εκτελέσεις για πρώτη φορά, το παζλ συμπληρώθηκε και η εικόνα ξεδιάλυνε για μένα...
"Πατήρ πάντων, πόλεμος" έλεγε ο αρχαίος. Αρκεί ο πόλεμός τους να μένει μακριά από αυτό εδώ το site.

Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

Re: «ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΘΕΣΗΣ» ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΝΟ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟ

#6 Δημοσίευση από udialek »

spyrosp έγραψε:Και σημειώστε ότι η αναζήτηση και ανεύρεση όλου αυτού του υλικού ήταν ένας άθλος. Σας βεβαιώνω δε ότι αν από τα 101 τραγούδια τα 85 περίπου βρίσκονται κάπως εύκολα, τα υπόλοιπα είναι εξαιρετικά σπάνια.

κ. Σαββόπουλέ μου,

με όλο τό σεβασμό που σας τρέφω, και με το συμπάθειο, λέω,

μια και απο τα γραφόμενα σας φαίνεται ότι υπερασπίζεστε την προσπάθεια διάδοσης εκείνων απο τα ρεμπέτικα που για διάφορους λόγους έμειναν "θαμμένα" και δεν μπορουν πλεον να βρεθούν για να ακουστουν, και επικροτειτε την συγκεκριμένη εκδοτικη προσπάθεια,
δέν μας στέλνετε μια καθαρη κόπια απο το τραγούδι του Χατζηχρηστου "ντουνια ανακριτη" το οποίο έχετε επι τούτου "σημαδέψει" μιλώντας επίτηδες επάνω στά λόγια? :oops:

Άβαταρ μέλους
NIKOS_THESSALONIKH
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 16 Οκτ 2004 04:57 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

#7 Δημοσίευση από NIKOS_THESSALONIKH »

Καλησπέρα! Δεν έχω τα σιντιά ούτε του Χατζηχρήστου ούτε του Παπάζογλου! (Τώρα έμαθα ότι κυκλοφόρησαν) Κάποιος που τα έχει .... υπάρχουν τραγούδια σ' αυτά που δεν τα έχουμε στη σελίδα;
Με μια ματιά που έριξα τώρα, τραγούδια με συνθέτη Παπάζογλου υπάρχουν στη σελίδα 31(τίτλοι χωρίς τις δεύτερες εκτελέσεις). Το cd έχει 46.....
και πέντε αμανέδες με τη φωνή της Αγγέλας Παπάζογλου(δεν ξέρω αν είναι ίδιοι μ' αυτούς που υπάρχουν στη σελίδα)

Απάντηση

Επιστροφή σε “Ανακοινώσεις - Προβλήματα - Διορθώσεις”