Ήξερα αλλά τα ξέχασα....

"Κονσούλτο"
Μήνυμα
Συγγραφέας
rebetika
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 07 Μάιος 2005 12:26 pm
Τοποθεσία: Korinthos

#8 Δημοσίευση από rebetika »

Σε ένα πάλκο υπάρχουν δύο μπουζουξήδες και η υπόλοιπη ορχήστρα. Ο ένας μπουζουξής παίζει με απίστευτη ταχύτητα πολύπλοκες μελωδίες, ενώ ο άλλος παίζει μόνο μία νότα. Ένας πελάτης, απορημένος, πηγαίνει στον κιθαρίστα και τον ρωτάει:
- Ρε φίλε, ποιος είναι καλύτερος από αυτούς τους δύο; περιμένοντας την αναμενόμενη απάντηση.
- Αυτός, του αποκρίνεται ο κιθαρίστας δείχνοντας στην μεριά του μπουζουξή που έπαιζει την μία και μοναδική νότα.
- Μα καλά, λέει ο άλλος απορημένος, αυτός παίζει μόνο μία νότα ενώ ο άλλος έχει ξεσκιστεί, τι εννοείς;
- Ακριβώς αυτό. Διότι αυτός (που παίζει μόνο μία νότα) την έχει βρει, ενώ ο άλλος ακόμα την ψάχνει... :twisted: :twisted: 8)

Άβαταρ μέλους
member21
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 20 Μαρ 2005 11:43 am
Τοποθεσία: Μαρούσι

#9 Δημοσίευση από member21 »

rebetika έγραψε:Σε ένα πάλκο υπάρχουν δύο μπουζουξήδες και η υπόλοιπη ορχήστρα. Ο ένας μπουζουξής παίζει με απίστευτη ταχύτητα πολύπλοκες μελωδίες, ενώ ο άλλος παίζει μόνο μία νότα. Ένας πελάτης, απορημένος, πηγαίνει στον κιθαρίστα και τον ρωτάει:
- Ρε φίλε, ποιος είναι καλύτερος από αυτούς τους δύο; περιμένοντας την αναμενόμενη απάντηση.
- Αυτός, του αποκρίνεται ο κιθαρίστας δείχνοντας στην μεριά του μπουζουξή που έπαιζει την μία και μοναδική νότα.
- Μα καλά, λέει ο άλλος απορημένος, αυτός παίζει μόνο μία νότα ενώ ο άλλος έχει ξεσκιστεί, τι εννοείς;
- Ακριβώς αυτό. Διότι αυτός (που παίζει μόνο μία νότα) την έχει βρει, ενώ ο άλλος ακόμα την ψάχνει... :twisted: :twisted: 8)

χαχαχα καλό :D
...τον τεκετζή εδιάταξαν, τις λουλαδιές ντουμπλέδες.

Άβαταρ μέλους
ΙΑΣΩΝΑΣ
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 22 Ιαν 2008 10:21 pm
Τοποθεσία: Μακρια απ τον Πόρο, ΤΡΙΚΑΛΑ ΗΜΑΘΙΑΣ τώρα
Επικοινωνία:

#10 Δημοσίευση από ΙΑΣΩΝΑΣ »

Χειμωνας πριν κανα 3,5 χρονια..Σαλλονικη,παιζω σαιζον σε μαγαζι,που διαλεξα γιατι ταιριαζε στο υφος μου που λενε.Ολα βαινουν καλως πεννιες τραγουδακια ομορφα,τα δικα μας που λενε.Στα μεσα του προγραμματος μου ψιθυριζει τ αφεντικο..ριξε και κανα πιο ευθυμο να τους μερακλωσουμε..ε παιξαμε γνωστα κομματια που ανεβαζουν το θερμομετρο του κεφιου(λιγο) να ευχαριστησουμε το κοινον...
τι να κανεις..Εργαζεσαι...Σε καποια φαση σηκωνεται ενας ντισκοτσιφτετελας και μου λεει προστακτικα..φιλαρακι παιξε μου ενα ΠΟΝΤΙΑΚΟ...Σαν να με χτυπησε τουβλο..Και τι το περασες εδω ρε Λεμονα η Κορτσοπον(Ποντιακα γλεντοκομεια) εκει να πας να παραγγειλεις..εδω φαε το σουβλακι σου πιε το κρασακι σου και ακου κατι διαφορετικο.Πρεπει να ειχα ενα βλεμμα αστα να πανε..Πληρωσε πηρε την σκυλοπαρεα του και εφυγε.Τωρα για Κορτσοπον δεν ξερω..Ερε τι τραβαμε και μεις οι καλλιτεχναι..Αυτο κιαν ηταν ανεκδοτο..Τι ζητησε το ατομο..
Θα μεταλαβω με νερο Θαλασσινο σταλα τη σταλα σιμαγμενο απ το κορμι σου,σε τασι αρχαιο μπακιρενιο αλγερινο που κοινωνουσαν πειρατες πριν πολεμησουν...
http://www.youtube.com/user/bikos68

Άβαταρ μέλους
NIKOS_THESSALONIKH
More than 100 posts user
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 16 Οκτ 2004 04:57 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

#11 Δημοσίευση από NIKOS_THESSALONIKH »

Δυο φίλοι που παίζουν κιθάρα και μπουζούκι σε ταβέρνες γνωρίζουν δυο κοπέλες που τυχαίνει να είναι και αδερδές. Τα "φτιάχνουν" μαζί τους.. οι σχέσεις πάνε πολύ καλα..
Μετά απο λίγους μήνες είναι καλεσμένοι στο σπίτι των κοριτσιών για να γνωριστούν με τους γονείς τους (τα μελλοντικα πεθερικά τους)..
Στο σαλόνι οι φίλοι με τον μέλλοντα πεθέρο:
Μέλλ. Πεθερός: ..και, τι δουλειά κάνετε παιδιά ;
Κιθαρίστας: Μουσικοί είμαστε, παιζουμε σε μια ταβέρνα, εγω κιθάρα κι ο Νίκος μπουζούκι...
Μέλλ. Πεθερός: : Γυναίκαααα.. βαλ' τα παιδιά να φάνε και να φύγουνε !!

Δημήτρης Ν.
More than 50 posts user
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2007 02:18 pm
Τοποθεσία: Μεσολόγγι

#12 Δημοσίευση από Δημήτρης Ν. »

ΙΑΣΩΝΑΣ έγραψε: Ερε τι τραβαμε και μεις οι καλλιτεχναι..Αυτο κιαν ηταν ανεκδοτο..Τι ζητησε το ατομο..
Το ίδιο έπαθα κι εγώ πριν αρκετά χρόνια στην πρέβαζα, ενώ παίζαμε ζεϊμπέκικα γύρισε ένας θείος και ζήτησε επιτακτικά, σα να χόρευε μόνος του, τον "Ήλιο"(οργανικό τσάμικο). Έκανε και τσαμπουκά... :lol:

Άβαταρ μέλους
ΑΓΓΕΛΙΚΗ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 04 Μάιος 2005 10:10 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

#13 Δημοσίευση από ΑΓΓΕΛΙΚΗ »

Εμενα που μου ζητησαν το "Μωρο μου σορυ";
:o :o :o :o :shock: :shock: :shock: :shock:

ΑΝΤΩΝΑΣ
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2006 06:41 pm

#14 Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΑΣ »

ΑΓΓΕΛΙΚΗ έγραψε:Εμενα που μου ζητησαν το "Μωρο μου σορυ";
:o :o :o :o :shock: :shock: :shock: :shock:

Επειδή δεν κατάλαβα, ρε Αγγελική, τι σε ενόχλησε;
Tο "Μωρό μου" ή το "σόρυ" και δεν το έπαιξες;
:?

Απάντηση

Επιστροφή σε “Κουβεντούλα”