ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟ ΑΓΧΟΣ (MIDI & ΖΩΝΤΑΝA)

Εκφραστείτε ελεύθερα..
Απάντηση
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟ ΑΓΧΟΣ (MIDI & ΖΩΝΤΑΝA)

#1 Δημοσίευση από socrates »

Hermoupolis 1.PNG
Hermoupolis 1.PNG (1.23 MiB) Προβλήθηκε 4173 φορές
Έχω δημοσιεύσει στην παλιά σελίδα αυτούς τους στίχους πριν 3 χρόνια και η δημοσίευση του Για το ανικανοποίητο σήμερα ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ σχετικά με τον Γαλησσά και τα βλαχο-μπαρόκ νέο-ελληνικά γλέντια μου τους ξανάφερε στο μυαλό. Αν ζούσε ο Μάρκος ίσως πάθαινε συγκοπή ο καημένος στ' αλήθεια…
Αυτό το φόβο μου προσπάθησα να εκφράσω πριν 20 χρόνια με αυτό το τραγούδι, (από τότε δεν ξαναπήγα στη Σύρο) και πολύ λυπάμαι που βγαίνω αληθινός.
Έχω πάθει πολλά κρας στην πορεία κι' έχω χάσει πολλούς στίχους και ηχογραφήσεις, αλλά ευτυχώς κρατώ τα χειρόγραφά μου και τα σκανάρω που και που, έτσι αυτό το τραγουδάκι σώθηκε και σήμερα το ξαναπέρασα στον υπολογιστή με βάση το χειρόγραφο και κάποια παλιά τυπωμένη παρτιτούρα. Η ενοργάνωση είναι σχεδόν τελειωμένη (δεν θα πρόσθετα παρά μόνο ένα τσέλλο), και στην ουσία είναι ένας διάλογος μεταξύ φωνητικής μελωδίας και υποχρεωτικού μπαγλαμά σε 4 παραλλαγές.
Οπότε το ξαναέστησα ψηφιακά και το δίνω στο πάντα αμερόληπτο MIDI να το ερμηνεύσει.

ΘΕΩΡΙΑ "Χ" => BELLE ÉPOQUE 2 => ΣΚΙΤΣΑ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ
ΣΥΡΟΣ
ΕΡΜΟΥΠΟΛΗ
20/9/1995
ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟ ΑΓΧΟΣ

Παγωμένος υπερβόρειος απ' τη Θούλη,
προσκυνώ στον ανδριάντα του Μιαούλη,
στης Ερμούπολης την κεντρική πλατεία,
και το κάνω σοβαρά κι' όχι στ' αστεία.

Καπτ' Αντρέα που το πέλαο αγναντεύεις,
σκεφτικός χωρίς ποτέ σου να σαλεύεις,
πες μου πως καταλαβαίνεις την Ελλάδα,
να χαρώ ή να θρηνήσω στη λιακάδα?

Βλέπω έκτροπα πολλά κι' ακούω disco,
και σκυλάδικα και ραπ, και δεν τη βρίσκω,
κι' ούτε ξέρω που ο διάολος να πάρει,
τι γυρεύουν στο νησί του Βαμβακάρη.

Πως φοβάμαι τις ξενόγλωσσες αφίσες,
και της Σύρας μη στερέψουνε οι βρύσες,
καπετάνιε που πολέμησες τον Τούρκο,
πες μας πώς να ξελασπώσουμε απ' το βούρκο.
ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟ ΑΓΧΟΣ.pdf
(191.66 KiB) Μεταφορτώθηκε 442 φορές

Click Here for Scrolling Score - Κλικ εδώ για κινούμενη παρτιτούρα
ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟ ΑΓΧΟΣ.mp3
(3.58 MiB) Μεταφορτώθηκε 242 φορές
ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟ ΑΓΧΟΣ.xml
(580.89 KiB) Μεταφορτώθηκε 308 φορές
ΖΩΝΤΑΝΗ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ
Ωστόσο, ψάχνοντας βαθύτερα στα κιτάπια μου βρήκα και μιά δοκιμαστική ζωντανή ηχογράφηση από το 1997 ή 1998, με τον κουμπάρο μου στο στούντιο, όπως πάντα ολομέθυστοι, (για να κάνω το δικό του χατίρι το ηχογραφήσαμε), ένα μικρόφωνο κρεμασμένο από ένα αναλόγιο να πιάνει τα δρώμενα (και τα εκτός στουντίου) και χωρίς καμία ρύθμιση ή απόπειρα σοβαρής δουλειάς, οπότε ζητώ επιείκεια, αλλά ίσως να έχει κάτι πιο καλό από το MIDI μέσα του.
12ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟ ΑΓΧΟΣ Κομμάτι 12.mp3
(3.52 MiB) Μεταφορτώθηκε 249 φορές

AGIS
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 392
Εγγραφή: 05 Φεβ 2005 06:16 pm
Επικοινωνία:

Re: ΥΠΕΡΒΟΡΕΙΟ ΑΓΧΟΣ (MIDI & ΖΩΝΤΑΝA)

#2 Δημοσίευση από AGIS »

Αν έχουν ενδιαφέρον τα παρακάτω:
Γύρω από το θέμα της προηγούμενης συζήτησης, αν και εφόσον δεν έχει εξαντληθεί, στο συγκεκριμένο τραγούδι το μίντι είναι πολύ πιο πλούσιο σε δυνατότητες (εφόσον βέβαια ο ακροατής ξέρει να το αντιμετωπίσει έτσι). Η ηχογράφηση είναι όμως μια τέτοια δυνατότητα υλοποιημένη και σαν τέτοια - εφόσον ικανοποιεί και τους δημιουργούς - είναι (μια) ολοκλήρωση του τραγουδιού.
Μου άρεσε ο μπαγλαμάς σε ρόλο τσέμπαλου.
Στις τελευταίες νότες κάθε στροφής περίμενα κάθε φορά ένα ανέβασμα έναν τόνο πιο ψηλά (μετά από μερικές ακροάσεις το συνήθισα). Αντί γι' αυτό το ανέβασμα (αναρωτιέμαι) τι;
Μια απόρριψη του τετριμμένου, του αναμενόμενου, του προβλέψιμου; Ένα ίχνος συστολής, εσωστρέφειας, περίσκεψης; Μαι σταλιά εδάφους για ν' ανεβάσει τον τόνο μόνος του ο ακροατής από μέσα του;
Άλλοι συνειρμοί: 1995, κι οι στίχοι λενε αυτά που λένε, κι από την άλλη την ίδια περίοδο περνά στα μαγαζιά ο όρος "ελληνάδικο". Θα μου πεις, αφού λέμε "ρεμπετάδικο" γιατί να μην πούμε και "ελληνάδικο". Όμως μια που πάντως "ρεμπέτικα" τα μαγαζιά δεν είναι ούτε κι εμείς "ρεμπέτες", ίσως έχουν το δικαίωμα να είναι αυτά ρεμπετάδικα κι εμείς ρεμπετάδες... Αλλά ελληνάδικα και ελληνάδες; Ή μήπως πρόκειται για την πολιτισμική όψη κάποιας αφετηρίας που - καθώς το νερό από τότε κύλησε στ' αυλάκι - ανάμεσα σε χρηματιστήρια, μιλένια, γιούροκαπ, αυστηρές μισθολογικές καθηλώσεις και γενναίες καταναλωτικές πιστώσεις - μας έφερε εδώ που είμαστε σήμερα;
Συνειρμοί, αλλά προερχόμενοι - σ' εμένα - από το θέμα και την ατμόσφαιρα του τραγουδιού.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Δημιουργική Γωνιά”