Ματιά ψυχής

Εκφραστείτε ελεύθερα..
Μήνυμα
Συγγραφέας
Άβαταρ μέλους
udialek
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008 01:29 pm
Τοποθεσία: εξορία

Re: Ματιά ψυχής

#8 Δημοσίευση από udialek »

Εγω να σας πω την αλήθεια ρε παιδιά, πλακίτσα έκανα ως συνήθως, χωρίς καμιά υποψία σοβαρού υπόβαθρου... Για το dislike λέω...
Ομως δε μπορω παρα να συμφωνήσω με το Σωκράτη, που το ανέλυσε σοβαρά. Κάπως ετσι είναι τα πράγματα...
Η δυνατότητα όμως διαφωνίας ακόμα και σύγκρουσης δεν έχει να κάνει με τα like-dislike κλπ. Μπορει να υπάρξει και χωρις αυτά όπως τόσες φορές υπήρξε στο παρελθόν. Δεν θα μου άρεσε η φεισμπουκοποίηση της σελίδας...
Ας χρησιμοποιούμε τη δυνατότητα του like με φειδώ και ας μείνουμε εκει...

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

Re: Ματιά ψυχής

#9 Δημοσίευση από socrates »

hey, Alek

*goody*
και
*drinks*
μόνο για τέτοιες συγκρούσεις νοιώθω έτοιμος
:mrgreen:

Άβαταρ μέλους
max
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Ιούλ 2004 01:08 pm
Τοποθεσία: Αλλού
Επικοινωνία:

Re: Ματιά ψυχής

#10 Δημοσίευση από max »

To facebook έχει συγκεκριμένη λογική , οι χρήστες ανεβάζουν και μοιράζονται δημόσια προσωπικά δεδομένα. Από την άλλη γενικότερα σε όλα τα φόρουμ λογισμικά απαιτείται τέτοιου είδους πληροφορία για να ανοίξει κάποιος λογαριασμό. Παρατηρώ και σε άλλες σελίδες πως είναι υποχρεωτικό να δηλώσεις ημερομηνία γέννησης, τοποθεσία και άλλα όπως αγαπημένο τραγούδι ή φαγητό κλπ ανάλογα με τη σελίδα.

Παντού στο διαδίκτυο σήμερα υπάρχει τέτοια διαδραστική λογική, ακόμα και πχ στα instagram, youtube και πολλές άλλες σελίδες ή υπηρεσίες που είμαι σίγουρος πως όλοι λίγο πολύ χρησιμοποιούμε καθημερινά. Στο συγκεκριμένο λογισμικό που χρησιμοποιούμε έχουμε απενεργοποιήσει τέτοιες απαίτησεις/προϋπόθεσεις για να ανοίξει κάποιος λογαριασμό και δοκιμαστικά όπως είχα γράψει πριν λίγο καιρό ενσωματώθηκε αυτή και μόνο η λειτουργία.

Οπότε σεβαστές οι απόψεις, ωστόσο νομίζω τα περί "φεησμπουκιάς" είναι λίγο υπερβολικά..

Άβαταρ μέλους
socrates
More than 150 posts user.
Δημοσιεύσεις: 438
Εγγραφή: 21 Οκτ 2006 11:31 pm
Τοποθεσία: the other side of nowhere

Re: Ματιά ψυχής

#11 Δημοσίευση από socrates »

Ξεκαθαρίζω (προς αποφυγή παρεξηγήσεων) πως άλλο νόημα έχει για μένα η ύπαρξη "like-dislike" εδώ και άλλο στο face book, στο οποίο τα παραπάνω σχόλιά μου αναφέρθηκαν. Οπότε, εδώ δεν με χαλάει, ενώ εκεί το βρίσκω αμερικανιά (και παρ' όλο που το χρησιμοποιώ, το κάνω μόνο όταν το νοιώθω).
That's all.

Απάντηση

Επιστροφή σε “Δημιουργική Γωνιά”